3 тисячі автоматів та 23 ракети: ВМС Франції затримали судно зі зброєю для хуситів

3 тисячі автоматів та 23 ракети: ВМС Франції затримали судно зі зброєю для хуситів

3 тисячі автоматів та 23 ракети: ВМС Франції затримали судно зі зброєю для хуситів
Штурмові гвинтівки та ракети, захоплені ВМС Франції, 1 лютого 2023 року. Фото: AP

Військово-морські сили Франції за сприяння Сполучених Штатів перехопили в Оманській затоці судно з вантажем іранської зброї для єменських хуситів.

Про це повідомило Центральне командування Збройних сил США (CENTCOM).

"Центральне командування США підтримало морську заборону цього місяця, що призвело до захоплення військово-морськими силами партнерів зброї, виробленої в Ірані та призначеної для Ємену. Перехоплення відбулося в Оманській затоці 15 січня на маршрутах, що історично використовувалися для незаконного перевезення зброї з Ірану до Ємену", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що військові вилучили понад 3000 автоматів, 578 000 набоїв та 23 сучасні протитанкові керовані ракети.

У CENTCOM підкреслили, що ця конфіскація стала одним із чотирьох найбільших перехоплень незаконних вантажів за останні два місяці, які запобігли доставці до Ємену понад 5000 одиниць зброї та 1,6 мільйона одиниць боєприпасів. Зокрема, 6 січня сили CENTCOM перехопили рибальське судно в Оманській затоці та виявили, що воно контрабандою перевозило понад 2100 штурмових гвинтівок морським маршрутом з Ірану до Ємену.

Зазначається, що протягом 2021 року CENTCOM запобіг потраплянню до Ємену 9000 одиниць незаконної зброї, що на 200% перевищує кількість зброї, вилученої у 2021-му. Також минулоріч морські сили CENTCOM спільно з партнерами вилучили компоненти озброєння для крилатих ракет того ж типу, які були запущені під час атак проти Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів на початку 2022-го.

Конфлікт у Ємені між хуситами, урядом та коаліцією

Хусити, які декларують захист інтересів зейдитської мусульманської меншості у Ємені на початку 2014 року захопили контроль над північчю провінції Саада, та почали просуватися на південь. Сухопутні війська коаліції допомогли витіснити хуситів та їхніх союзників із більшої частини півдня після висадки в портовому місті Аден у серпні 2015 року. У 2018 сторони домовилися про припинення вогню. Однак, у 2021 році хусити почали наступ на Маріб — останнє місто на півночі, яке було під контролем офіційного уряду, а також столицю багатої на нафту провінції.

Хусити також посилили свої атаки балістичними ракетами та безпілотниками на Саудівську Аравію, часто вражаючи цивільну інфраструктуру. Офіційні особи Саудівської Аравії та США звинуватили Іран у контрабанді для різноманітної зброї до контрольованої повстанцями частини Ємену, що порушує ембарго ООН на постачання зброї. Іран звинувачення відкидає.

Ємен – одна з найбідніших країн світу. Через тривалі збройні конфлікти в країні більшість населення залежить від гуманітарної допомоги, практично не функціонує система охорони здоров'я. ООН розцінює ситуацію в державі як найбільшу нинішню гуманітарну катастрофу світу.

У грудні 2020 року ООН повідомила, що в результаті конфлікту загинуло приблизно 233 000 осіб, у тому числі 131 000 через непрямі причини, такі як відсутність їжі, медичних послуг та інфраструктури.

За даними Організації об'єднаних націй, лише у 2020-2021 роках у Ємені загинули щонайменше 2 тисячі дітей, яких повстанці-хусити залучили до бойових дій.

Читайте також

Росіяни обстріляли житлові будинки в Краматорську, єврокомісари приїхали в Україну. 344 день війни. Онлайн

Вибір редакції

На початок