Кулеба виступив проти всиновлення одностатевими парами. Що він мав на увазі і що кажуть експерти

Кулеба виступив проти всиновлення одностатевими парами. Що він мав на увазі і що кажуть експерти

Ексклюзивно
Кулеба виступив проти всиновлення одностатевими парами. Що він мав на увазі і що кажуть експерти Facebook

Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба висловився щодо сурогатного материнства в Україні, заявивши, що воно "порушує права жінок", а "подружжям можуть виявитися гомосексуальні пари і ґвалтівники". Правозахисники вже відреагували на цю заяву і написали листа до президента України Володимира Зеленського.

"Реклама сурогатного материнства, яка сьогодні всюди, "кричить" нам про радісних батьків і щасливі сім’ї. Але вона не говорить нам про те, хто насправді ховається за красивим рекламним буклетом. Є випадки, коли сім’ї – фіктивні, коли "подружжям" можуть виявитися і гомосексуальні пари, і ґвалтівники", — написав Кулеба в Facebook.

Згодом Кулеба оновив свій допис, зазначивши, що мав на увазі те, що "відповідно до законодавства України, скористатися послугами сурогатного материнства в Україні може подружжя, відповідно до Сімейного кодексу України – це чоловік та жінка, шлюб яких зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану".

"І тому ті особи, які не мають відповідного свідоцтва, йдуть на обман, щоб отримати дитину. Вони створюють фіктивні шлюби, підроблюють документи, йдуть на інші «схеми», щоб отримати дитину незаконним способом. При цьому вони порушують як законодавство України, так і законодавство тих країн, куди вони вивозять дитину. І Україна не має доступу до достовірної інформації стосовно усіх осіб, хто користується послугами сурогатного материнства. І подальшої долі дітей. Тут є безліч маніпуляцій і порушень, про які заявляють і представники посольств іноземних держав в Україні. Кожна особа має право обирати свій шлях життя, але при цьому не порушуючи законодавство", — написав Кулеба.

Також він зазначив, що сурогатне материнство нібито є "неконтрольованим бізнесом, через який страждають діти". Як приклади Кулеба навів відмову від дітей з інвалідністю або їх обмін на "якісну дитину", продаж дітей іноземцям і "масове" скупчення немовлят в готелі через карантин.

Водночас уповноважений з прав дитини дитини зазначив, що отримав купу повідомлень щодо того, що "сурогатне материнство – це можливість і технології, які дають людям шанс", однак він не зовсім згодний з цими твердженнями.

"Вона не говорить про те, що Україна взагалі не може контролювати, що стається з дітьми, яких вивозять закордон. Про ставлення до самої жінки – адже по суті це – експлуатація жінки. Рабство, на яке вона погоджується через бідність. І ніколи б не погодилася, якби не заробіток", — написав він.

Кулеба ще раз підкреслив, що жінка, яка підписує угоду про сурогатне материнство, фактично потрапляє в рабство, оскільки "має звітувати за кожен свій крок, бути готовою зустрітися з генетичними батьками, коли вони цього забажають, не має права плавати, користуватися транспортом, зобов’язана погоджувати всі свої дії".

Він додав, що вважає сурогатне материнство не "можливістю для бездітних пар, а зароблянням грошей на торгівлі дітьми".

Правозахисний експерт ЛГБТ-центру Наш світ Андрій Кравчук повідомив Суспільному, що їхня організація вже написала листа з приводу ситуації до президента Володимира Зеленського, який, за бажанням, можуть підписати інші правозахисні організації.

"По-перше, Кулеба — уповноважений президента, який має висловлювати позицію офіційної влади. Це — абсолютно неприпустиме гомофобне висловлювання, яке тільки сприяє поширенню нетерпимості та насильства проти ЛГБТ-людей в Україні. До того ж, це — пряма образа гомосексуальних сімей, пар. Гомосексуальність не є перешкодою для всиновлення і не є перешкодою для того, щоб мати дітей", — розповів Кравчук.

Експерт підкреслив, що має знайомі лесбійські пари, які виховують дітей в Україні, однак зазначив, що гомосексуальним чоловікам це зробити складніше, але і такі прецеденти в Україні є і це не заборонено законом.

Кравчук звернув увагу на те, що одностатеві пари визнаються у більшості цивілізованих країн і такі пари виховують дітей, серед них є поважні люди: політики і дипломати.

"Це протиставлення однієї частини суспільства іншій, це порушує морально-етичні норми кодексу державного службовця, на моє переконання, курс на євроінтеграцію. Таке висловлювання чиновника дискредитує державу та порушує міжнародні зобов'язання України, тому що серед них є рекомендації Ради Європи, в яких написано, що представники держави мають утримуватися від гомофобних висловлювань і засуджувати їх, якщо вони трапляються", — каже правозахисник.

Кравчук додав, що висловлювання демонструє, що "права дитини захищає людина, яка сповідує гомофобні погляди і це є відкритою дискримінацією та образою почуттів, насамперед, громадян України, оскільки діти в Україні ростуть у різних сім'ях, зокрема одностатевих, тоді як Кулеба пропагує нетерпимість до таких сімей".

Що відомо

  • У середині травня стало відомо, що у столичному готелі "Венеція" перебувають понад 50 немовлят, народжених від сурогатних матерів.
  • Приватна компанія, яка займається репродуктивними технологіями, планувала відправити їх за кордон, але не могла цього зробити через карантин.
  • Уповноважена з прав людини Людмила Денісова заявила, що в разі продовження карантину загалом таких дітей може бути тисяча.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди