Півсотні немовлят від сурогатних матерів не можуть вивезти з України через карантин. Що відбувається

Півсотні немовлят від сурогатних матерів не можуть вивезти з України через карантин. Що відбувається

Доповнено
Півсотні немовлят від сурогатних матерів не можуть вивезти з України через карантин. Що відбувається
. Суспільне мовлення

У столичному готелі "Венеція" перебувають понад 50 немовлят, народжених від сурогатних матерів. Приватна компанія, яка займається репродуктивними технологіями, планувала відправити їх за кордон, але не може цього зробити через карантин. Уповноважена з прав людини Людмила Денісова заявила, що в разі продовження карантину загалом таких дітей може бути тисяча.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ У "ВЕНЕЦІЇ"

Готель "Венеція" розташований на Правому березі Києва. Нині у ньому перебуває 51 немовля та 11 сімей іноземців, зокрема з Австрії та Німеччини, які приїхали забрати 15 дітей. Паркан будівлі обнесений колючим дротом. За словами власника компанії Біотехком Альберта Точиловського, таким чином батьків-іноземців "психологічно налаштовують" на те, що перебувати тут безпечно.

"Ми взяли за приклад готель в Канкуні (Мексика), де його обнесено колючим дротом для того, щоб американці почувалися там психологічно краще. Ми налаштовуємо іноземців на те, що тут безпечно і сюди можна приїжджати", - розповідає чоловік. За його словами, діти нині перебувають під цілодобовим наглядом лікарів та 14 нянь, які мають медичну освіту", - розповідає він.

"У нас тут є два великих бебі-рума, де перебувають немовлята. Усі вони і без карантину перебували б під доглядом. Ми вже близько 6-7 років ми допомагаємо батькам, одразу після пологів приставляємо спеціальних медсестер, які вчать сповивати дітей та інформують їх щодо хвороб, це нормальна європейська практика. Не треба лякатися від такої кількості дітей, після наступного вірусу їх буде в 20 раз більше – може тисяча чи півтори тисячі. Репродуктивна медицина зростає, кількість дітей, які народилися штучним шляхом за 10-20 років збільшилася у сто разів, ця сфера буде розвиватися у зв’язку з урбанізацією", - додає Точиловський .

За його словами, проблема полягає в тому, що через карантин батьки-іноземці або не можуть потрапити в Україну до дітей, або не можуть вивезти їх за кордон. У готель вже приїжджали соцпрацівники, і, за словами Точиловського обіцяли посприяти в отриманні відповідних дозволів від МЗС.

"Ми вдячні, що Соцзахист вчасно приїхав, усе перевірив, подивився. Вони переконалися, що в нас належним чином підготовлені умови. І ми раді, що вони зголосилися написати листа до МЗС і посприяти, щоб батьків допустити. Діти позбавлені тактильних відчуттів і тому, мені здається, що це – така ситуація, коли можна було б пустили батьків до дітей. Міністерства закордонних справ інших країн прискорили процедури і ми сподіваємося, що наше МЗС зробить те саме", - розповідає чоловік.

Готель "Венеція", де перебувають немовлята
Готель "Венеція", де перебувають немовлята. Нікіта Галка/Суспільне мовлення

ТИСЯЧА МАЛЮКІВ, ЯКІ ЧЕКАЮТЬ НА БАТЬКІВ

За словами омбудсмена Людмили Денісової, батьки 15 малюків приїхали в Україну ще од карантину і з тих пір мешкають в готелі.

"На всіх дітей виписані свідотства про народження. Батьки всіх цих діточок громадяни іноземних країн. Представники клініки нам розказали, що батьки 15 дітей, які нині знаходяться в готелі, встигли приїхати до України ще до початку карантину і не можуть тепер виїхати", - сказала вона.

Батьки інших дітей не можуть потрапити до України, щоб забрати дітей.

"Вони нам повідомили, що зверталися до МЗС України, щоб вони допомогли вирішити це питання, але у відомстві відмовили і запропонували батькам звертатися до своїх посольств, після чого має бути дипломатична нота, щоб допомагати в індивідуальному порядку", - розповіла омбудсмен.

"Але держави не змогли це зробити. Деякі посольства відмовилися від цього і тому питання залишається невирішеним", - додала вона.

Сотні немовлят від сурогатних матерів не можуть вивезти з України через карантин. Що відбувається

Денісова заявила, що представники клініки повідомили їй, що нині в Україні понад 100 дітей чекають своїх батьків у подібних медичних центрах.

"Вони зробили такий прогноз, що якщо буде продовжений карантин, то це вже буде не сотня дітей, а майже тисяча", - сказала уповноважена з прав людини.

Омбудсмен повідомила, що зранку 14 травня провела нараду за участю представників МЗС та державної міграційної служби і напрацювали механізм вирішення цієї проблеми, тож тепер батьки немовлят, народжених від сурогатних матерів в Україні, мають звертатися до неї із заявою і вона буде допомагати вивезти дітей.

Денісова зазначила, що у січні до неї надійшов лист від Міністерства юстиції щодо порушення прав дитини, народженої шляхом сурогатного материнства. За її словами, в Україні необхідно законодавчо врегулювати це питання. Зокрема, це необхідно для встановлення кількості немовлят, які народжуються таким способом у країні щороку.

Дитячі коляски у готелі "Венеція", де перебувають немовлята
Дитячі коляски у готелі "Венеція", де перебувають немовлята. Нікіта Галка/Суспільне мовлення

"Зараз стало зрозуміло, що це не тільки ті 50 дітей, які у готелі. Їх набагато більше. Треба зрозуміти, чи немає зловживань цим процесом? Чи не є дитина жертвою торгівлі людьми? Цей процес потребує вивчення. Можливо треба сурогатне материнство залишити тільки для громадян України, а не для іноземців", - сказала Денісова.

Вона додала, що до клініки Біотехком, яка оприлюднила відео новонароджених, у неї поки запитань немає.

Омбудсмен пояснила, що готель, у якому перебувають немовлята, належить клініці.

"Це як відділення. Є оформлені документи між батьками, клінікою і цим готелем. Мої представники перевірили, там нібито чистенько, всі працівники охайні, там є камери, через які персонал спілкується з батьками. По черзі, там є графік спілкування. І вони на цю камеру показують дитину, як вона виглядає, як почувається", - розповіла Денісова.

Сотні немовлят від сурогатних матерів не можуть вивезти з України через карантин. Що відбувається
УНІАН

Уповноважена зазначила, що буде допомагати іноземним батькам забрати цих дітей.

Вона додала, що у неї є список ще 49 пар, тільки цієї клініки, у яких найближчим часом також народяться діти. Загалом таких клінік тільки у Києві - 6.

"Діти - не товар і не послуга!"

Тим часом, у Міністерстві соцполітики вимагають розробити національну політику щодо сурогатного материнства.

"Діти - це не товар і не послуга! Це громадяни, у яких є права. І забезпечити ці права - обов’язок держави. Кричуща ситуація, яка нещодавно виникла в Києві, коли батьки, громадяни іноземних країн, через відсутність транспортного сполучення у зв’язку з пандемію, викликаною COVID-19, не можуть забрати своїх дітей, народжених шляхом сурогатного материнства в Україні, призвела до порушення права цих дітей на батьківську турботу", - заявили у відомстві.

Готель "Венеція", де перебувають немовлята
Готель "Венеція", де перебувають немовлята. Нікіта Галка/Суспільне мовлення

У міністерстві додали, що в інших країнах ситуація з сурогатним материнством часто прирівнюється до торгівлі людьми і карається законом.

"Натомість, в Україні порядок та умови застосування в Україні допоміжних репродуктивних технологій, регулюється відповідним Наказом МОЗ. У зв’язку з чим, Мінсоцполітики як головний координатор у сфері захисту прав дітей та протидії торгівлі людьми, ініціює законодавче посилення захисту прав дітей, народжених сурогатними матерями", - заявили у відомстві. 

"Нам необхідно розробити свою національну політику у відношенні сурогатного материнства, особливо стосовно надання такої послуги громадянам іноземних країн", - стверджують у міністерстві.

Такої самої думки ще зранку дотримувалася й Омбудсмен. Людмила Денісова звернулася до Нацполіції, Міністерства охорони здоров'я та Мінсоцполітики з вимогою негайно відреагувати на ситуацію, що виникла навколо дітей, народжених за допомогою сурогатного материнства.

"У соціальних мережах та на офіційному сайті однієї з київських клінік поширено відеоролик, на якому демонструються 46 дітей, які наразі перебувають в одному з київських готелів. Усі ці діти народжені методом сурогатного материнства від іноземних громадян різних країн", — написала вона у Facebook.

За її словами, цей відеоролик є підтвердженням, що ситуація із наданням послуг сурогатного материнства такою клінікою є масовою та системною, а технології сурогатного материнства рекламуються та представляються як "товар високої якості".

"Це свідчить про те, що державою не вживається всіх належних заходів щодо захисту прав дітей та гідного ставлення до них, а Україна стає країною-донором народження для іноземців дітей, долю яких вона не може проконтролювати", — сказала Денісова.

Вона наголосила, що сурогатне материнство в Україні — проблема, яка потребує комплексного та негайного реагування.

Також Денісова закликала об’єднати зусилля для невідкладного удосконалення законодавства у царині застосування репродуктивних технологій сурогатного материнства для іноземців та недопущення безконтрольного вивезення дітей за кордон.

"Діти в Україні не повинні бути об’єктами торгівлі", — наголосила вона.

Перед цим клініка репродуктивної медицини BioTex опублікувала відео, на якому показала з півсотні дітей, які плачуть.

Повідомлялося, що це діти, народжені від сурогатних матерів в Україні для батьків із різних країн, зокрема США, Італії, Іспанії, Великої Британії, Китаю, Франції, Німеччини та інших. 

Представники клініки наголошували, що немовлята перебувають у столичному готелі "Венеція", за ними добре доглядають, у тому числі педіатри, але їх не можуть доставити батькам, які їх "замовляли", через закриті кордони.

Що відомо

  • У квітні у Києві викрили масштабну схему переправлення немовлят у Китай під виглядом сурогатного материнства.
На початок