У Києві хочуть знести храм-МАФ УПЦ МП біля Десятинної церкви

У Києві хочуть знести храм-МАФ УПЦ МП біля Десятинної церкви

У Києві хочуть знести храм-МАФ УПЦ МП біля Десятинної церкви
Каплиця УПЦ МП на території Національного музею історії України. Фото: Олександр Ткаченко \ Telegram

Міністерство культури та інформполітики пропонує демонтувати каплицю УПЦ МП біля Десятинної церкви, оскільки вона незаконно побудована на території Національного музею історії України.

Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

За його словами, самовільне захоплення ділянки почалося 2008 року. Спочатку споруда мала вигляд трьох кіосків, які потім обклали цеглою. В УПЦ МП називають споруду Десятинним Храмом Різдва Пресвятої Богородиці.

"У 2012 році за часів Януковича почалося "узаконення" незаконного будівництва. Жодних дозволів на будівництво, як і на використання земельної ділянки, зазначена релігійна організація ніколи не отримувала", — зазначили у Мінкульті.

28 грудня 2022 року на сайті Київської міської ради зареєстрували петицію, щоб знести незаконну споруду "храм-МАФ" УПЦ МП.

Як зазначив автор петиції, каплиця знаходиться в буферній зоні пам’яток ЮНЕСКО, де заборонене нове будівництво. До того ж вона не має поштової адреси, а тому не може використовуватись громадянами, адже по суті є будівельним майданчиком.

Станом 12 січня петиція набрала більше половини підписів з 6 тисяч необхідних для розгляду.

Ще з 2020 року триває суд за позовом від Національного музею історії України щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення самочинного об’єкта. Наступне судове засідання заплановано на 18 січня 2023 року.

Що відомо

У 1998 році столичне землеуправління передало Національному музею історії України земельну ділянку. У 2004 році тодішній очільник музею Сергій Чайковський дав громаді УПЦ МП дозвіл на зведення на цьому місті каплиці. Через два роки релігійна громада МП встановила тимчасовий намет, який ще через рік перетворився на дерев'яну каплицю.

У 2011 році Юрій Мірошниченко, тодішній представник Януковича, зареєстрував законопроєкт, згідно з яким держава мала профінансувати православний комплекс біля фундаменту Десятинної церкви. Ця спроба (як і наступна) виявилась невдалою – профільний комітет Ради та громадськість виступили проти.

Але вже наступного, 2012 року релігійна громада через суд отримала право власності на будівлю (але не на землю). Впродовж двох років музей Десятинної церкви отримав 10 мільйонів гривень з бюджету.

У 2017 році В'ячеслав Толпига, який понад 10 років досліджував цю тему, зареєстрував петицію щодо зносу каплиці. У 2018 році архітектори Олександр Горбань та Олексій Шемотюк намагалаися підпалити каплицю, бо вважали, що будівля зведена незаконно.

Того ж року НМІУ звернувся до Окружного суду Києва з вимогою визнати рішення про держреєстрацію прав громади УПЦ МП на незаконно зведену каплицю – протиправною.

У 2021 році Національний музей історії України в суді вимагав знести каплицю на його території. Згідно з позовом, каплицю звели самочинно біля залишків Десятинної церкви.

Читайте також

ПЦУ допоможе відбудувати зруйнований росіянами храм на Київщині

На початок