Музей зберігає вишивки, створені жінками в радянських концтаборах. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Музей зберігає вишивки, створені жінками в радянських концтаборах. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Музей зберігає вишивки, створені жінками в радянських концтаборах. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

У Тернопільському музеї політв’язнів зберігаються вишивки, створені зв'язковими УПА під час перебування в радянських концтаборах. Жінки-політв’язні вишивали голками, які робили з риб’ячих кісток і сірників.

Музей політв'язнів розташований у підвальному приміщенні колишнього слідчого ізолятору радянської спецслужби. Тут можна побачити сім вишивок зв'язкових УПА, які вони вишивали в ув'язненні.

"Їм заборонено було мати будь-які особисті речі, включаючи голки, ножиці. Тому це було унікальне явище, як робилася ця вишивка. Бралися, наприклад, риб’яча кістка або сірник, який натесувався до такої степені, що він загострювався, - і робили голки. Не було ніяких таких матеріалів, з яких можна було виготовити вишивку, тому брався будь-який одяг, будь-яка шмата, навіть простирадла, на яких вони спали", - розповідає працівниця музею Уляна Рикун.

Три з вишивки створила зв’язкова УПА Анна Хом’як з Лановеччини, яка 25 років перебувала в Норильському концтаборі. До музею ці вишивки в 1999 році передав син зв’язкової.

"Анна Хом'як, перебуваючи в таборі дуже скучала за дітьми, які залишилися вдома, з її батьком. І вона свій біль передала у вишивці. Зобразила трьох дітей - і якраз написано "Спомин діточкам. Мама. 1948 рік". Нитки, наприклад золоті чи срібні, вони могли братися з дроту. Коли жінки працювали на шахтах, то був такий дріт-обмотка, з нього бралися кусочки", - розповідає Уляна Рикун.

Також є вишивки 1948-го року, які належать зв’язковій УПА Марії Кондришин з позивним "Олень". За словами Уляни Рикун, про цю жінку лишилося дуже мало інформації.

В іншій камері збереглися вишивки зв’язкової УПА Анни-Бурбели Олексів з Козівського району. В 1948 році її засудили на 5 років і перевезли у Мордовські табори.

"Вона зображала батьківську хату, де через річку йдуть двоє дітей, а їх охороняє ангел. Є зображення Діви Марії. Ця вишивка досить малого розміру, що є властиво, щоб її можна було десь переховати, можна було переправити навіть в конверті", - каже працівниця музею.

Усі вишивки робили маленькими, аби їх можна було переховати чи надіслати рідним у конверті.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше