Висока температура та сухий кашель. Що варто знати про грип і як попередити

Висока температура та сухий кашель. Що варто знати про грип і як попередити

Висока температура та сухий кашель. Що варто знати про грип і як попередити
фото: pexels

У Львові та на Львівщині більше не перевищений епідпоріг грипу, проте в лікарнях досі знаходиться чимало пацієнтів, в яких домінуючий грип А викликав важку пневмонію та інші ускладнення.

Суспільне дізнавалося, яка зараз у місті та області ситуація із захворюваністю на грип, як відрізнити недугу від коронавірусу, які симптоми є характерними, а штами небезпечними та як запобігти хворобі і чого категорично не можна робити при грипі.

Домінуючий штам грипу

Станом на цей тиждень, на гострі респіраторні вірусні інфекції у Львівській області офіційно захворіла 7641 людина. Це на понад тисячу людей менше, ніж за аналогічний період минулого тижня. Зниження захворюваності спостерігається на 12,3%, тому цілком ймовірно, що в цьому сезоні його вже не перетнемо. Наразі епідпоріг дещо збільшений лише у Перемишлянській ОТГ.

Хоч у школах тривають канікули і масового скупчення учнів не має, майже половина, а саме 47% серед захворілих становлять діти. Як пояснила епідеміологиня, генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко, насамперед це пов’язано з тим, що з дітьми частіше звертаються за медичною допомогою.

Загалом в епідсезоні 2022/2023 в Україні, як і передбачалось, циркулюють чотири штами грипу:

A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;

A/Darwin/9/2021 (H3N2);

B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);

B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

На Львівщині найчастіше лабораторні дослідження виявляють циркуляцію вірусу грипу А і лише незначну кількість вірусів грипу В. Також серед виявлених випадків – риновіруси, аденовіруси, RS-віруси, метапневмовіруси, віруси парагрипу.

За словами епідеміологині, грип В у людей завжди протікає легше, вражає меншу кількість людей, а ось грип А має різкий початок, високу температуру, головний біль, ну і характерну особливість для цьогорічного сезону — велику кількість вірусних пневмоній, які виникають на 3-4 день від початку хвороби.

"Зараз одночасно циркулюють і коронавірус, і вірус грипу. Щодо останнього, то за результатами швидких та ПЛР-тестів, домінує вірус грипу А. Він більш заразний, аніж інші віруси і його легко розпізнати. Хворобу супроводжує гострий біль у горлі, біль голови, раптове підвищення температури, сильний і виснажливий кашель. Також може з’явитися біль в очних яблуках, ломота в тілі та суглобах, запалення вуха", — каже Наталія Іванченко.

Ще однією характеристикою цього вірусу є стрімкий початок хвороби:

"Ще вранці та вдень людина може почуватися здоровою, а ввечері – вже з високою температурою та іншими проявами хвороби. Якщо не лікуватись, дуже скоро може проявитися вірусна пневмонія", — додає епідемологиня.

Інкубаційний період хвороби — до семи днів, у середньому два-чотири дні. Передається грип повітряно-крапельним шляхом. Із краплями слизу від хворого під час кашлю і чхання вірус грипу може долати відстань до трьох-трьох з половиною метрів. Зараження ймовірне через предмети хатнього вжитку (рушник, посуд, брудні руки тощо). Надалі можливе потрапляння вірусу на губи, в ніздрі, у ротову порожнину, а звідти – у дихальні шляхи.

Грип небезпечний ускладненнями

Хоч показники захворювання по Львову та області знизились, у лікарнях Львова хворих чимало. Більше того, у порівнянні з періодом до новорічних і різдвяних свят зараз їх кількість збільшилася майже на третину. Про це Суспільному розповіла завідувачка пульмонологічного відділення Другого медичного об'єднання Львова Юлія Кулітка.

"Дійсно спад хворих був помітний до Нового року і під час різдвяних свят, але тепер кількість недужих збільшилася. Поступлення зросло на 30%. Найімовірніше, це пов’язано з тим, що люди не хотіли в свята звертатися, лікувалися вдома, а коли зрозуміли, що самі не впораються, були змушені їхати в лікарню", — каже завідувачка пульмонології.

За її словами, часто пацієнти поступають у відділення вже з важкими ускладненнями – пневмоніями, з падінням сатурації, тому декого підключають до кисню. Інколи стан настільки важкий, що виявити збудник вкрай складно, хоч пацієнту роблять тест і на грип, і на коронавірус.

"При грипі вражаються верхні дихальні шляхи, тобто є трахеїти, але коли все опускається нижче, тоді приєднується бактеріальна флора. У результаті виникає вірусно-бактеріальна пневмонія з падінням сатурації. Такий стан дуже небезпечний", — пояснює Юлія Кулітка.

Вік пацієнтів, які поступають, різний. Важкі випадки стосуються людей старшого пенсійного віку. Якщо поступає молодь, то на фоні супутніх захворювань.

Тестування та лікування

Визначити на що захворіла людина — грип чи коронавірус можна вдома, зробивши експрес-тест. Але вони, за словами медиків, не надто інформативні. Найкраще, якщо діагностику проведуть лікарі у поліклініці чи лікарні. Також за словами епідеміологині, якщо у родині був хворий на грип або людина контактувала з іншими, в кого виявили грип, найімовірніше він передався.

Наталія Іванченко наголошує, що грип — це вірус і антибіотики на нього не діють. Їх може призначити лише сімейний лікар, якщо є відповідні покази — загальний аналіз крові та його результати. Самому призначати і вживати антибіотики не можна, адже при необдуманому споживанні цих ліків у людини виробляється резистентність. Відтак, коли антибіотики справді будуть необхідні, вони можуть просто не подіяти.

Юлія Кулітка додає, що при грипі не варто часто пити жарознижуючі препарати, адже вони здатні змінювати "картину" крові. Траплялися випадки, що люди поступали у лікарні з кровотечами.

Натомість, варто пити велику кількість рідини – теплу воду, чаї. Оскільки висока температура, яку викликає грип — це серйозний виклик і шок для організму, особливо для людей похилого віку, це ще й інтоксикація. Якщо пацієнт мало вживає рідини, організм може швидко зневодитися і виникає ризик тромбозів, а це інфаркти, інсульти тощо.

Через те, що вірус грипу послаблює імунітет, можливе також запалення нирок, ускладнення на слух, гайморові пазухи, загострення хронічних захворювань, хронічно обструктивного бронхіту, бронхіальної астми. У важких випадках – запалення серцевого м'яза.

Якщо хворій людині упродовж трьох днів не стає легше, висока температура зберігається і погано збивається, а кашель не проходить, варто звернутися за медичною допомогою в поліклініку.

Про початок хвороби сімейного лікаря варто відразу повідомити вагітним жінкам або тим, хто має хронічні захворювання дихальної, серцево-судинної системи, цукровий діабет, ожиріння.

Якщо ж людина раптово відчує задишку, нестачу повітря, підвищення температури, яка не збивається, відчуття раптового страху, турбує серце – потрібно телефонувати в 103, щоб отримати негайну допомогу. Самолікуванням займатися не варто.

Найкраща профілактика – вакцинація

Щоб вберегтися від ускладнень, які спричиняє грип, львів’янам рекомендують вакцинуватися. Це можна зробити вакцинами "GC FLU" (Корея) та "Vaxigrip Tetra" (Франція), які призначені для профілактики від чотирьох штамів вірусу грипу.

Остання безкоштовна для вакцинації медиків і для осіб з груп ризику – людей, які перебувають на обліку в закладах охорони здоров’я, зокрема, хворих на цукровий діабет, з хронічними захворюваннями дихальної, серцево-судинної системи, літніх людей. Решта осіб вакцину можуть придбати в аптеках. Її ціна близько 350 грн. Загалом, за словами епідеміологині, у Львівській області від грипу вакцинувалось 11 344 людини.

Загалом вакцинація є планова, попереджувальна та екстрена. Звісно, найкраще було вакцинуватися ще в осінній період, за місяць-два до початку захворюваності, адже в період епідемії людина може бути безсимптомним носієм. Але, якщо так вже сталося, це не причина не вакцинуватися.

Дітей можна щепити від грипу починаючи з шестимісячного віку. Якщо перше щеплення дитині роблять до дев’ятирічного віку, то мають бути введені дві дози вакцини з інтервалом 28 днів. Дорослі – без обмеження віку. Імунітет формується через 7-14 днів, напружений – триває півроку і залишкові явища – до року. За всіма деталями щодо щеплення від грипу можна звернутися до свого сімейного лікаря.

Захворів – сиди вдома

Тим, хто вже захворів, медики радять не навантажувати організм важкою роботою і якомога більше пити. Під час високої температури з потом, з прискореним диханням випаровується багато рідини, і щонайменше – треба її відновлювати.

Вважається, що фізіологічна норма – це 30 мл на кілограм маси тіла. Якщо у людини немає обмежень зі споживання рідини, як, наприклад, у пацієнтів з важкою серцево-судинною патологією, а йдеться про середньостатистичну людину середнього віку, то води має бути ще більше, ніж звичайна фізіологічна норма.

При тому, вода має бути кімнатної температури і навіть трохи теплішою, тоді вона дасть більший дезінтоксикаційний ефект.

Серед інших дієвих профілактичних заходів є: гігієна рук, носіння маски, відпочинок, часте перебувати на дворі, споживання овочів та фруктів.

Читайте також

Як не захворіти в сезон застуд. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про ГРВІ

На початок