Даніїл Лещинський, гурт "Циферблат": "Хтось каже, що ми неочікувані, але ж у тому і суть"

Даніїл Лещинський, гурт "Циферблат": "Хтось каже, що ми неочікувані, але ж у тому і суть"

Даніїл Лещинський, гурт "Циферблат": "Хтось каже, що ми неочікувані, але ж у тому і суть"
Фото: Сергій Галушка (Радіо Промінь)

Протягом 2022 року київський гурт "Циферблат" видав два гучні сингли – "Земля" і "Для чого ти прийшла", а у 2023-й входить з піснею "Диско-фанко терапія" і анонсом дебютного альбому.

Коли вийде платівка, який сенс у постійних змінах і перетвореннях і при чому тут гурт 5 Vymir – фронтмен "Циферблата" Даніїл Лещинський розповів Ксенії Івась в ефірі шоу "Вікенд нової музики" на Радіо Промінь.

"Диско-фанко терапія" – це ностальгія за чимось безтурботним. За нашим дитинством, за підлітковим часом, коли ми могли ні про що не думати"

Ти до нас прийшов, щоб особисто запрем’єрити нову пісню, яка називається "Диско-фанко терапія".

Усі пісні, які вийдуть на нашому першому альбомі "Перетворення", написані років зо три тому. Підтягувати їх під сучасні реалії ми просто не можемо. Ідея створення проста. Ми хотіли вперше зробити пісню в джемі. Не щоби я вдома сам щось написав, а щоб ми разом її зробили.

А пісня сама про ностальгію. Був у мене концерт, на який прийшов тато. У мене не дуже щедрі на компліменти батьки. Вони хочуть тримати нас у напрузі, щоб була мотивація. І після концерту тато сказав про пісню "Диско-фанко терапія", що це хороша робота. Тоді я зрозумів, що мета досягнута.

Це ретро-ностальгія. І я хотів би, щоб люди такого віку, як мій тато, це відчували. Коли він виділив саме цю пісню – то все правильно було зроблено. Ця пісня – ностальгія за чимось безтурботним. За нашим дитинством, за моїм підлітковим часом, коли я міг ні про що не думати.

"5 Vymir – одні з найкращих на українській сцені з часів Незалежності"

У пісні ви згадуєте гурт 5 Vymir і співаєте про те, що визнаний гурт розриває по крупицях. Але у шоу "Селекція" ти сказав, що вважаєш гурт 5 Vymir недооціненим гуртом. То визнані вони чи недооцінені?

Я так сказав? Я неправильне слово підібрав тоді. Я не маю права їх оцінювати. Я хочу, щоб ця пісня була присвятою 5 Vymir. Тому що вони одні з найкращих на українській сцені з часів Незалежності. Хтось там у твіттері написав, що людям постійно треба нагадувати про існування цього гурту. Але я не розумію цієї сентенції. Що значить нагадувати? Ви самі маєте їх слухати.

Півроку тому ви грали цю пісню "Диско-фанко терапія" в одному з київських клубів і на сцені з вами була Alina Pash. Ви планували цю пісню як дует?

Ні. Ми пісню записали давно. Я тоді не був ні з ким знайомий з музичного середовища. Деякі люди дивуються, що ми робимо виступи з різними артистами, образи яких з першого погляду не в'яжуться з нашою музикою. Але мені подобається інтегрувати цих артистів в нашу музику. Виводити їх із зони комфорту. Alina Pash прийшла на наш виступ і показала себе з іншої сторони. Це круто.

Ваші останні три релізи – "Земля", "Для чого ти прийшла" і "Диско-фанко терапія" дуже відрізняються один від одного. Це могли б бути пісні окремих, не схожих один на одний гуртів. Як публіка реагує на те, що ви щоразу різні?

Так, це різні пісні, але для нас це не є чимось незвичним. Ми цікавимось різними речами – читаємо різні книги, слухаємо різну музику. Тому й пісні пишемо різні, говоримо різними музичними мовами. Я не вважаю це проблемою. А те, що хтось каже, що ми неочікувані – ну то в тому ж і суть?

"Єдине перетворення відбувається на стику підліткового віку і дорослішання"

"Диско-фанко терапія" – то вже другий сингл з вашого альбому "Перетворення", який вийде у квітні. Ви вже запланували його презентацію на 22 квітня. "Перетворення" – це трохи пафосна назва для юних людей. Людина за життя змінюється багато разів. То це може бути не останнє ваше перетворення. Ти про це думав?

Ні. Але час молодої людини спочатку іде нагору, а потім спадає доволі швидко. Тож перше, а можливо, єдине перетворення відбувається на стику підліткового віку і дорослішання. Про це і наш альбом. Про становлення.

Потім ти дорослішаєш, думки змінюються, волосся сивіє, організм важче переносить навантаження. Але менталітет не сильно змінюється, людина невиправна. Тож перетворення відбувається один раз. З чистого в щось брудне. Чому це назва пафосна? Це ж просто слово.

"Ми не намагались віднайти якийсь філософський камінь. Треба залишатись собою"

Ви стали одними з п’яти переможців на отримання гранту на підтримку нової української музики, ініціатором якого є Іван Дорн. Які нові можливості відкриває для вас як гурту цей грант?

Ми отримуємо від цього фінансову допомогу та віру в себе. Це найкраща практична допомога, яка може бути. Вибачте, можливо, це цинічно, але це так.

Крім грошової підтримки, до гранту входять ще 5 консультацій від діячів української музичної індустрії. На чиї консультації підете і про що будете радитися?

Ці консультації вже були. Це внутрішні справи, ми обговорюємо багато технічних моментів. З Іваном вже мали бесіду. Багато говорили про альбоми, музику, про музичні нюанси. Про синтезатори – це взагалі моя улюблена тема.

Що найкориснішого ти виніс з цієї розмови?

Треба залишатися собою. Це те, що нас рухає. Ми не намагалися віднайти якийсь філософський камінь. Якихось висновків не було. Мені просто приємно переживати ці хвилини, слухати цікавих людей і говорити про музику.

Наскільки важлива для молодого артиста підтримка вже досвідчених колег?

Максимально важлива. Я б не помер без неї, але мене особисто це заряджає. Не тому, що вони відомі артисти, а тому, що я їх дуже поважаю як музикантів.

Вас дуже багато людей хвалять останнім часом. Чи не боїтеся ви підхопити зіркову хворобу?

Подивиться на мене. Чи може бути в мене зіркова хвороба? Я думаю, що ні.

"Головний меседж, який має бути збереженим за 20 років, – ми зобов’язані максимально якісно виступати і дивувати людей"

Якого музичного досвіду ви хочете набути у своїй кар’єрі? Є розуміння, яким має бути гурт "Циферблат" через 10-20 років?

Це має бути організм, який живе і без мене. Який може існувати і без мого втручання. Там можуть грати будь-які музиканти за якусь ідею. А головний меседж, який має бути збереженим за 20 років – і ми маємо до нього прагнути, – ми зобов’язані максимально якісно виступати і дивувати людей.

Як академічний оркестр – безпомилково, відшліфовано, з правильним візуальним виглядом. Щоб людина, виходячи з концерту, сказала, що вона побувала там, де краялось її серце. Я розумію, що на це багато треба часу. Спочатку треба відточити музичну майстерність. Потім візуальну.

Редакторки текстової версії: Світлана Берестовська і Міла Кравчук

Підписуйтеся на подкаст “Вікенд Нової Музики” на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок