17 лютого розпочинається Мюнхенська безпекова конференція. Про що говоритимуть

17 лютого розпочинається Мюнхенська безпекова конференція. Про що говоритимуть

Оновлено
Мюнхенська безпекова конференція Німеччина
. Президент України Володимир Зеленський прибув для виступу на Мюнхенській конференції з безпеки в Мюнхені, Німеччина, в суботу, 19 лютого 2022 року. Фото: AP

Сьогодні 17 лютого у Німеччині розпочинається триденна Мюнхенська безпекова конференція. Вже у перший день очікується виступ президента України Володимира Зеленського та обговорення теми російсько-української війни.

Згідно з програмою, сьогодні відбудеться панельна дискусія за участі голови Європейської Ради Шарля Мішеля, співзасновника Microsoft та президента Гани Нана Акуфо-Аддо.

Крім того, канцлер Німеччини Олаф Шольц обговорить поточні виклики безпеці з журналісткою Крістіан Аманпур, а прем'єр-міністри Швеції та Польщі Ульф Крістерсон та Матеуш Моравецький дискутуватимуть про російсько-українську війну.

Загроза світовій безпеці, особливо на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну загалом стане головною темою Мюнхенської конференції. Про це раніше розповів голова конференції Крістоф Хойсген на брифінгу для журналістів.

“Зрозуміло, що під час конференції ми будемо обговорювати тему України, але принципово ми будемо ставити питання: як ми можемо гарантувати в подальшому повагу до мирного порядку, заснованого на правилах, до Хартії ООН, Конвенції прав людини. Чи буде в подальшому панувати закон сильного чи сила закону”, — сказав Хойсген.

За словами Хойсгена, участь у конференції візьмуть майже 150 високопосадовців, зокрема, понад 45 глав держав і урядів, 83 міністрів закордонних справ і оборони та інших. Вони, зокрема, говоритимуть про те, як поводитися з політичними лідерами, які не поважають закон, та як запобігти тому, щоби лідери держав і урядів, міністри закордонних справ, які є відповідальними за скоєння воєнних злочинів, злочинів проти людства та злочину агресії, не залишилися безкарними.

"Міжнародний порядок перебуває під загрозою з боку авторитарних ревізіоністів. Простий захист статус-кво не допоможе. Нам потрібно його переосмислити", — зазначають організатори конференції у Твіттер.
Читайте також: Щоб допомогти — не потрібно постійно говорити про дати вторгнення. Що сказав Зеленський в Мюнхені

“Всього через кілька днів після завершення минулорічної Мюнхенської конференції з безпеки Росія розпочала неспровоковану і брутальну агресію проти України. З моменту прийняття цього доленосного рішення світ кардинально змінився. Як зазначив канцлер Німеччини Шольц, російське вторгнення знаменує собою переломний момент, який змушує нас переосмислити попередні припущення”, — йдеться у заяві голови конференції Хойсгена, оприлюдненій на сайті цього міжнародного заходу.

За його словами, рішення президента РФ Володимира Путіна застосувати військову силу проти мирного сусіда продемонструвало, що потужні гравці вважають, що можуть ігнорувати навіть мінімальні стандарти міжнародного права, такі як принцип територіальної цілісності. Водночас таким спробам переглянути принципи міжнародного права можна протистояти, додав голова.

“Український народ, в першу чергу, продемонстрував неабияку стійкість і рішучість перед обличчям відкритої агресії. Переважна більшість держав-членів ООН засудили вторгнення і спробу анексії українських регіонів, багато країн запровадили санкції проти Росії і надали Україні політичну, економічну та військову підтримку. Однак Україна ще не виграла війну і потребуватиме підтримки всіх тих, хто вірить у верховенство права”, — зазначив Хойсген.

Той факт, що значна кількість міжнародних гравців не засудила російську агресію, свідчить про те, що недостатньо просто захищати статус-кво, додав він.

“Якщо ми не звернемо увагу на обурення країн Африки, Латинської Америки та Азії щодо міжнародного порядку, який не завжди слугував їхнім інтересам, нам буде важко залучити тих, хто сидить на узбіччі, в якості союзників у захисті ключових правил і принципів”, — йдеться у заяві голови Мюнхенської безпекової конференції.

За його словами, потрібне бачення міжнародного порядку, яке може підтримати більша кількість людей, а також ширша коаліція відповідальних зацікавлених сторін, щоб зберегти основні принципи цього порядку.

“Тому на цьогорічній Мюнхенській конференції з безпеки ми зосередимося не лише на протидії ревізіонізму, але й на створенні позитивного бачення більш мирного і процвітаючого світу”, — додав він.

Що відомо про пріоритети України на Мюнхенській безпековій конференції

На Мюнхенській безпековій конференції Україна планує порушити три пріоритетні теми. Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

За його словами, у центрі уваги учасників конференції будуть теми, які безпосередньо стосуються безпеки України, Європи та світу в цілому.

"Цього року ми просуватимемо на Мюнхенській безпековій конференції пріоритетні для України теми. Ключова — це постачання далекобійних ракет і відкриття постачання бойових літаків, оскільки саме літаки є останнім типом зброї, яку потрібно розблокувати, решту позицій ми за минулий рік відкрили командними зусиллями", — сказав Кулеба.

За словами міністра, учасники конференції також говоритимуть про членство України в НАТО і взагалі про майбутнє Росії.

Владу РФ не покликали на Мюнхенську міжнародну конференцію з безпеки

Представників уряду Росії не запросили на Мюнхенську міжнародну безпекову конференцію. Про це повідомив голова конференції Крістоф Хойсген в інтерв'ю журналістам у середу, 1 лютого.

За словами Хойсгена, йдеться про небажанням надавати трибуну авторитетного міжнародного безпекового форуму для пропаганди президента РФ Володимира Путіна.

"Висловлювання, які ми щодня чуємо з Кремля, не дозволяють зробити висновок, що Росія хоча б на йоту відступить від того, що Путін проголосив метою війни, а саме, руйнування України", — сказав Хойсген.

Замість російських урядовців на конференцію від Росії запросили представників громадянського суспільства та опозиції. Зокрема, колишнього чемпіона світу з шахів Гаррі Каспарова та опозиційного російського політика Михайла Ходорковського.

Хто ще візьме участь у Мюнхенській міжнародній конференції з безпеки

Участь у Мюнхнській безпековій конференції, зокрема, візьмуть канцлер Німеччини Олаф Шольц, президенти Франції Еммануель Макрон і Польщі Анджей Дуда, очільники скандинавських країн, віцепрезидент США Камала Гарріс і найбільша в історії конференції делегація американських парламентаріїв. А також керівники міжнародних організацій, зокрема, НАТО, ЄС, ООН. Представників російської влади не буде, водночас до Мюнхена приїде міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган. Пізніше під час свого турне у Європі він поїде до Росії, пише "Голос Америки".

Україну має представляти глава МЗС Дмитро Кулеба і понад 20 народних депутатів.

Читайте також

Винищувачі для України: Польща хоче одноголосного рішення західних партнерів на Мюнхенській конференції

На початок