Перейти до основного змісту
Переговори в Туреччині: Україна та РФ домовились про гуманітарний коридор — Лубінець

Переговори в Туреччині: Україна та РФ домовились про гуманітарний коридор — Лубінець

Переговори в Туреччині: Україна та РФ домовились про гуманітарний коридор — Лубінець
. Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець під час груглого столу членів "Ради національних спільнот України", в Києві, 30 вересня 2022 року, фото: УНІАН

Під час триденних перемовин в Анкарі між Україною та Росією за участі турецького омбудсмана Шерефа Малкоча українській делегації вдалося домовитись з російською стороною щодо створення гуманітарного коридору для обміну пораненими й полоненими.

Про це за результатами перемовин повідомив Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, інформує Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

"Сторони працюють над створенням гуманітарного коридору, в межах якого можна буде більш ефективно здійснювати обміни полоненими та утримуваними особами. Зокрема йдеться про повернення додому важкопоранених, людей літнього віку, дітей, військових та цивільних громадян України", — йдеться у повідомленні.

За словами Лубінця, під час зустрічі вдалося змусити Росію визнати необхідність повернення в Україну важкопоранених осіб без жодних умов, як це вимагається відповідно до статті 110 Женевської конвенції. При цьому українська сторона наголосила, що йдеться не про обмін, а саме про репатріацію, та передала російській стороні список з іменами 800 важкопоранених українських військовослужбовців. 

"Ми пояснили це російській стороні. Не скажу, що вони вже погодилися й починають виконувати, але визнали, що це дійсно є в Женевській конвенції", — зауважив Лубінець.

Також тривають перемовини про визволення цивільних українців, які перебувають в російському полоні ще з 2014 року. Цей перелік налічує 377 людей. Окрім того, обговорювалось питання про порятунок політв’язнів Кремля, в переліку яких перебувають 158 українців, здебільшого — кримські татари. 

Лубінець також додав, що станом на 15 січня до нього звернулося понад 20 тисяч сімей, які розшукують своїх рідних.

"Це величезна кількість, і по цих громадянах України ще ніхто не порушував питання перед російською стороною. Ми це зробили", — зазначив омбудсман. 

Що відомо про українців, які перебувають у полоні РФ

У полоні Росії перебувають 3,4 тисячі українських військових та цивільних, щонайменше 15 тисяч вважаються зниклими безвісти під час повномасштабної війни. Про це Суспільному повідомила уповноважена президента з питань забезпечення прав захисників Альона Вербицька.

"15 тисяч — громадян України зниклих безвісти (військові і цивільні), 3,4 тисячі — підтверджених Росією в полоні (військові і цивільні)", — повідомила вона.

Раніше Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив, що ідеться про 3,4 тисячі саме військовослужбовців, ця інформація не відповідає дійсності.

31 грудня 2022 року Україна звільнила з російського полону 140 людей, повідомив керівник ОП Єрмак. Серед них є поранені, захисники Маріуполя та острова Зміїний, добровольці Тероборони зі Славутича та військові з Бахмутського напрямку. Також в Україну вдалося повернути пітбуля, який перебував з українськими військовими на "Азовсталі" в Маріуполі. Після того, як у травні з заводу евакуювали військових, собаку вивезли до Росії.

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими повідомив, що на 14 січня був запланований черговий обмін полоненими з російською стороною. Проте в останній момент його було скасовано за ініціативи росіян.

В організації також наголосили, що Росія активізувала спецоперації, покликані розхитувати суспільні настрої в Україні: країна-агресор зокрема використовує як інформаційні приводи заходи, організовані на підтримку військовополонених.

12 січня турецький омбудсман Шереф Малкоч під час закриття міжнародної конференції омбудсманів 12 січня в Анкарі розповів, що президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган планує обговорити створення гуманітарного коридору для обміну пораненими та цивільними із президентом України Володимиром Зеленським та Росії Володимиром Путіним.

Що відомо про роль Туреччини у російсько-українській війні та посередництво Ердогана

Президент Туреччини Реджеп Ердоган у листопаді вкотре заявляв, що з його боку триває робота над тим, аби війна в Україні завершилася мирним договором.

Раніше президент Туреччини повідомив що домовився з президентом Росії Володимиром Путіним про безкоштовне відправлення зерна країнам, які його потребують.

Видання Wall Street Journal також писало, що президент Туреччини Ердоган розширює глобальний вплив Туреччини на тлі російської агресії проти України.

22 липня у Стамбулі за посередництва турецької сторони була підписана угода щодо розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.

Крім того, за посередництва Туреччини 21 вересня вдалося обміняти п'ятьох командирів "Азову".

Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко згідно з домовленостями до кінця війни залишатимуться під протекторатом Ердогана в Анкарі.

5 січня президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським запропонував посередництво Анкари для встановлення миру між Україною та РФ.

Читайте також

Відновлення документів для звільнених з полону: Федоров розповів про новації у "Дії"

Алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни

Українські полонені відправили рідним 2102 листа

Полоненим захисникам РФ не завжди передає листи від рідних — Координаційний штаб

РФ іноді вивозить українських полонених на фальшиві обміни — Лубінець

Топ дня

Вибір редакції

На початок