Рівень води поблизу острова Хортиця знизився на півтора метра: чи загрожує це екокатастрофою

Рівень води поблизу острова Хортиця знизився на півтора метра: чи загрожує це екокатастрофою

Рівень води поблизу острова Хортиця знизився на півтора метра: чи загрожує це екокатастрофою
Сучасні Хортицькі плавні, січень 2023. Фото: Facebook сторінка Національного заповідника "Хортиця"

У Запоріжжі, через обміління річки Дніпро, на території Хортицької заплави оголюються значні ділянки озер та більшості проток. Як результат — гинуть тварини та рослини.

До яких наслідків може призвести нинішня ситуація — дізнавалися журналісти Суспільного.

Суспільне вже повідомляло, що у Департаменті захисту довкілля Запорізької обласної військової адміністрації вважають: рівень води у Каховському водосховищі знизився через ворожі обстріли, які пошкодили запірні шандори Каховської ГЕС.

Обміління Дніпра вплинуло і на о.Хортиця та його заплавну частину, оскільки Хортицькі озера безпосередньо з'єднуються з водами Дніпра. Нині ж вода знизилася на 1,5 метра, максимально наблизившись до історичних позначок, — розповідає науковий співробітник сектора охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко.

Екокатастрофа на острові Хортиця
Михайло Муленко, науковий співробітник сектора охорони природи національного заповідника Хортиця. Фото: з особистого архіву Михайла Муленка

"Осушилися, або частково осушилися, заплави острова Хортиця, заплавні озера, протоки, які були викопані, штучні. І маємо вигляд Хортиці, приблизно такий, який вона мала до 56-58 років минулого століття. Ну, звісно, це екологічна катастрофа", - зазначає Михайло Муленко.

Екокатастрофа на острові Хортиця
Фрагмент мапи острова Хортиця ХІХ ст., накладений на сучасну. Фото: Facebook сторінка Національного заповідника "Хортиця"

Нині на території Хортицької заплави оголені значні ділянки, а це може призвести до замору риби, зниження чисельності водоплавних птахів та загибелі рослин, — говорить Михайло Муленко.

"Дно зараз без рослинності. Так, це надзвичайно плодючий ґрунт, абсолютно вільна ніша для заселення рослинності. І ми можемо, із найбільш страшного, отримати площі повністю порослі амброзією".

Екокатастрофа на острові Хортиця
Хортицькі плавні, січень 2023. Фото: Facebook сторінка Національного заповідника "Хортиця"

Аби не допустити екологічної катастрофи, співробітники Національного заповідника "Хортиця" звернулися до екологічної інспекції Південного округу, обласного департаменту захисту довкілля та рибоохоронної служби з проханням відреагувати на ситуацію та допомогти у розв'язанні проблеми.

18 січня відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Запорізької області, де обговорювали як запобігти негативним наслідкам, — розповідає Михайло Муленко.

"Ми отримали лист від екоінспекції, де зазначено, що створено робочу групу з цього питання для вирішення його у законний спосіб. Хто входить до групи я поки не знаю. Нам казали, що представники від Хортиці будуть".

Нині ж співробітники Національного заповідника "Хортиця" проводять природничі та археологічні дослідження, наносять на карту контури озер, прибирають берегову смугу та осушені ділянки від сміття.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок