Марку з тризубом, якій майже століття, знайшов у документах Державного архіву Кіровоградської області історик Сергій Мілютін. У матеріалах справи про 15 жителів села Глодоси на Кіровоградщині. Крім марки, є листівки з гербом Української народної республіки.
Історик Сергій Мілютін показав знайдену ним у Державному архіві Кіровоградської області марку з зображенням тризуба. Говорить: їй майже століття.
"Напис "Хай живе Українська Народна Республіка" спрямований на те, щоб показати людям, що ідея Української народної республіки як самостійної соборної держави – жива. Боротьба продовжується, і сонце з гербом актуалізує увагу на тому, що обов’язково українська державність відновиться і Україна буде незалежною".

Ці дві марки та агітаційні листівки з тризубом є матеріалами справи про звинувачення 15 жителів села Глодоси Новоукраїнського району на Кіровоградщині. Один із них – Оверкій Добровольський, – говорить дослідник.
"Оверкій Добровольський, якого радянські спецслужби вважають очільником цієї контрреволюційної організації, яка діяла в Глодосах, намагався виправдати, що ці листівки, а також марка, – вони періоду Директорії, тобто 1919 року. Однак на одній із листівок зображена труна, яка символізує загибель Симона Васильовича Петлюри, і також зображений державний герб, що засвідчує, ця листівка, як і всі інші, з’явилися після 1926 року".
Справа складається з трьохсот сторінок, говорить історик Сергій Мілютін.
"Загалом, в цій справі містяться агітаційні плакати, виготовлені на теренах Польщі українським урядом в екзилі. Ці плакати були передані до Глодос українським розвідником Тимошем Коропом, якого відправив сюди Василь Недайкаша".

Зліва на світлині козак армії Української Народної республіки, розвідник Тиміш Короп. Праворуч – сотник армії Василь Недайкаша. Фотографія зроблена в Польщі наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років.
"Завдяки особистим контактам один із високопоставлених очільників української розвідки Василь Недайкаша намагався організувати підпільну діяльність організації в Глодосах. Її завданням було розповсюдження інформації про те, що Українська народна республіка продовжує свою боротьбу".

Зі слів історика, Оверкія Добровольського розстріляли в 1937 році за наказом правлячого режиму.
"Наявність в тих матеріалах, які вдалося знайти слідчим, марки з тризубом, а також агітації, на якій зображено державний символ, стало додатковим аргументом для слідчих, щоб підтвердити зв'язок глодосян з урядом УНР ув’язнити їх на декілька років. Потім повторно заарештувати та присудити смертний вирок".
19 лютого відзначають День Державного Герба України. 1992 року Верховна Рада затвердила своєю Постановою Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті.
Читайте також
- У Кропивницькому погасили марку "Воїни світла. Воїни добра". Область отримала три тисячі екземплярів
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області http://surl.li/evtwt
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері, Телеграм, Інстаграм та Ютуб