17 лютого розпочалась 59-та Мюнхенська безпекова конференція, вона триватиме три дні. Політичні лідери, дипломати, військові та експерти обговорять питання війни в Україні та збереження порядку у світі. На конференції вже виступив президент Зеленський і закликав лідерів країн бути "швидкими" в ухваленні рішень, аби перемогти Росію.
Чого Україні очікувати від конференції — в ефірі телемарафону на Суспільному розповів координатор напрямку міжнародної політики Центру політичних студій "Доктрина" Денис Москалик.
Основні теми Мюнхенської конференції — проблеми збереження міжнародного порядку, залучення країн глобального півдня до протистояння з Росією, зусилля з перебудови архітектури міжнародної безпеки зруйнованої агресією РФ.
"Це те, що просуває Німеччина, те, що вона намагається зберегти, щоб скористатися власними економічними перевагами як лідера Європи і одного з лідерів демократичного світу. І це залучення країн глобального півдня до протистояння з Росією і до зусиль по перебудові архітектури міжнародної безпеки, зруйнованої російською агресією. Це загальний порядок денний, який визначатиме те, про що говоритимуть", — зазначає Москалик.
Російсько-українська війна та передача Україні далекобійного озброєння — також в порядку денному: "Український порядок денний в рамках цього передбачає насамперед те, що необхідно надати Україні якомога швидше далекобійне озброєння. У першу чергу ідеться про ракети ATACMS та їхні аналоги, які є на озброєнні в країн НАТО. Це літаки —насамперед США, Британії, Німеччини, потенційно Франції. Це членство України в НАТО, оскільки не задоволена Україна позицією Генерального секретаря НАТО з приводу того, що приймуть до організації лише після перемоги. І це питання майбутнього Росії — в контексті покарання РФ за те, що вона вчинила".
Москалик зазначає, що низка країн вважають, що з Росією потрібно так чи інакше домовитися на тих, чи інших позиціях, "не йдучи на розірвання всіх відносин і на крайні межі конфлікту".
Від підтримки України Захід не відмовляється, але і сприяти ескалації не хоче, вважає експерт.
"Червоними лініями" досі залишається можливість надання Україні ракетного озброєння яке може бити більш ніж на 300 кілометрів. Це буде подолано в подальшому, але поки що консенсус, на жаль, склався не на користь України", — заявив Москалик.
За його словами, лише Україна, коштом "своїх перемог на фронті та твердості у позиції захищати власну територіальну цілісність", може вплинути на загальний ідеологічний дискурс, який панує.
Читайте також
"Ми маємо перемогти Путінів по всьому світу". Зеленський на Мюнхенській конференції 2023
Нідерланди спільно з Німеччиною і Данією нададуть Україні 100 танків Leopard — Рютте
Чехія виготовлятиме системи ППО для України