Україна в ЄС: "Перемовини про вступ наближаються" — експерт

Україна в ЄС: "Перемовини про вступ наближаються" — експерт

Прапори України та Європейського союзу. Фото: Getty Images
Прапори ЄС та України. Ілюстративне фото. Прапори україни та ЄС. Фото: Anastasia Malaman / EyeEm / Getty Images

3 лютого у Києві відбувся 24-й саміт Україна-ЄС. До столиці приїхали президент Європейської ради Шарль Мішель, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, верховний представник ЄС Жозеп Боррель та 14 єврокомісарів. Головними темами саміту була підтримка України та євроінтеграція України. Про перемовини щодо вступу в ЄС та українську формулу миру розповів Українському радіо експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Членство в ЄС

За результатами 24-го саміту, Україна отримала зміцнений консенсус Європейського Союзу. "Перемовини про вступ наближаються", — озвучив підсумки саміту експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

У червні 2022 року Україна отримала статус кандидата на членство в Європейському союзі. Тоді ЄС надав сім рекомендацій, які потрібно виконати, щоб почався процес перемовин про вступ. 13 січня, під час засідання уряду, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна розраховує пройти цей шлях менш ніж за два роки.

"Зараз ми на етапі оцінки виконання семи рекомендацій. Перший звіт буде опубліковано навесні. А восени разом з іншими кандидатами до членства в Євросоюзі звіт буде оцінений з точки зору переговорів. Мова йде про політичну оцінку", — сказав експерт.

І додав, що ті рекомендації, які потрібно виконати до початку переговорів, так чи інакше стосуються корупції.

Гроші на відновлення України

"ЄС дає гроші зі своїх фондів на навчання українських військових, постачає озброєння. Також дає гроші на відновлення, наприклад, в рамках програми Fast Recovery надається один мільярд євро на відновлення міст", — розповів Їжак.

Крім того, пояснив експерт, ЄС працює над тим, щоб Міжнародний валютний фонд відновив кредитування України.

"Наразі це неможливо, через війну, але це буде дуже потужним сигналом для інших інвесторів, зокрема для швидкого міжнародного відновлення міст України".

Українська формула миру

11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам G7 "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії.

Саміт щодо "формули миру" заплановано на річницю повномасштабного вторгнення 24 лютого 2023 року. Він повинен відбутися у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку за посередництва генсекретаря ООН Антоніу Гутерреша.

"ЄС підтримує українську "формулу миру". Це означає посилення підтримки і створення спеціального міжнародного трибуналу для розслідування злочинів Росії", – каже Олексій Їжак.

"Як наслідок – з цим пов’язаний арешт російських активів і їх використання для відновлення України".

Експерт зазначає, що європейці можуть не погоджуватися з темпами приєднання України до ЄС, але у питанні покарання злочинів, відновлення справедливості і розв'язання економічних питань вони мають консенсус.

Читайте також:

Мішель запросив Зеленського на спецзасідання Євроради

Євросоюз офіційно підтримав українську формулу миру — Зеленський

Єврокомісія наполягає на виконанні рекомендацій "Венеціанки" до закону про КСУ

На початок