Третина українців готова вимагати компенсацію за воєнні злочини Росії — опитування

Третина українців готова вимагати компенсацію за воєнні злочини Росії — опитування

Опитування
Наслідки обстрілу Краматорська армією РФ, 1 лютого
Наслідки обстрілу Краматорська армією РФ, 1 лютого. Фото: Суспільне

Близько третини українців готові особисто брати участь у судових позовах і вимагати компенсацію з Росії за воєнні злочини. 75% вважає, що судові справи з розслідування воєнних злочинів Росії, спричинених повномасштабним вторгненням варто розпочати якмога швидше.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг".

Правоохоронну систему України у розслідуванні воєнних злочинів Росії вважають ефективною 65% опитаних.

20% — мають протилежну думку. Серед головних причин неефективності 59% назвали корупцію. 29% висловили недовіру до правоохоронців.

Не краще оцінили й ефективність судової системи України у розслідуванні воєнних злочинів. 60% вважають її ефективною, менш як 20% — навпаки. Серед головних причин 65% опитаних також назвали корупцію. 36% респондентів взагалі не довіряє судам.

Майже 100% підтримують ідею залучення міжнародних правових організацій для документування воєнних злочинів Росії  під час війни.

Також 90% підтримують ідею створення спеціальної судової системи для розгляду воєнних злочинів під час війни Росії проти України.

Абсолютна більшість опитаних вважають владу Росії винною у вчиненні воєнних злочинів проти України — таких 98%.

96% вважають винними російських військових. 87% — громадян РФ. І лише опитаних 10% вважає, що винних у воєнних злочинах немає.

Самосуд у випадку воєнних злочинів РФ проти України вважають виправданим майже 40%, а 55% — протилежної думки.

Більшість, а це 94% вважають, що Росія має компенсувати економічні та інфраструктурні втрати України, а також шкоду, життю та здоров’ю українців.

Водночас менше половини опитаних вірять, що Росія компенсує втрати, спричинені повномасштабним вторгненням.

У компенсацію моральної шкоди, життю та здоров’ю громадянам України від Росії вірять менше ніж 40%, не вірять — близько 60%.

Опитування проводилось 23-26 грудня 2022 року серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування був відсутній український мобільний зв'язок. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Було опитано 2000 респондентів. Метод опитування: CATIComputer Assisted Telephone Interviews - телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,2%.

Що відомо про воєнні злочини РФ в Україні

У січні в Міністерство внутрішніх справ України повідомляло, що від початку повномасштабного вторгнення РФ слідчі Нацполіції розпочали 57 584 кримінальні провадження за фактами вчинення на території України злочинів російськими військовими та їхніми поплічниками.

Росія, яка заявляє, що проводить "спеціальну військову операцію" в Україні, продовжує заперечувати навмисні напади на мирних жителів або вчинення інших воєнних злочинів, попри докази цього.

Читайте також

Майже 40% українців виправдовують самосуд у випадку воєнних злочинів — "Рейтинг"

"Життя дуже змінилося, ми цьому раді". Як живе Ізюм після деокупації

Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини

На початок