Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв
ФОТО: Суспільне Чернігів (ілюстративне)

Перші заяви стосовно введення у Чернігові військової адміністрації почалися ще на початку липня 2022 року. Робив їх міський голова Чернігова Владислав Атрошенко на фоні чергового конфлікту із Офісом Президента. Тоді все вказувало на непрості стосунки Атрошенка із заступником керівника ОП Кирилом Тимошенком. Він звільнився з цієї посади 24 січня, а вже за два тижні у Чернігові військову адміністрацію таки ввів Президент своїм Указом. Суспільне вирішило пригадати, з чого все починалося.

8 липня 2022 року

Вперше про введення військової адміністрації у Чернігові заговорив Владислав Атрошенко. Він про це сказав 8 липня 2022 року у відеозверненні до Володимира Зеленського. Він звинуватив підлеглих Президента України в тому, що вони нібито намагаються усунути його від управління містом і призначити свою людину до військової адміністрації в Чернігові.

"Сьогодні, мене, міського голову, ваші підлеглі намагаються усунути від управління містом та поставити свою людину шляхом призначення військової адміністрації в Чернігові. Причина проста: їм заважає мер, якого підтримали майже 80% виборців, і який говорить правду та захищає інтереси чернігівців, а не чиновників. Тому й хочуть забрати повноваження міського голови. В хід йдуть усі засоби: заборона візитів за кордон за коштами на відновлення міста, «привіти» через силовиків, інформаційні атаки, блокування роботи та багато іншого. Але всі ці дії шкодять, перш за все, Чернігову та Україні", — йшлося у зверненні.

Атрошенко попросив Зеленського втрутитися у цю ситуацію та вплинути на своїх підлеглих.

"Пане Президенте! Я не можу допустити, щоб Чернігів страждав. Тому звертаюся до вас як до Гаранта Конституції! Прошу вас втрутитися в ситуацію, зупинити політичну атаку окремих ваших підлеглих на мене та усіляко підтримати місто і міського голову Чернігова", — завив міський голова.

Атрошенко це сказав у відповідь на слова заступника керівника Офісу Президента Кирила Тимошенка, який 2 липня у своєму Телеграм-каналі прокоментував ситуацію із забороною на перетин державного кордону міськими головами, зокрема Владиславом Атрошенком:

"Мери деяких міст обурюються що їх не випускають за кордон. По-перше, нагадую для тих, хто забув – в Україні йде війна! Особливо це стосується прикордонних регіонів та тих що ще зовсім нещодавно були окупованими. Небезпека не минула! Займіться вже громадами, щоб вас нарешті побачили люди, а ви їх проблеми. Для тих для кого сигнал не зрозумілий, знайдуться інші шляхи, як допомогти громадам і містам. Без вас", – зазначив Тимошенко.

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв
Кирило Тимошенко. Ексзаступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко, фото: УНІАН

9 липня

9 липня, в інтерв’ю виданню “НВ” Атрошенко сказав, що військову адміністрацію у Чернігові планують створити в найближчі дні, а її головою може стати генерал-майор. Хоча указу Президента ще немає, але для цього все підготовлено.

Конкретного прізвища кандидата на посаду голови військової адміністрації Атрошенко не назвав “з етичних міркувань”.

“Я не буду цього робити з етичних міркувань. Якщо я назву прізвище, то будуть питання до декількох людей щодо витоку цієї інформації. Недоцільно це робити”.

10 липня

Прессекретар Президента України Сергій Никифоров прокоментував звернення міського голови Чернігова щодо звинувачення підлеглих Володимира Зеленського в тому, що вони нібито намагаються усунути його від управління містом і призначити свою людину до військової адміністрації в Чернігові.

“Це і війна за демократію. Щоб хто завгодно міг висловлювати свої претензії і зауважити. От мер Чернігова цим правом скористався", — сказав Никифоров.

На запитання, чи буде певна реакція, адже міський голова прямо закликає Президента втрутитися в ситуацію, речник сказав так.

"Президент буде реагувати в межах повноважень, які у нього є відповідно до українського законодавства і відповідно до повноважень, які він має в умовах воєнного стану".

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв
Сергій Никифоров. Україна 24

15 липня

Цього дня на сайті Президента України з’явилася петиція під назвою "Черніговом має керувати обраний мер, а не призначений чиновник, — громада міста". Автором став секретер міської ради (на той час) Олександр Ломако.

У тексті петиції йшлося про те, що Атрошенко залишався з чернігівцями під час бойових дій, що чернігівці його обрали і довіряють саме йому.

"Громада Чернігова занепокоєна інформацією про те, що люди з Вашого оточення переконують Вас ввести в нашому місті військову адміністрацію та фактично відсторонити міського голову Владислава Атрошенка від управління містом. Після того, як 8 липня ця інформація вперше з‘явилася в інформаційному просторі, тисячі чернігівців висловлюють своє несприйняття та повне нерозуміння такого можливого рішення. Чернігівці однозначно не сприймуть призначеного керівника замість обраного ними на демократичних виборах міського голови. В зв‘язку з цим, просимо Вас утриматись від такого кроку, який нашкодить Чернігову, Україні та Вашому іміджу, як гаранта Конституції".

Петиція набрала необхідні для її розгляду Президентом 25 тисяч голосів. У відповіді там перелічили правові підстави введення військових адміністрацій в Україні. Окрім цього додали єдине речення: "Про результати розгляду порушених питань буде поінформовано автора електронної петиції".

21 липня

21 липня ймовірність введення військової адміністрації у Чернігові прокоментував начальник ОВА В’ячеслав Чаус під час прямого ефіру.

"За яких умов буде введена військова адміністрація в Чернігові? За необхідності. Коли військово-політичне керівництво країни побачить таку необхідність, і буде загроза якихось дій, тоді й буде введена військова адміністрація", — говорив Чаус.

Начальник обласної військової адміністрації також додав, що в нього немає конфлікту з міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком та порадив йому "не ліпити із себе жертву".

"У мене точно немає конфлікту з Атрошенком. Він до мене не ходить, ми з ним не бачимось, хоча я його запрошував до себе. Тому конфлікту у нас немає, ми працюємо. Кожен має робити свою справу на своєму місці з холодною головою, менше гратись у політику, і не ліпити із себе жертву", — зазначав начальник ОВА.

11 серпня

11 серпня в інтерв’ю Суспільному Чаус сказав, що військова адміністрація може бути створена і за поданням начальника ОВА, але для цього потрібна конкретна причина, зокрема, "неефективне управління громадою в частині безпекових і оборонних питань, зокрема питань цивільного захисту".

За його словами, зараз у міській владі "багато політики", яка, на його думку, у воєнний час недоречна.

А з приводу конфлікту з Атрошенком, В’ячеслав Чаус сказав, що з його боку немає протистояння, та заявив про готовність до діалогу.

"Я повністю абстрагувався від цих історій, а вони в щось граються, вони щось хочуть. Якщо завтра Атрошенко прийде до мене, наприклад, і скаже: «Давай поспілкуймось»?, я скажу: «Давай». Ми сядемо і поспілкуємося. Я все одно вважаю його мудрим і досвідченим керівником, думаю, що це гра не його, а його команди. Мені хочеться у це вірити", — сказав Чаус.

15 грудня

У інтерв’ю виданню «УП», присвячего його відстороненню від посади рішенням Яворівського районного суду, Владислав Атрошенко назвав чотири причини конфлікту з Офісом Президента.

Далі наводимо цитати Атрошенка з інтерв’ю.

"Перша причина. Наприкінці весни – на початку літа 2020 я прийняв рішення про створення обласної партії «Рідний дім» і про самостійну участь цієї партії у місцевих виборах. Буквально в переддень з'їзду партії у нас мали бути ключові перемовини. Точніше, мене запросили до перемовин. – Перемовини з ким? – З партією влади, скажемо так.

Друга причина конфлікту – це абсолютно правильне, справедливе і доречне доручення президента восени 2021 не піднімати тарифи на тепло. Але виконане це доручення було в спосіб, який має низку недоліків, а саме по відношенню до Чернігова. Я публічно сказав, що все це несправедливо. Мені не відома реакція, але загальний фон був негативний з владних кабінетів.

Третя причина конфлікту – це мої відносини з Кличком. Підписання партіями «Рідний дім» та «Удар» угоди про співробітництво влітку 2021-го року.

І четверта причина – 206-й округ. Партія влади навіть не виставляла свого кандидата, не маючи шансів на перемогу (у березні 2022 на окрузі мали відбутись проміжні вибори до Верховної Ради після смерті «слуги» Антона Полякова – УП).

Сукупність цих причин врешті-решт призвели до сотень кримінальних справ, обшуків десятків співробітників і комунальних підприємств, і міської ради, і приватних підприємств".

1 лютого 2023 року

1 лютого міського голову Чернігова Владислава Атрошенка відсторонили від відповідної посади строком на один рік. Таке рішення 1 лютого ухвалив Львівський апеляційний суд під час розгляду апеляції на рішення Яворівського районного суду, який 7 грудня 2022 року на рік заборонив міському голові Чернігова Владиславу Атрошенку обіймати свою посаду.

Як прокоментував за день до рішення Львівського апеляційного суду Суспільному начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус, навіть якщо Владислава Атрошенка відсторонюють від посади, є посадова особа, яка його замінить, зокрема секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако.

"По-перше, за посадою тоді має керувати секретар міськради. По-друге, щодо введення військової адміністрації, то ми будемо дивитись по всім громадам, а не тільки по Чернігову".

Головними чинниками при введенні військових адміністрацій Чаус називав спроможність або неспроможність органів місцевого самоврядування з тих чи інших причин виконувати свої повноваження.

На питання журналіста, чи Чернігівська міськрада поки спроможна виконувати свої повноваження, начальник ОВА тоді відповів: "Те, що я бачу на сьогодні — так".

Станом на 3 лютого, виконавчий директор Чернігівського відділення Асоціації міст України Микола Силенко не бачив передумов до створення в місті військової адміністрації.

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв
Микола Силенко. ФОТО: ПіК

"На сьогодні поки що не бачу жодних передумов. Наразі нас Генштаб не попереджає про високий рівень загрози атаки на Чернігівську область з боку країни-агресора, і ми не бачимо якихось паралізованих процесів в місті та в місцевому самоврядуванні. І, сподіваюсь, не побачимо".

Щоб вводити військову адміністрацію, потрібна формальна підстава, каже Микола Силенко.

"Наприклад, порушення пунктів 4 та 5 статті 9 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, порушення Конституції, порушення інших законів з боку саме тієї людини, яка виконує обов’язки. А Олександр Ломако виконує обов’язки другий день. Тому на сьогодні формальних підстав, скоріше за все, немає".

11 лютого

Указ про створення військової адміністрації у Чернігові з’явився на сайті Президента України ввечері 11 лютого. Документ був датований 7 лютого.

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв
Указ Президента України про введення військової адміністрації в Чернігові. ФОТО: Сайт Президента України

Олександр Ломако, який виконує обов'язки міського голови Чернігова, прокоментував Суспільному цю подію так:

"Є чітке розуміння, що в країні війна і це право Президента, ми спокійно відреагували. Хоча очевидно, що це рішення потребує хоч якоїсь аргументації від органів державної влади. Як мінімум для мешканців міста-Героя Чернігова".

Введення військової адміністрації у Чернігові. Хронологія заяв
Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів

Повний коментар Ломаки з цього приводу читайте за посиланням.

За словами політичного оглядача Павла Пущенка, в указі Президента про утворення у Чернігові військової адміністрації немає порушення закону. Адже Президент має право призначати військову адміністрацію у містах, якщо у військового командування чи обласної військової адміністрації є обґрунтування такого рішення.

13 лютого

Станом на ранок 13 лютого ні ОВА, ні міська рада предметних коментарів Суспільному не надали.

В обласній військовій адміністрації готують юридичні документи щодо утворення у Чернігові міської військової адміністрації.

Олександр Ломако, який виконував обов'язки міського голови Чернігова, сказав, що до створення військової адміністрації виникає багато запитань.

За його словами, юристи міськради пояснюють, що сам факт указу не зупиняє функцій міської ради та повноважень.

“Процес створення адміністрацій займе кілька днів. Бо має бути призначений керівник, коли буде призначений керівник, має вийти другий указ з прізвищем цього керівника... До цього моменту ми всі на своїх місцях, ми відповідаємо перед нашими виборцями, нашими громадянами, перед один одним максимально якісно виконувати свої функції – це наша відповідальність. Хоча ми розуміємо, що це тимчасово, в такому форматі, але ми маємо це робити. Ми відповідаємо перед людьми. Тому кілька днів умовно ми чекаємо на це рішення. А коли буде керівник, я думаю, буде якесь спілкування, він озвучить своє бачення роботи, чи це зробить ОВА. Ми поспілкуємося і, враховуючи наш досвід, ми готові конструктивно, в робочий спосіб передати досвід, повноваження для того, що не постраждало місто.”

Він додав, що підстав для створення військової адміністрації, пов’язаних з тим, що міська влада не виконувала покладених на неї обов’язків, зараз немає.

Читайте також

Які повноваження будуть у військової адміністрації в Чернігові та хто може стати її очільником. Пояснюємо

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок