Як убезпечити міста від аварій на енергетичних об'єктах — пояснює експерт

Як убезпечити міста від аварій на енергетичних об'єктах — пояснює експерт

Олександр Харченко, радник міністра енергетики України
Генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. Фото: УНІАН

10 лютого Росія знову атакувала Україну ракетами та дронами. Були влучання в об'єкти енергетичної інфраструктури, пошкоджені електростанції. Про стан української енергосистеми після обстрілів та про те, які є засоби для забезпечення живлення у великих агломераціях на випадок аварій, розповів Українському радіо генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

Стан енергосистеми України

Після останньої ракетної атаки на інфраструктуру України масштаб пошкоджень був значний. Однак, станом на 13 лютого дефіциту потужності в системі немає.

"10 лютого була суттєво пошкоджена система високовольтних мереж, яку відновити швидко технічно неможливо", — розповідає генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

Щоб стабілізувати систему використовуються тимчасові схеми, але постійно вдаватися до цього небезпечно, каже експерт, бо швидкий ремонт та сильні пошкодження призводять до аварій. "4 лютого на Одещині сталася аварія на одному з об'єктів "Укренерго", через яку в місті та області запровадили суттєві обмеження енергоживлення. І такого типу аварій попереду багато. Бо обладнання сильно пошкоджене. І все, що відремонтоване в польових умовах, "на колінці", не може бути таким надійним, як штатне обладнання", — говорить Харченко.

Як убезпечити міста від аварій

За словами фахівця, в ключових міських агломераціях, таких як Одеська та Київська, потрібно забезпечити внутрішнє живлення.

"Важливо встановити газотурбінні генераційні установки. Вони є в компактному модульному виконанні в країнах Європи. Треба коригувати плани живлення, будувати схеми резервної генерації, встановлювати їх", — каже він.

"Вони працюють на газу і дозволяють заживити критичну інфраструктуру та убезпечити міста від екстрених відключень та аварій".

Розміщувати їх варто у секретних сховищах, говорить Харченко.

Імпорт електроенергії

Обсяги імпорту електроенергії Україною становлять 600 мегаватів удень і 700 мегаватів уночі, каже Харченко: "Прагнемо збільшити обсяги до 2 гігават. Ми працюємо над розширенням імпорту, як резервного джерела живлення для України".

Ситуація на ЗАЕС

Державна інспекція ядерного регулювання заборонила експлуатацію чотирьох енергоблоків ЗАЕС, територія якої окупована Росією.

"Для міжнародних структур це є важливою індикацією. Це говорить про те, що Україна продовжує вважати цю електростанцію своєю і намагається зменшити можливу небезпеку на ній. А те, що там перебувають окупанти й не виконують це рішення, це вже інша розмова", — каже Харченко.

Читайте також

На початок