У вересні 2022-го Росія почала застосовувати бойові безпілотники для ударів по Україні. За два місяці до цього у Вашингтоні повідомили, що постачальником дронів-камікадзе стане Іран. Українська влада та військові неодноразово повідомляли про збиття іранських дронів "Shahed-131", "Shahed-136" та "Mohajer-6", а у листопаді ГУР МО показало комплектуючі дронів-камікадзе, де були знайдені компоненти з Європи, США та написи мовою Ірану. Однак українське слідство поки що не визначило походження безпілотників.
Про це у коментарі Суспільному повідомив прокурор департаменту протидії злочинів в умовах збройного конфлікту Офісу Генпрокурора Іван Чижевський.
За його словами, нині відкрито понад 50 кримінальних проваджень через застосування дронів-камікадзе. За необхідності справи можуть об’єднати.
"Сказати про те, що це — безпілотники іранського виробництва чи ні — ми поки не можемо. Нині триває досудове розслідування. Воно не буде швидким. Адже експертиза необхідна не проста, а за участі фахівців широкого масштабу, які зможуть з’ясувати що це за комплектуючих, їхнє походження. За експертизами буде встановити походження даних безпілотників та виробника компонентів", — сказав прокурор.

Проведення експертиз ускладнюються через повітряні тривоги та нові атаки окупантів.
"Ми не можемо вказати про те, скільки будуть тривати експертизи через те, що Російська Федерація активно обстрілює Україну", — зазначив він.
Прокурор переконує, слідство прагне встановити всі складові, пов’язані з атаками безпілотників.
"Яким чином цей безпілотник з’явився в Збройних силах Російської Федерації, чому він називається "Герань" та "Герань-2", чому він так схожий на "Shahed-131", "Shahed-136" і "Mohajer-6"? Взагалі, де здійснюється будівництво даних безпілотників, які шляхи постачання, хто постачав? Дата і місце виготовлення, які контракти заключалися, хто їх укладав – це також є дуже важливим в ході до судового розслідування, в ході встановлення всіх схем", — наголосив Іван Чижевський.
Використовуючи дані розвідки та технології, слідство намагатиметься встановити операторів безпілотників, сказав прокурор. Однак росіяни намагаються заплутати українських слідчих та експертів.
"Є випадки, коли країна-агресор спеціально наносить маркування певної компанії з метою ведення нас в оману. Або навпаки ми фіксували сліди знищення назв, маркування чи наліпок на виробах. Слідству належить встановити кожний компонент: країну походження, дату виготовлення і переконатися, що абревіатура чи назва компанії, яка виготовила не є підробкою", — розповів він.
Через використання Росією дронів-камікадзе Україна буде позиватися до міжнародних судів:
"Насамперед має бути закінчено досудове розслідування — нашими органами, в нашій країні, за участю фахівців. Звісно, Україна буде позиватися до міжнародних судів через використання безпілотників. Але на даний момент стверджувати, в яку інстанцію, терміни – я думаю, це буде досить неправильно", — пояснив Чижевський. Прокурор додав, що українські експерти та правоохоронцям допомагають міжнародні партнери. До Ірану українське слідство поки не зверталось.
Що відомо про застосування РФ іранської зброї на війні в Україні
13 вересня військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва.
Уранці 17 жовтня військові РФ атакували Київ дронами-камікадзе. Збройні сили України збили 25 із близько 30 дронів. Унаслідок повторної атаки, один з дронів влучив у 120-річний житловий будинок. Кутова частина будівлі обвалилася. Під завалами опинилися мешканці. Четверо людей загинули, серед них — вагітна.
За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів-камікадзе. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.
США, ЄС, Канада і Британія анонсували санкції проти Ірану за надання Росії дронів.
4 грудня в ЗСУ повідомили, що Росія рідше застосовує іранські дрони через морози. Того ж дня ЗМІ повідомили, що США намагаються зірвати поставки іранської зброї до РФ.
14 грудня росіяни випустили 13 "шахедів" по Києву. Усі дрони збили Повітряні сили ЗСУ, ППО спрацювала в Київській області, водночас уламки від збитих безпілотників влучили в одну адмінбудівлю, ще чотири житлові будинки в Шевченківському районі столиці зазнали незначних пошкоджень. Люди не постраждали.
Вночі 30 грудня РФ атакувала "Шахедами" Київ. Працювало ППО, один із дронів влучив у адміністративну будівлю в Голосіївському районі столиці, повідомили у Київській міській військовій адміністрації.
У ніч проти 2 січня Росія знову атакувала столицю безпілотниками. Були пошкоджені об'єкти енергетичної інфраструктури. За даними КМВА, було знищено 22 повітряні цілі.
Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що російські сили все більше покладаються на безпілотники іранського виробництва у своїй кампанії проти критичної інфраструктури України та, ймовірно, значно виснажили свій поточний запас цих систем.
19 січня президент Володимир Зеленський під час онлайн-виступу в Давосі на Всесвітньому економічному форумі заявив, що війська Росії готуються застосувати проти України нову партію безпілотників, імовірно, іранського виробництва.
Читайте також
"Вони довго мріяли про дитину". Спогади про подружжя, яке загинуло в Києві від удару дрону-камікадзе
Гучний звук та низька висота польоту. Як розпізнати і врятуватися від дронів-камікадзе
Іран планує передати РФ передові військові розробки — ізраїльська розвідка