Чи загрожують землетруси Україні і як діяти у разі небезпеки: пояснюємо

Чи загрожують землетруси Україні і як діяти у разі небезпеки: пояснюємо

Ексклюзивно
Наслідки від землетрусу місті Іскендерун, Туреччина, 7 лютого 2023 р.
Дим від палаючих контейнерів у порту в постраждалому від землетрусу місті Іскендерун, південна Туреччина, 7 лютого 2023 р. Фото: АР

Україна знаходиться на півночі сейсмоактивного поясу, на якому стався потужний землетрус у Туреччині та Сирії 6 лютого. Наскільки великою є небезпека землетрусу у нас розповів Суспільному Директор інституту геофізики імені Серафіма Субботіна НАНУ України, сейсмолог Олександр Кендзера.

Сейсмоактивний пояс

Небезпека положення України полягає в тому, що ми знаходимось на півночі потужного сейсмоактивного поясу планети. "Цей пояс утворився внаслідок колізії материкової Євразійської плити з Арабською та Індійською плитою. Вони зійшлися багато мільйонів років тому, але продовжують рухатися одна назустріч іншій. Це мільярди тон геологічної маси, які впливають одна на другу, труться між собою, перекривають одна одну і руйнуються викликаючи сейсмічні хвилі які доходять до поверхі", — пояснив Суспільному директор інституту геофізики імені Серафіма Субботіна НАНУ України, сейсмолог Олександр Кендзера.

Цей сейсмоактивний пояс дуже великий — він починається на Азорських островах, йде через Іспанію, Середземне море, повертає в кількох місцях Середземного моря, доходить до зони Вранча та йде в сторону Чорного моря на Крим, проходить через Крим і далі йде через Кавказ і там роздвоюється, коментує Кендзера.

"Основне напруження реалізується в самому поясі, але частина передається у тверді материкові плити, там також виникають материкові напруження і деякі з них можуть реалізуватися у вигляді землетрусів".

Все це враховується за допомогою детального сейсмічного районування території. "Очевидно, захищатися потрібно, як від сильних землетрусів які можуть іти від зони Вранча", — пояснив сейсмолог.

"Таких зон всього три і одна з них виявилася біля кордону України на території Румунії. Ця зона весь час генерує досить сильні місцеві землетруси".

За його словами, у сейсмологів є історичні дані про землетруси в зоні Вранча які проявлялися в Києві, за тисячу років:

"На них видно, що в Києві максимальні сейсмічні події досягали 7 балів на ослаблених грунтах".

Рівень сейсмічної небезпеки в Україні

Рівень сейсмічної небезпеки на території України показаний на картах загального сейсмічного районування які є частиною державних будівельних норм України які мають назву "Будівництво в сейсмічних районах України", розповів Кендзера.

Карта загального сейсмічного районування України
Карта загального сейсмічного районування України: "Імовірність 1% перевищення сейсмічної інтенсивності у балах протягом 50 років". Фото: Міністерство розвитку громад та територій

Що робити під час землетрусу

Якщо ви опинилися в місці землетрусу — поки не приїхали фахівці дотримуйтесь такого плану:

  • Якщо поштовхи тривають перейдіть у місце подалі від вікон та немає загрози що на вас впадуть меблі;
  • Якщо поштовхи припинилися вийдіть зі схованки і підготуйте шлях до евакуації — відкрийте вікна та двері, щоб їх не заблокувало;
  • Якщо потрібно — евакуюйтеся та дослухайтесь до офіційних повідомлень влади;
  • Якщо ви опинились під завалами зруйнованого будинку: кличте на допомогу, телефонуйте, поки вас не почують; спробуйте вивільнити руки і ноги; якщо маєте змогу розібрати те що на вас впало спробуйте це зробити; після звільнення огляньте себе та надайте самодопомогу: зупиніть кровотечу, зафіксуйте зламану кінцівку.

Читайте також:

Посольство України в Туреччині відшукало 9 з 27 українців, що перебували в зонах землетрусу

Скільки землетрусів у світі сталося за останні 24 години. Де були найпотужніші

Найбільші землетруси останніх десятиліть: Непал, Японія, Гаїті та Китай

На початок