Найбільші землетруси останніх десятиліть: Непал, Японія, Гаїті та Китай

Найбільші землетруси останніх десятиліть: Непал, Японія, Гаїті та Китай

Уламки площі Бхактапур Дурбар, Непал, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, 30 квітня 2015р.
Уламки площі Бхактапур Дурбар, Непал, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, 30 квітня 2015р. Фото: АР

6 лютого 2023 року на південному сході Туреччини та на території Сирії стався потужний землетрус. За попередніми даними, загиблими в обох країнах вважаються понад 1800 людей. Президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомив, що землетрус 6 лютого став найпотужнішим у країні з 1939 року. Про найбільші землетруси останніх десятиліть у світі та як часто вони стаються — у матеріалі Суспільного.

На території Туреччини відбулося в різні часи понад 400 землетрусів, розповів Суспільному Директор Інституту геофізики НАН України, сейсмолог Олександр Кендзера.

Один з найпотужніших був у 1999 році, в районі Ізміру на північному заході країни. Тоді загинуло близько 17 тисяч людей.

"Землетруси рівномірно розташовані по світу: біля океанічних хребтів та зон де стикаються плити. У цих місцях виникають напруження які реалізуються у вигляді землетрусів", — пояснює Кендзера.

Так, 22 травня 1960 року землетрус стався біля західного узбережжя Чилі. "Причиною було те, що тонка Тихоокеанська плита підповзає під товсту материкову плиту Південно-Американського континенту. На стику набирається багато енергії. На превеликий жаль вона може раптово вивільнитися і виникають хвилі які руйнують різні об'єкти", — говорить Кендзера.

Землетрус у Китаї

Один з найбільших землетрусів у світі, за останні десятиліття відбувся у травні 2008 року у Китаї, в провінції Сичуань. Від стихії тоді постраждали школи, лікарні та заводи, загинуло понад 87 тисяч людей. Поштовхи силою 7,8 бала за шкалою Ріхтера відчули жителі Пекіна та Бангкока (столиці Таїланду).

Батьки, які втратили дітей під час землетрусу збираються біля зруйнованої школи, 20 червня 2008 р.
Батьки, які втратили дітей під час землетрусу, збираються біля зруйнованої школи, Сичуань, Китай, 20 червня 2008 р. Фото: АР

Землетруси на Гаїті

Землетрус, внаслідок якого загинули 200 тисяч людей, стався 12 січня 2010 року на Гаїті. У столиці Гаїті Порт-о-Пренсі стихійне лихо зруйнувало тисячі житлових будинків і майже всі шпиталі. Землетрус знищив Національний палац, Кафедральний собор та будівлі міністерств. Гуманітарна катастрофа спричинена землетрусом сталася за кілька днів — через велику кількість загиблих, відсутність доступу до питної води, завали на дорогах. Медиків, рятівників та гуманітарну допомогу Гаїті надали більшість країн світу.

Жінка ходить з апельсиновою шкіркою в носі, щоб уникнути різкого запаху в Порт-о-Пренсі, 23 січня 2010 р.
Жінка, після землетрусу на Гаїті, ходить з апельсиновою шкіркою в носі, аби уникнути різких запахів, Порт-о-Пренсі, Гаїті, 23 січня 2010 р. Фото: АР

Потужний землетрус стався на Гаїті й в 2021 році. Тоді загинуло близько 2189 людей. Підземні поштовхи зруйнували близько 37 тисяч будинків та споруд, ще майже 47 тисяч будівель отримали пошкодження.

Стихійне лихо в Японії

У березні 2011 року у Японії стався потужний землетрус. Загалом відбулося 20 поштовхів, найсильнішим з яких був поштовх магнітудою до 8,9 бала за шкалою Ріхтера — у Токіо хиталися будівлі, зруйнувалася велика магістраль. Цунамі заввишки 10 метрів дійшло до острова Хонсю. Ще одне цунамі, висотою шість метрів вдарило по острову Хоккайдо. У префектурі Міягі водою змило човни, будинки, машини, і танки з військового заводу. Стихійне лихо забрало життя близько 15,9 тисяч людей, ще 2,5 тисячі вважаються зниклими безвісти.

Японські поліцейські шукають зниклих безвісти людей в префектурі Фукусіма, Японія, 8 квітня 2011 р.
Японські поліцейські шукають зниклих безвісти людей, Фукусіма, Японія, 8 квітня 2011 р. Фото: АР

Землетрус спричинив аварійне відключення всіх потужностей на японській атомній електростанції "Фукусіма-1". Морська вода затопила станцію і знеструмила її, вивівши з ладу критично важливу систему охолодження АЕС. У трьох з шести реакторів станції почалося плавитися ядерне паливо, що призвело до масштабного радіоактивного забруднення. Катастрофа отримала максимальний 7-й рівень за Міжнародною шкалою ядерних подій. До 2011 року так оцінювали лише аварію на Чорнобильській АЕС, 1986 року.

Атомна електростанція "Фукусіма-1" входила до списку 25 найпотужніших АЕС світу. У грудні 2013 року станція була офіційно закрита, а деякі райони цієї місцевості досі залишаються непридатними для життя.

Катастрофа у Непалі

25 квітня 2015 року між Катманду (столиця Непалу) та містом Похара стався землетрус магнітудою 7,8 балів. Кількість загиблих сягнула понад 7 тисяч людей, 14 тисяч отримали поранення. У Катманду землетрус зруйнував стародавні храми та житлові будинки. Повністю знищена 63-метрова вежа Дхарахара, збудована в 1832 році, а також палаци та храми на центральній площі міста.

Непальці перуть білизну біля пошкоджених будинків, Непал, 8 травня 2015 р.
Непальці перуть білизну біля пошкоджених будинків, Непал, 8 травня 2015 р. Фото: АР

Через сходження лавини, спричиненої землетрусом, 17 людей загинули та 60 травмувалися на горі Еверест.

Землетрус у Каліфорнії

4 липня 2019 року на півдні штату Каліфорнія (США), стався землетрус, який торкнувся також деяких районів штату Невада. За даними геологічної служби США, епіцентр землетрусу магнітудою 6,4 балів був у пустелі за 240 км від Лос-Анджелеса. Землетрус викликав перебої в енергопостачанні і пошкодив окремі будинки. Загиблих внаслідок землетрусу не було.

Підземні поштовхи відчувалися також в Лас-Вегасі й в декількох містах на тихоокеанському узбережжі США. Землетрус не лише завдав шкоди будинкам та інфраструктурі міст, він також змінив ландшафт місцевості: стався розлом земної поверхні.

Чоловік фотографує тріщину в землі після землетрусів, штат Каліфорнія, 7 липня 2019 р.
Чоловік фотографує тріщину в землі після землетрусів, штат Каліфорнія, 7 липня 2019 р. Фото: АР

Землетрус в Індонезії

21 листопада 2022 року у місті Сіанджур на Західній Яві в Індонезії стався сильний землетрус магнітудою 4,8 бала.

Індонезійські рятувальники шукають людей після землетрусу, Західна Ява, Індонезія, 23 листопада 2022 р.
Індонезійські рятувальники шукають людей після землетрусу, Західна Ява, Індонезія, 23 листопада 2022 р. Фото: АР

Загинуло щонайменше 300 людей, було зруйновано понад 20 тисяч будинків. Влада перемістила майже 60 мешканців регіону.

Як часто стаються землетруси

Катастрофічні землетруси відбуваються приблизно 10 разів на рік, зазначає Олександр Кендзера.

"Не всі вони попадають під незахищені чи погано побудовані, за сейсмічними нормами, міста і тому не всі приносять шкоду. Часто про них знають лише сейсмологи", — додав сейсмолог.

Читайте також

Землетрус у Туреччині та Сирії серйозно пошкодив низку архітектурних пам’яток

Влада Туреччини скасувала всі спортивні змагання через землетрус. У країні перебувають 15 клубів УПЛ

У Туреччині та Сирії сталися потужні землетруси, понад 1800 людей загинули. Що відомо

На початок