"Spire" проти "Шахедів". Українські інженери розробили ударні дрони

"Spire" проти "Шахедів". Українські інженери розробили ударні дрони

"Spire" проти "Шахедів". Українські інженери розробили ударні дрони
Андрій Мацола. Фото: Facebook

Українські інженери розробили нові безпілотники "Spire". Вони здатні перехоплювати іранські дрони-камікадзе "Шахед", які Росія використовує у війні проти України. Про це у Facebook повідомив львівський підприємець Андрій Мацола.

"Це бойові дрони, сконструйовані українськими інженерами, щоб знищувати ворожу техніку: від танків і БМП до безпілотників. У мене в руках найбільший із них — Spire — наша розробка, яка збиває „Шахеди“. Він уже пройшов перші випробування, й зовсім скоро ми передамо ці ударні квадрокоптери пілотам-операторам для захисту об’єктів інфраструктури по всій Україні", — написав Андрій Мацола

Він показав чотири моделі безпілотників українського виробництва, найбільшою з яких є квадрокоптер "Spire". Він керується від першої особи (First Person View або FPV). Технічні характеристики дронів Андрій Мацола не розкриває.

За його словами, такі FPV-дрони у достатній кількості можуть підсилити українську протиповітряну оборону. Андрій Мацола також зазначив, що "Spire" вже пройшов перші випробування та готується до передачі підрозділам для захисту української землі.

Коли у Росії з'явились іранські дрони

Першими про ймовірність постачання до Росії безпілотників іранського виробництва з посиланням на джерела в уряді США повідомили американські ЗМІ 10 липня 2022 року. Наступного дня цю інформацію підтвердив радник президента Сполучених Штатів з національної безпеки Джейк Салліван. Він сказав, що Росія звернулась до Ірану з проханням поставити їм “сотні” безпілотних літальних апаратів, зокрема бойових, для війни в Україні.

Офіційний Іран відкинув заяви про надання безпілотників Росії. Це повідомлення на сайті іранського МЗС опублікували 15 липня. Міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір Абдоллохіян у телефонній розмові з очільником українського МЗС Дмитром Кулебою заявив, що Іран виступає "проти війни в Україні" і "не підтримує кроки, які призведуть до продовження та ескалації бойових дій".

Натомість адміністрація Білого дому опублікувала нові докази: супутникові знімки, які зафіксували делегацію Кремля в Ірані на військовій базі безпілотників "Шахед".

19 серпня 2022 року Іран відправив до Росії перші партії безпілотників, повідомила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр. "За нашою оцінкою, упродовж кількох днів у серпні Росія отримала від Ірану безпілотники серії Mohajer-6 і Shahed", — заявила вона.

30 серпня минулого року прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков, як повідомив російський Інтерфакс, назвав інформацію про поставки з Ірану фейком, хоча сказав, що стосунки країн "динамічно розвиваються".

13 вересня того ж року фотографії першого БПЛА, схожого на іранський "Шахед" опублікував у своєму Twitter один з військових офіцерів. Апарат збили в Харківській області.

Чим протидіяти безпілотникам

Проти "Шахедів-136" зенітні ракети ППО не надто ефективні. По-перше, каже Юрій Ігнат, тому, що безпілотний апарат летить надто низько. По-друге, говорить головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Олег Катков, тому, що це надто дорого: "Цей дрон коштує максимально 20 тисяч доларів, а зенітно-ракетні комплекси і ракети до них значно дорожчі".

Ліпше, на думку Юрія Ігната, атакувати ці дрони з сучасних зенітних гармат, наприклад, німецьких "Гепардів" або кулеметів.

В інтерв'ю The Wall Street Journal, опублікованому 17 вересня, командир артилерії 92-ї механізованої бригади ЗСУ полковник Родіон Кулагін розповів, що лише в зоні бойових дій 92-ї бригади іранські БПЛА знищили дві 152-мм САУ, дві 122-мм САУ, а також два БТР. За словами командира, зазвичай безпілотники атакували парами.

Засобів протидії дронам-камікадзе цього типу небагато, розповідає Катков. На Заході лише розробляють протидію такій загрозі, адже масове виробництво таких безпілотників з’явилося не так давно. Це можуть бути зенітні артилерійські системи з програмованими боєприпасами або бойові лазери з потужністю понад 50 кВт. Такі розробки мають Ізраїль й Туреччина, але це ще не серійна зброя.

Проте українські військові шукають "слабкі місця" цієї зброї. Так, швидкість 120-180 км/г дозволяє атакувати "Шахед-136" зі стрілецької зброї. А політ на низькій висоті з двигуном, що шумить, розкриває ціль не тільки радару, а й бійцям на посту спостереження. Крім того, дрон, можливо, вдасться глушити і збивати з курсу, перераховує засоби протидії Ігнат.

Читайте також

Війна дронів. Які безпілотники використовують ЗСУ і чим вони кращі за російські

На початок