Війна дронів. Які безпілотники використовують ЗСУ і чим вони кращі за російські

Війна дронів. Які безпілотники використовують ЗСУ і чим вони кращі за російські

Війна дронів. Які безпілотники використовують ЗСУ і чим вони кращі за російські
БПЛА "Байрактар", фото: УНІАН

Майже щодня в інтернеті з’являються відео, як українські війська знищують російську техніку або солдатів РФ. Частина з них відзнята безпілотниками чи квадрокоптерами. Суспільне розповідає, яка роль дронів у цій війні та чи перевершує Україна у цьому озброєнні Росію.

Які існують БПЛА

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) мають два основних типи — ті, що працюють за принципом літака, та ті, що літають за принципом гелікоптера. Останні відомі як квадрокоптери. Окрім цього, обидва типи різняться параметрами. Безпілотники мають більший розмір, літають на довші відстані та мають кращу оптику. Натомість квадрокоптери компактні, маневрені та можуть злітати на невеликій відкритій місцевості.

Михайло Самусь, директор New Geopolitics Research Network, вважає БПЛА критично важливим чинником для сучасної армії: "Це можливість скоротити процес дізнавання координат цілей противника. Рішення на ураження приймаються не за години, а за секунди. Це вирішальними способом впливає і на тактику проведення операцій".

Розвідувальні безпілотники

Серед БПЛА цього типу на озброєні в Україні стоять, зокрема, безпілотники "Лелека-100", "Фурія" та "Валькірія". Вони можуть літати на відстань близько 30 км, і перебувати у повітрі до 3 годин. Проте, за словами військового оглядача та голови фонду "Повернись живим" Тараса Чмута, наймасовішими розвідувальними дронами української армії є цивільні квадрокоптери. Лише з 24 лютого інша волонтерська організація — "Фонд Сергія Притули" — закупила близько 1300 таких дронів для військових.

Війна дронів. Які безпилотники використовують ЗСУ і чим вони краще російських
Український БПЛА "Лелека-100", фото: wikipedia.org

"Ми шукаємо все, що може летіти, розвідувати, коригувати чи скидати на голову ворога боєприпас. Для цього основними моделями є Mavic 3 від компанії DJI, або ж дрони бренду Autel EVO", — розповідає голова фонду Сергій Притула. Та додає, що зараз віддає перевагу все ж дронам українського виробництва, бо для них вже є підготовлені екіпажі, тоді як керуванню іноземним БПЛА українські солдати вчаться близько 4 тижнів.

Нещодавно фонд придбав український безпілотник PD-2 за гроші, які вдалося отримати від розіграшу кубка Євробачення та рожевої панами фронтмена гурту "Калуш Оркестра" Олега Псюка. PD-2 може перебувати у повітрі близько 10 годин та має дальність польоту до 1000 км, що значно перевищує показники цивільних дронів.

Війна дронів. Які безпилотники використовують ЗСУ і чим вони краще російських
Український БПЛА PD-2, фото: wikipedia.org

Ударні безпілотники

Окрім розвідувальних функцій, PD-2 може наносити і ураження противнику. Дрони, які це вміють, називають ударними. Найвідомішим безпілотником у цьому класі є турецький Bayraktar TB2. Він може нести чотири керовані авіабомби з лазерним наведенням або дві керовані протитанкові ракети. Безпілотником керують три оператори з наземної станції, яка перевозиться автомобілем. Також дрон може літати самостійно. Це зброя, яка може виконувати точкові ураження у тилу противника, каже Тарас Чмут. "Вони можуть ефективно знищувати, наприклад, зенітно-ракетні комплекси, станції радіоелектронної боротьби, командні пункти. Мають гарну оптику, можуть коригувати вогонь із безпечної для себе відстані, не заходячи в зону дії ППО", — пояснює Чмут.

Війна дронів. Які безпилотники використовують ЗСУ і чим вони краще російських
БПЛА "Байрактар", фото: baykardefence.com

Також Bayraktar TB2 використовували, як цілевказівник для українського ракетного комплексу "Нептун". "Ракетний крейсер "Москва" коштує 1 млрд доларів. От якщо просто уявити, що ми купили собі безпілотник "Байрактар" і він разом із "Нептуном" знищив ракетний крейсер "Москва". Також "Байрактари" ще знищили певну техніку окупантів на острові Зміїний. Уже можна сказати, що "Байрактар" зіграв величезну роль в цій війні", — розповідає Михайло Самусь.

Саморобні ударні безпілотники

Подекуди цивільні квадрокоптери бійці переобладнують в ударні. Організував таке виробництво і Максим Шеремет. Його команда створює нові та модернізує цивільні дрони, зокрема встановлює на них системи скидання снарядів. Для цього використовуються вбудовані у квадрокоптері ліхтарики. Спеціальний світлочутливий діод реагує на його вмикання та дає комнаду на сервопривід, який і відпускає боєприпас у вільне падіння.

Команда Максима виготовляє дрони під замовлення військових. Але у них є одна серійна модель — коптер "Бандерик". "Це звичайний FPV-дрон, який має тепловізійний модуль та FPV камеру", — пояснює Шеремет. FPV — це абревіатура від First Person View (вид від першої особи). Такий квадрокоптер передає картинку з камери в режимі реального часу. Отримувати її можна навіть на смартфоні, находячись за декілька кілометрів від дрона. "Бандерик" поставляється комплектом, куди входять окуляри доповненої реальності. Ще ці дрони можуть розвивати швидкість до 130 км/год. Фактично на них немає обмежень по управлінню та потужності. Проте ці дрони складні в управлінні, каже Шеремет. Тому їх виготовляють лише для досвідчених пілотів.

Читайте також: "Росія не зможе утримувати території, які захопила" — аналітик Том Купер про бої на Донбасі й контрнаступ на Херсонщині

Також на виробництві удосконалюють і великі аграрні дрони. Вони можуть преносити на собі до 20 кг вантажу. Наприклад, такий дрон може нести на собі 120 мм міну або до 4-х мін меншого калібру.

Дрони-камікадзе

Інший вид ударних безпілотників — дрони-камікадзе. Це баражуючий боєприпас, яким пілот може керувати і за допомогою камери наводити на ціль. У ЗСУ використовують безпілотники Switchblade, які Україні передали США. В американській армії вони стоять на озброєнні з 2012-го. Проте вперше в бою їх застосувала саме армія України. Відео опублікували бійці 53-ї бригади.

Війна дронів. Які безпилотники використовують ЗСУ і чим вони краще російських
БПЛА Switchblade-300, фото: Associated Press

Дрони Switchblade існують двох модифікацій — 300 та 600. Відрізняються розмірами, максимальною відстанню ураження та типом боєголовки.

Switchblade 300

  • Дальність дії — 40 км;
  • Тривалість польоту — 40 хв;
  • Вага — 54,4 кг.

Switchblade 600

  • Дальність дії — 10 км;
  • Тривалість польоту — 15 хв;
  • Вага — 2,5 кг.

Безпілотники армії РФ

Подібний аналог є і в російській армії. Його назва — "Куб". Зовні він подібний на звичайний розвідувальний дрон, проте начинений вибухівкою. Вперше його використання у війні проти України зафіксували на початку березня в Києві. Тоді "Куб" пошкодив відділення "Ощадбанку".

Основним безпілотником армії РФ є "Орлан-10". Це розвідувальний безпілотник, який також можуть використовувати і як ударний. ""Орлан" — це хороший безпілотник, який виконує свою роботу за малі кошти. Його втрата не критична. Їх можна виготовляти досить багато, вони прості та дешеві", — говорить Тарас Чмут.

Війна дронів. Які безпилотники використовують ЗСУ і чим вони краще російських
Російський БПЛА "Орлан-10", збитий українськими військовими, фото: Міноборони України

"Орлан-10" складається із західних комплектуючих. Зокрема у ньому використовують французькі тепловізори, про що повідомляв радник Офісу президента Олексій Арестович. Нині через дефіцит західних комплектуючих у Росії можуть виникнути проблеми з відновленням втрачених безпілотників, вважає Михайло Самусь.

"Я думаю, що в України є шанс набагато перевищувати Росію за якістю та кількістю безпілотників, оскільки ми маємо і потужну підтримку волонтерів, і допомогу партнерів. Наша номенклатура безпілотників набагато краща. Зараз є ще шанс отримати оперативно-стратегічні американські безпілотники, які змінять ще більше правила гри", — каже Михайло Самусь.

Читайте також: MLRS та HIMARS: які реактивні системи залпового вогню надають Україні союзники

Йдеться про безпілотник MQ-1C Grey Eagle. Він потужніший за турецький "Байрактар", у повітрі може перебувати до 30 годин та виконувати операції з радіоелектронної боротьби, зокрема може "глушити" радіосигнал. Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що Україна у найближчих пакетах допомоги очікує "серйозні БПЛА", проте які саме — не уточнив.

Читайте також

"Ми розуміли, що можемо навіть не долетіти" — боєць "Азову" про те, як проривались у Маріуполь

"Поранення, перев’язки, новини, потім знову поранення, перев’язки, новини" — історія лікаря "Охматдиту"

Сто днів. Ключові події повномасштабної війни Росії проти України

"Ми будемо забезпечувати Україну підтримкою стільки, скільки це потрібно" — нова посол США в Україні Бріджит Брінк

Вибір редакції

На початок