Петиція про відновлення декларування статків чиновників набрала 25 тисяч підписів

Петиція про відновлення декларування статків чиновників набрала 25 тисяч підписів

Петиція про відновлення декларування статків чиновників набрала 25 тисяч підписів
. Верховна Рада України, архівне фото: Getty Images

Петиція про відновлення декларування статків посадовців та депутатів набрала 25 тисяч підписів. Станом на ранок 3 лютого пропозиція набрала 25 867 голосів. Обовʼязкове декларування було скасоване через воєнний стан після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Петиція зареєстрована на сайті президента.

"Важлива передумова для виявлення корупціонерів – відновлення електронного декларування публічних службовців", — ідеться у тексті петиції.

Автор звернення зазначає, що запровадження електронного декларування публічних службовців стало одним із найбільших успіхів антикорупційних реформ в Україні. Завдяки цьому антикорупційні органи та громадськість змогли виявити десятки службовців із незаконно набутими статками.

"Втім, з березня 2022 року публічні службовці в Україні звільнені від обов’язку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Поки минає перший місяць 2023 року, публічні службовці не подали майнові декларації навіть за 2021 рік", — ідеться у петиції.

Війна. Усі останні новини

Рішення про скасування декларацій є необґрунтованим, вважає автор петиції. Адже для переважної більшості публічних службовців немає об’єктивних перешкод для подання декларацій: вони не перебувають на лінії фронту, боронячи державу, й мають змогу заповнити інформацію про свої доходи і статки. "Відновивши декларування, влада продемонструє свою нетерпимість до проявів корупції під час воєнного стану. Усі, хто на своїх посадах у часи війни дозволяє собі красти державні кошти, а не працювати для перемоги держави, – мають бути виявлені та понести відповідальність. Подані декларації службовців допоможуть у цьому", — ідеться у зверненні. Також автор петиції зазначає, що повернення обовʼязкового декларування "лише зміцнить довіру суспільства до державної влади, а також довіру міжнародних партнерів".

Що відомо про декларування під час війни

Електронне декларування — один з важливих кроків антикорупційної реформи України після Революції Гідності.

У перші тижні повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року обов’язкове подання декларацій було призупинене.

Як повідомили у Transparency International Україна, лише третина всіх посадовців подали декларації за 2021 рік.

"Швидше за все, наступного року кількість поданих декларацій скоротиться ще більше, адже якщо їх подання перетворюється у «добровільне», то де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ", — заявили в організації.

У вересні 2022 року голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія зареєстрував законопроект про повернення обовʼязкового декларування "Про внесення змін до деяких законів України з метою виконання вимог Європейської комісії щодо набуття Україною статусу члена Європейського союзу" 8071. Антикорупційний комітет схвалив цей документ 18 жовтня 2022 року, але він досі не винесений на розгляд до Верховної ради.

30 січня 2023-го посли країн G7 та ЄС висловили до якнайшвидшого ухвалення Державної антикорупційної програми та відновлення е-декларування та фінансового звітування політичних партій.

На початок