Росія часом навмисно вивозить українських полонених нібито на обмін, а потім повертає їх в колонію й каже, що Україна відмовляється їх міняти.
"Представник уповноваженого розповів, що українських полонених часом навмисно вивозять нібито на обмін, а потім повертають у колонію й кажуть, що Україна відмовляється їх міняти. Ми розглядаємо це як різновид тортур. Наголошуємо, що Україна не відмовилася від жодної людини, запропонованої російською стороною на обмін", — пише уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Він наголосив, що Україна також постійно порушує питання щодо поводження з українськими полоненими на міжнародному рівні.
"Завдяки цьому тиску умови утримання останнім часом покращилися. Про це свідчать і ті, хто повернувся з полону", — зазначив Лубінець.
Раніше у Координаційному штабі повідомили, що до полонених азовців не доходять листи від рідних, хоча була домовленість, що Міжнародний Комітет Червоного Хреста організує їх передачу.
Читайте також: Алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни
Що відомо про обміни полоненими
Перший повноцінний обмін полоненими відбувся 24 березня. Тоді було звільнено українських моряків з рятувального катера "Сапфір", яких направили на острів Зміїний. Надалі Україна та Росія обмінювалися як військовополоненими, так і цивільними.
Зокрема з полону окупантів вдалося звільнити волонтерку та медика Юлію Паєвську, відому під позивним “Тайра”, а також справжнього автора фрази про російський корабель.
На початку червня на лінії фронту відбувся перший обмін тілами загиблих військових за формулою "160 на 160". Всі загиблі були з руїн “Азовсталі”, і щонайменше 52 з цих тіл вважаються останками бійців полку “Азов”.
Від початку війни обміном полонених займалася міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, утім наприкінці травня вона передала свої повноваження ГУР та СБУ.
Попередній обмін відбувся 1 грудня. Тоді російського полону звільнили 50 захисників, зокрема оборонців Маріуполя та “Азовсталі”, полонених, що були в Оленівці, поранених в боях на Донецькому, Луганському, Запорізькому напрямках.
Читайте також
Пекло невідомості. Як в Україні шукають безвісти зниклих військових