Суспільне Культура спробувало розібратися, чи співпрацюють українські музиканти з росіянами у межах своїх турів за кордоном.
23 січня користувачі Twitter повідомили, що концерт гурту "Антитіла" в Німеччині нібито організовує російська агенція Artist Production. Це вже не перше таке повідомлення. Раніше, у грудні користувачі Twitter та Instagram поширювали сторіз з афішами концертів у Лондоні та звинувачували зірок у співпраці з агенцією Inhype Events, яка має російських власників.
Чи дійсно організаторами концертів у Німеччині є російська агенція, як афіші українських музикантів потрапляють на російські сайти та як здійснюється продаж квитків за кордоном – розбиралося Суспільне Культура.
З чого все почалося
23 січня декілька користувачів Twitter звернули увагу на те, що концерти гурту "Антитіла" в Німеччині нібито організовує агентство Artist Production, адже на їхньому сайті знайшли афіші гурту.

Сайт російською та німецькою мовою, а крім афіші гурту "Антитіла" там можна побачити афішу Світлани Лободи та підсанкційних російських артистів – Крістіни Орбакайте, Григорія Лєпса, Стаса Михайлова та інших.
Також користувачі Twitter звернули увагу на те, що це івент-агентство організовує концерт Piligrim Rock Fest 2023 у Німеччині, на якому виступатимуть "Кіпєлов", "Чайф" та інші гурти, які підтримують Росію у війні проти України.
Зеленський прокоментував запровадження санкцій проти артистів РФ

Чи є агентство Artist Production насправді організаторами цього рок-фестивалю, з'ясувати не вдалося. Але логотип агентства є у відеоролику, який рекламує цей фестиваль. Зазвичай на афішах чи у відео ставлять логотипи спонсорів, організаторів заходів.

Про компанію Artist Production
На сайті Artist Production зазначено, що вони є концертною агенцією, яка на території Німеччини організовує культурні заходи.

Сторінку в Instagram Artist Production ведуть російською мовою, а погугливши їхню назву, можна побачити в Google: "Русские концерты и спектакли", "коллективы из России".

Ми написали на сторінку агенції в Instagram та на пошту, запитали, чи вони справді є організаторами концерту гурту "Антитіла" в Німеччині, але відповіді не отримали.
Щоб перевірити, чи це агенція, яка організовує концерти в Німеччині, чи квитковий оператор, ми написали їм у підтримку на сайті та запитали про це. Представник Artist Production відповів, що вони і організовують концерти, і продають білети.

Що говорять "Антитіла"
Ми взяли коментар у директора гурту "Антитіла" Сергія Вусика. У розмові він пояснив, що організатором концерту у Німеччині та Чехії є польська компанія GO2SHOW, заснована нещодавно українцем Олександром Галігузовим, а співорганізатор концертів – Максим Ляховецький. За його словами, Максим Ляховецький був організатором концертів гурту "Антитіла" в Україні протягом останніх 6 років.
"Ця війна відкрила очі, що росіяни не стали нелюдами, вони завжди ними були", — лідер "Антитіл" Тарас Тополя
Ситуацію довкола продажів квитків він коментує так:
"Продаж квитків ми запускали в українського квиткового оператора Karabas. Компанія відкрила шлюз для EventimEventim – німецький квитковий оператор, а вони у свою чергу відкрили шлюз для всіх охочих. Через цей шлюз будь-хто у світі може підключитися та почати продавати квитки на власних ресурсах. Можливо, сам артист не знає, хто є продавцем – це важко відстежити, але за бажанням можна залізти в систему та побачити. В будь-якому разі кошти з проданих квитків надійдуть в компанію Karabas.
Якщо за якихось обставин ми не хочемо, аби конкретний оператор продавав квитки, то закриваємо для певного оператора продажі. Хочу зазначити також, що бувають ситуації, коли хтось викупає кілька квитків і виставляє в себе на перепродаж, написавши що завгодно. Щодо Artist Production – ми вже знаємо дещо про них, звернули увагу завдяки людям та будемо впливати, аби вони видалили наші афіші й неправдиву інформацію, що вони є організаторами наших концертів".

Багато українських артистів гастролюють у Німеччині та Ізраїлі. Він пояснив, чому квиткові оператори викладають інформацію державною мовою певної країни та російською мовою. За його словами, така ситуація склалася не за одне десятиліття, а сторінки та сайти ведуть тією мовою, якою звикла отримувати інформацію аудиторія на певній території. Також у ці країни раніше приїжджало багато російських виконавців і було утворене певне російськомовне середовище.
Чи співпрацювали українські артисти з російським агентством у Лондоні: що відомо
"Як із цим боротися? Тільки часом, тільки гастролюючи, витісняючи російського виконавця. Якщо будемо впливати через гурт "Антитіла" на квиткового оператора – ми і так це робимо. Але мені здається, що наш гурт єдиний, хто це робить. Там було багато українських виконавців, але жодного разу ніхто не підняв це питання.
Якщо боротися руками гуртів і йти таким шляхом, відбиваючи в людей бажання купити квиток та прийти на цей концерт, це призведе до того, що концерт відмінять, гурт не приїде, а організатори понесуть збитки. Але приїде російський артист", – говорить Сергій Вусик.

Також він підтвердив, що гурт "Антитіла" за дозволом Головнокомандувача Валерія Залужного виїжджає з концертами за кордон.
"Зараз ми отримали дозвіл не тільки виїжджати за кордон, ми проводимо іншу роботу – військову, про яку поки не можемо говорити, є певні результати. Саме тому ми стали зокрема офіційними позаштатними радниками очільника "Укроборонпрому". Паралельно з цим збираємо гроші, заробляємо їх для нашого батальйону та несемо українську культуру і воюємо на культурному фронті. Ми з 2014 року в АТО, на передовій як волонтери, як військові", – додає Сергій Вусик.
Що писали "Антитіла" в соцмережах
Користувачі Twitter звернули увагу на те, що при виборі концерту на сайті eventim.de промоутером вказана організація Evennta GmbH. Ми перевірили і це дійсно так.

На сайті OpenCorporatesOpenCorporates — це вебсайт, який ділиться даними про корпорації згідно з ліцензією відкритої бази даних із копілефтом. вказано, що генеральним директором Evennta GmbH є Едуард Лоза, а до нього виконавчим директором був Станіслав Сергєєв. Ця компанія займається організацією та проведенням концертів і гастрольних турів. А на їхньому сайті, де інформація подається російською, англійською та німецькою мовою, є афіші майбутніх концертів "Ласкового мая", Філіпа Кіркорова, "Artik & Asti" тощо.

У Twitter "Антитіла" пояснили, що не знають, чому на сайті eventim.de організаторами концертів у Німеччині вказана компанія Evennta GmbH. Їм ця ситуація нагадала подібний інцидент: 2014 року російський фестиваль "Нашествіє" оголосив виступ гурту "Антитіла" на головній сцені, але самі учасники гурту тоді ні про що не здогадувалися. Організатори фестивалю не відповідали на листи, а згодом цю інформацію прибрали.

Що говорять засновники компанії GO2SHOW
Ми звернулися до засновників компанії GO2SHOW. Олександр Галігузов підтвердив, що організація GO2SHOW займається концертами "Антитіл" в Німеччині та окремо в Чехії. Вони домовляються щодо всіх питань: від трансфера колективу та оренди залів до технічного забезпечення концерту та продажу квитків.
Музичний спротив: 12 пісень, що стали символом незламності українського народу в 2022 році
"Офіційним продавцем квитків на наші події є karabas.сom та eventіm.dе. Але багато квиткових операторів поєднані своїми системами між собою через API або шлюз. Тобто квитки знаходяться у вільному продажу на багатьох сайтах.
Наприклад, ви купували квитки на літак та знаєте, що можна знайти один й той самий рейс на безлічі сайтів та вибрати собі зручний сервіс. Так само й при купівлі квитків на концерт. Для того, щоб продавати квитки на дуже популярних музичних ресурсах songkick.сom, spotify.сom тощо, квитковий оператор відкриває API на події, а квитки автоматично потрапляють у вільний продаж.

Завдяки ланцюжку домовленостей та договорів між реалізаторами ці події потрапляють на безліч сайтів. Усе це відбувається в автоматичному режимі. У цій схемі один реалізатор зі свого боку може мати договір з багатьма реалізаторами (сайтами). Ви помилково вважаєте організатором концерту будь-якого продавця квитків, який розмістив подію на своєму сайті", – говорить Олександр Галігузов.

"Особисто моя думка: не потрібно вважати за зраду те, що на якомусь сайті є поряд афіша українського артиста та російського. По-перше, концертами артисти не тільки гідно презентують нашу культуру та збирають потужне українське ком'юніті (і збирають кошти на допомогу), на відміну від російських концертів, які відміняються та нескінченно переносяться в нікуди. Це наша перемога на культурному фронті. А по-друге, технічно дуже складно контролювати всіх продавців", – додає Олександр Галігузов.
Що розповідають інші концертні агентства про продаж квитків за кордоном
Ми зв'язалися з концертним агентством Faine Events Concert Agency та запитали, як саме відбувається продаж квитків за кордоном. Нам відповів один із засновників компанії Faine Events Concert Agency, організатор концертів Ростислав Плахцінський.
Агенція існує з 2013 року, до 2022 року була відома під назвою Ping Pong Concert Agency, а наприкінці минулого року отримала свою назву Faine Events. Восени 2022-го організовувала благодійний тур гурту "Жадан і Собаки" Європою.
"Продає квитки не гурт чи виконавець/виконавиця, а промоутер – організатор концерту. Зазвичай артисти навіть не знають, на якій платформі здійснюється реалізація квитків, і це є ОК, в них інші завдання – робити музику", – пише Ростислав Плахцінський.

"На багато наших подій ми відкриваємо продажі по шлюзу іншим квитковим операторам через систему оператора concert.ua, але ми самостійно вибираємо, кому відкрити, а з ким краще не працювати", – зазначає Ростислав Плахцінський.

Хто такі Karabas.com
Karabas – національний квитковий оператор. Він здійснює продаж квитків на концерти, театральні вистави, фестивалі та інші заходи. На сайті можна знайти базу розважальних подій, зокрема й гастролі світових зірок.
На Вікіпедії є інформація про те, що засновником Karabas є підприємець та інвестор Максим Плахтій, а належить агентство російській компанії Kassir.ru. Ми переглянули в онлайн-системах You Control та Opendatabot дані про компанію.

На обох сайтах зазначено, що власником є Фінкельштейн Євгеній Григорович, росіянин. На Opendatabot також міститься інформація, що станом на 23 лютого 2022 року компанія мала власників з Російської Федерації.

Суспільне Культура звернулося за коментарем до представників Karabas.com та поставило кілька питань. Ми отримали відповідь від Тетяни Харчової, засновниці піар-агентства Direct Communication, яке працює з Karabas.
"Одноосібним власником Karabas.com є громадянин України Плахтій Максим Олександрович. Операційне управління бізнесом здійснює ТОВ "КРБС" (код ЄДРПОУ 41603145). Ніяких зв’язків з росією компанія не має", – ідеться в повідомленні.
Також ми запитали, чи належить зараз Karabas.com компанії Kassir.ru та чи після 24 лютого 2022 року в компанії залишилися російські співзасновники, чи з ними розірвали контракт.
"Karabas.com – повністю український бізнес. У 2013 році у нас були домовленості з компанією PMI про реалізацію спільних проєктів. Мова йшла про продюсування український артистів, побудови великого концертного майданчика в Києві. Одна з основних вимог PMI була передача операційного управління Karabas.com до ТОВ "БА Карабас", що і було зроблено за договором.
Після подій 2014 року, через розв’язану війну Росією на сході України, договір було розірвано, співробітництво припинено. Що призвело до публічних конфліктів та звинувачень з боку росіян. Подальше операційне управління бізнесом здійснює ТОВ "КРБС".
Але ТОВ "БА Карабас" хоч і не веде ніякої діяльності, але продовжує існувати як юридична особа, на жаль, ми не є засновниками цього товариства і у нас немає можливості припинити його діяльність. Через це і виникає плутанина", – пояснює Тетяна Харчова.
"Ми допомагаємо культурі – культура нищить русню". Як працює Musicians Defend Ukraine, що підтримує музикантів на фронті
Кейс гурту "Антитіла" вчергове вказав на болючі питання, з якими стикаються українці й музиканти зокрема за кордоном. Часто українських митців ставлять поряд із росіянами не тільки на одному сайті – їх маркують як митців з СНД чи Східної Європи, позбавляючи української ідентичності. Особливо це важливо у контексті російсько-української війни та привласнення української історії, музикантів, художників, письменників та діячів культурної сфери протягом кількох століть.
Що з цим робити? За можливості вчергове наголошувати на тому, що митець з України, стежити, аби це було вказано у афішах та виправляти, якщо вказали походження з СНД чи Східної Європи. Маємо створювати дискусії, аби нас перестали сприймати як "сусідів Росії".
UPD: 9 лютого було додано розділ "Що розповідають інші концертні агентства про продаж квитків за кордоном", скріншот відповіді та коментар одного із засновників компанії Faine Events Concert Agency, організатора концертів Ростислава Плахцінського.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!