На Київщині благодійники встановлюють модульні будинки для людей, що втратили дім під час бойових дій

На Київщині благодійники встановлюють модульні будинки для людей, що втратили дім під час бойових дій

Ексклюзивно
На Київщині благодійники встановлюють модульні будинки для людей, що втратили дім під час бойових дій
Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

У Димерській громаді на Київщині встановлюють тимчасове житло для мешканців, які втратили домівки внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Ініціатори проєкту — громадська організація "Мій дім". У середу, 1 лютого, 2 модульні будиночки отримали родини з Демидова. Такі ж планують встановити в інших селах області.

Кореспондентка Суспільного Юлія Коршинська побувала на місці події, де поспілкувалася з організаторами проєкту і місцевими жителями.

До російського вторгнення був будинок, нині біля подвір'я купи шиферу, цегли, дощок, скла. Залишки зруйнованого житла прибирають будівельники.

Прибирання залишків зруйнованих будинків
Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

Власник однієї із пошкоджених осель Іван розповів Суспільному, що 27 лютого 2022 року його домівку зруйнував "приліт" ПТУРу (протитанкової керованої ракети — ред.). Виникла пожежа, повилітали вікна. Від будинку залишилися самі стіни.

Залишки будинку
Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

Господар і дружина не постраждали. Після руйнування їхньої оселі перейшли жити до родичів. Під час російської окупації пан Іван із дружиною села не залишали. "Найстрашніше було, коли над головою літали снаряди", — каже чоловік. Говорить, що нині замість зруйнованого дому йому пообіцяли поставити "вагончик" — модульне житло.

Інша мешканка Демидова Людмила розповідає, що від великого будинку на 4 кімнати, де вона проживала з чоловіком, донькою, зятем і онучкою, залишились руїни.

Руїни приватного будинку
Руїни приватного будинку. Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

За її словами, росіяни заїхали в село на танках 24 лютого. Місцеві ховалися у погребах. Пізніше родині Людмили вдалося евакуювати дитину закордон. Дорослі ж більшість часу сиділи у погребі. У росіян потрібно було питати дозволу, щоб вийти по воду чи годувати курей. Військові РФ жили в кількох будинках місцевих, у школі були снайпери, у селі влаштовували танкові перегони. "Багато було їхніх гріхів", — пригадує жінка. За її словами, під час окупації і звільнення села було багато вибухів, літаки скидали бомби. Руйнування оселі Людмила з сім'єю пізніше задокументували з допомогою сільського голови.

Реалізацію проєкту надання альтернативного житла для мешканців Димерської громади здійснює ГО "Мій дім" у координації з Димерською селищною радою. "Модульне житло встановлюють для людей, чиє житло зруйноване вщент або ж не підлягає відновленню", — розповів Суспільному Дмитро Рябой — один із засновників організації «Мій дім». Загалом структура має три засновники, усі родом з Одеси. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну допомагали евакуювати людей, підвозили їжу. Потім почали діяльність зі встановлення модульного житла на Київщині. До Димерської громади такі будинки поставили у селищі Мощун. Найближчим часом планується діяльність благодійників у Козаровичах та Литвинівці. Спонсорами цих будиночків є громадяни США, Сингапуру, які збирають кошти та надають допомогу Україні.

Це — тимчасове житло, воно легке й не потребує фундаменту. Однак будівельники все ж роблять основу з бетону. "Модульні будинки від ГО "Мій дім" придатні для проживання взимку, зберігають тепло, мають внутрішню оббивку з дерева", — зазначив Дмитро Рябой.

На Київщині благодійники встановлюють модульні будинки для людей, що втратили дім під час бойових дій
На Київщині благодійники встановлюють модульні будинки для людей, що втратили дім під час бойових дій. Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

Перевагою такого житла є швидкий монтаж і комплексне облаштування. За 2 дні встановлюють повністю і сам будинок, і облаштовують його всередині меблями та комунікаціями (душ, туалет, пічка для опалення).

Представники благодійної організації "Мій дім" за власним бажанням приїздить до сіл Київської області, спілкуються з людьми і так дізнаються, в кого немає житла. Вже встановили близько 100 будинків, цьогоріч хочуть збудувати ще близько двохсот. Потім планують почати допомагати людям в Донецькій області.

Що відомо про відбудову Київщини

На початку 2023 року стало відомо, що у Київській області відновили понад 5 700 об’єктів, майже 3 500 – частково, пошкоджених через вторгнення РФ. Для розміщення жителів Київщини, які внаслідок російської агресії втратили житло, викуповують квартири та будуватимуть нові житлові комплекси в Ірпені та Бородянці.

На Київщині за кошти, зібрані на платформі UNITED24, відбудують 18 житлових будинків у 5 населених пунктах — Ірпені, Бородянці, Гостомелі, селах Бузова та Мила. Реалізація проекту почнеться з міста-героя Ірпеня.

Протягом 2022 року в Ірпені повністю відновили 308 багатоповерхових і 120 приватних будинків, які були пошкоджені внаслідок російської військової агресії. Ще 140 багатоповерхівок та близько 1500 будинків приватного сектору — потребують поточного чи капітального ремонту.

Читайте також

На Київщині понад 30 родин отримали нове житло замість осель, зруйнованих війною

"Я оплакую кожне життя". Президент Австрії відвідав Бучу

На початок