Командувач ОК "Південь" засудив використання карети швидкої допомоги для вручення повісток в Одесі

Командувач ОК "Південь" засудив використання карети швидкої допомоги для вручення повісток в Одесі

Командувач ОК "Південь" засудив використання карети швидкої допомоги для вручення повісток в Одесі
Генерал-майор Андрій Ковальчук на нараді з військовими. Фото: Одеський обласний центр комплектування та соцпідтримки.

Командувач Сил оборони півдня генерал-майор Андрій Ковальчук провів нараду з керівниками територіальних центрів комплектування, прикордонної служби, Національної поліції та органів місцевої влади з приводу резонансних ситуацій з врученням повісток в Одесі. Про це 30 січня повідомили в Одеському обласному центрі комплектування та соцпідтримки.

На нараді розібрали резонансні ситуації з врученням повісток в Одесі, проаналізували підходи та методи ведення роботи, її результативність та суспільне сприйняття. Наразі тривають службові перевірки з нецільового використання службового спеціалізованого транспорту та некоректної поведінки співробітників військкоматів. Ці факти припинені та суворо засуджені командуванням Сил оборони, йдеться у повідомлені.

"Наша країна, наш народ потребує захисту, саме тому відсидітися за спинами інших не вийде. Саме тому завдання кожного − виконати свій обов’язок, а не ухилитися від нього, аргументуючи це якоюсь комерційною чи гуманітарною складовою", − зазначив генерал-майор Андрій Ковальчук.

Що відомо

22 січня в мережі з'явилося відео, на якому в Банному провулку в Одесі співробітники військкомату розмовляють з чоловіком, потім під'їжджає мікроавтобус та його затримують. Після розголосу ситуації в Одеському обласному центрі комплектування та соцпідтримки заявили, що проводять службову перевірку.

За кілька днів в мережі з'явилося відео, на якому співробітники військкоматів використовували для виконання своїх обов’язків карету швидкої допомоги. У повідомленні Одеського ТЦК зазначили, що обладнання із "швидкої" вилучили ще перед тим як авто передали. Його планували використовувати як вантажно-пасажирський мікроавтобус.

Де та хто може вручити повістку

Повістка можуть вручити в будь-якому місці, яке не заборонено законодавством. Її можуть вручити представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки, роботодавець, керівник ЖЕКу, ОСББ та інші посадовими особами, які уповноважені територіальним центром комплектування вручати повістку.

Чи можна силою затримувати чоловіків та везти до військкоматів

Вивезення чоловіків до центрів територіального комплектування силоміць може кваліфікуватися як кримінальне правопорушення, розповів Суспільному адвокат Дмитро Ткаченко. Натомість усі військовозобов’язані мають самостійно прийти для звірки даних. Просити документи на вулицях співробітники військкоматів права не мають, як і особисто виписувати повістки.

"Дійсно, практика така, що людині можуть запропонувати сісти в транспорт та проїхати до центру комплектації, але вона може відмовитись від цього, сказати, що вона явиться відповідно до дати, вказаної в повістці. Що ж стосується того, що ми бачимо, то подібне направлення людини в транспорт та вивезення в невідомому напрямку може бути кваліфіковане як кримінальне порушення", — каже адвокат.

Такі дії порушують 146 статтю Кримінального кодексу України та вважаються викраденням. Людина, яка постраждала від цього, може звернутися до поліції.

Чи законно видавати повістки на блокпостах та вішати їх на двері

Ситуація із видачею повісток надворі виникла, бо до початку повномасштабного вторгнення територіальні центри комплектування не ставили на облік людей, у такому порядку, в якому б це мало відбуватися, розповів Суспільному адвокат Дмитро Ткаченко.

"Тобто те, що сьогодні відбувається, ось ці повістки, які видають на блокпостах чи в магазинах, чи якщо їх клеять на двері, – це все неправильно", – зазначив він.

За словами адвоката, є два види повісток: безпосередньо про мобілізацію, коли людина вже стоїть на обліку, і її призивають на службу; і є повістки про поставлення на облік до ТЦКтСП. Це дві різні повістки та різна відповідальність через неявку.

Окремого нормативно-правового акту, який би регулював вручення повісток під час воєнного стану в Україні немає, але діє постанова Кабміну, яка регулює підготовку та проведення призову на стокову службу та за контрактом.

За загальним правилом, повістки мають вручатися особисто військовозобов'язаним і ці люди мають залишати підпис, що вони повістку отримали. Внаслідок ігнорування повістки про постановку на облік та неявки до ТЦК, людина може понести адміністративну відповідальність та сплатити штраф до 850 грн. Проте, якщо така ситуація повториться кілька разів, то працівники правоохоронних органів можуть виїхати за адресою місця проживання та доставити людину до центру комплектування. Ігнорування ж бойових повісток призводить до настання відповідальності за статтею 336 Кримінального кодексу України та може передбачати реальний строк ув’язнення від 3 до 5 років, розповів Дмитро.

Наразі повістка має бути виписана керівником відповідного центру комплектування, стверджує адвокат:

"Коли надворі видають повістку, зупиняють людину, питають документи й на місці щось виписують і видають, це також неправильно. Керівник ТЦК має поставити там свою печатку і підпис. І я так розумію, що керівник ТЦК по вулиці не ходить, а ходять працівники чи уповноважені. Але якщо керівник виписав стопку повісток без прізвищ, поставив на них підписи та печатки видав їх працівникам, щоб вони ходили по вулицях, збирали документи та на колінах заповняли повісти, то це неправильно".

Як центри комплектування мають видавати повістки

Центри комплектації мають формулювати переліки військовозобов'язаних, а потім складати списки та формувати повістки, які підписує військовий комісар. Після цього вони видаються працівникам пункту комплектації, щоб вручати військовозобов'язаним особисто під підпис. Всі документи мають бути заповнені в ТЦК.

"Приклеювати повістки на двері це взагалі нонсенс. Якщо людина приходить додому і бачить на дверях прикріплену повістку, то на неї можна взагалі не реагувати. Сьогодні її приліпили, а завтра прийшов сусід і відірвав. Повістка за загальним правилом має вручатися особисто і під підпис", – зазначив адвокат.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок