Дніпро у Запоріжжі міліє: як змінилася ситуація та чого очікувати надалі

Дніпро у Запоріжжі міліє: як змінилася ситуація та чого очікувати надалі

Дніпро у Запоріжжі міліє: як змінилася ситуація та чого очікувати надалі
Берег Дніпра, Запоріжжя, лютий 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

У зв’язку з неконтрольованим скидом води, який спричинили російські окупанти на Каховській ГЕС, Дніпро та Каховське водосховище стабільно міліють. Це призводить до обміління і всихання мілководних проток та заток. Загрози відсутності води у Запоріжжі нині немає, втім, рівень у нижньому б’єфі неконтрольовано падає.

Чим це загрожує та до яких наслідків вже призвело — розбиралось Суспільне.

Масова загибель риби, острови посеред Дніпра, оголені береги — такі наслідки зниження рівня води вже побачили запоріжці. Відкрилося те, що приховувала вода, зокрема рештки опор тимчасового мосту через старе річище Дніпра часів Другої світової війни, він сполучав Хортицю з піщаним кар’єром, — розповідає науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко.

Дніпро у Запоріжжі міліє: як змінилася ситуація та чого очікувати надалі
Рештки опор тимчасового мосту через старе річище Дніпра, які видніються через обміління річки, Запоріжжя, лютий 2023. Фото: 061

"Це була залізна дорога, яка сполучала Криворізький залізорудний басейн з Донецьким кам’яновугільним. Стратегічна магістраль. Коли ще не було мостів Преображенського — були зруйновані мости Стрілецького — залізну дорогу прокладали там. От їх зараз і видно".

Зниження рівня води у Дніпрі: якими будуть наслідки
Науковий співробітник сектору охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко, лютий 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Михайло Муленко зазначає: зниження рівня води призвело до замору риби, бо вона не змогла вийти протоками до основного річища Дніпра. Через це може бути проблема з весняним нерестом.

"Ця риба могла нереститись на мілководдях, а мілководь зараз немає. Ця територія суха — нересту не буде. На жаль. І на Хортиці так само".

Вода відійшла від берегів, Запоріжжя, січень 2023
Вода відійшла від берега, Запоріжжя, лютий 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Загрози відсутності води у Запоріжжі нині немає, але рівень у нижньому б’єфі неконтрольовано знижується, каже Михайло Муленко. Це може призвести до проблем із водопостачанням в Енергодарі, Мелітополі та Бердянську. Нині ці міста перебувають у тимчасовій окупації, тому вплинути на ситуацію неможливо. Особливо гостро питання водопостачання постане влітку, коли природний рівень води значно знижується.

Дніпро у Запоріжжі міліє: як змінилася ситуація та чого очікувати надалі
Берег Дніпра, Запоріжжя, лютий 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Згідно зі спостереженнями експертів “Укргідроенерго”, великий обсяг води, що скидається через Каховську ГЕС, пов'язаний не з її пошкодженням, а з умисними діями російських окупантів, який відкрив шлюзи станції, побоюючись форсування Дніпра українськими військовими, — повідомляють у Запорізькій обласній військовій адміністрації. У ситуації, що склалася, єдиний реальний вихід — це міжнародний тиск на окупанта, аби змусити його закрити шандори, каже керівник обласного департаменту захисту довкілля Сергій Карпій.

"Необхідно втручання, безпосередньо, світової спільноти, щодо вживання заходів на загарбників. Тому, що є підозра, що це умисна дія окупаційних військ".

Зниження рівня води у Дніпрі: якими будуть наслідки
Керівник обласного департаменту захисту довкілля Сергій Карпій, лютий 2023. Фото: Суспільне Запоріжжя

Раніше Суспільне повідомляло, що у Запоріжжі 18 січня створили робочу групу, котра вивчатиме проблему зниження рівня води у Дніпрі. У її складі — представники органів місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби, ветеринарної служби, управління водних ресурсів.

"Буде координувати діяльність щодо усунення наслідків можливого замору риби і водних біоресурсів. Якщо буде можливість відновлення сполучення між основним руслом та будь-якою протокою. Якщо техніка буде — відновимо сполучення", — зазначає Сергій Карпій.

Читайте також

У річці Дніпро в районі Запоріжжя впав рівень води. З чим це пов'язано

Рівень води поблизу острова Хортиця знизився на півтора метра: чи загрожує це екокатастрофою

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок