Обмеження розбудови ядерної енергетики РФ ― це питання, зокрема, справедливості — міжнародна експертна група

Обмеження розбудови ядерної енергетики РФ ― це питання, зокрема, справедливості — міжнародна експертна група

Логотип російської компанії ядерної галузі "Росатом"
Логотип "Росатому". Фото: Getty Images

Десятий пакет антиросійських санкцій ЄС обговорюватиме з G7. Чи будуть у ньому обмеження проти ядерної енергетики Росії, зокрема "Росатома", які нові санкції у перспективі можуть ухвалити та наскільки ефективно ми боремося з обходом санкцій росіянами? Про це розповів Українському радіо Олександр Лисенко, член Міжнародної експертної групи з санкцій.

Санкції проти "Росатома"

"Найбільш пріоритетні та очікувані у десятому пакеті санкцій ― це санкції проти "Росатома", ― вважає Олександр Лисенко. "Якщо Росія знищує нашу енергосистему, то цивілізований світ не може дозволити, щоб вона розбудовувала власну енергоструктуру. Тому обмеження виробництва "Росатома" ― це питання й справедливості".

Читайте також: "Якщо РФ нехтуватиме нормами ООН, санкції проти атомної енергетики будуть "на столі" — віцепрезидент Єврокомісії

"Ми знаємо, що сьогодні Росія будує атомні електростанції в Туреччині, Єгипті, Бангладеш та деяких інших країнах. Але ми не знаємо, як це зареєстровано з юридичної точки зору", ― продовжує експерт. За його словами, це питання може лежати у двох площинах: перша ― якщо це частина проєктів "Росатома", то накладення санкції має неодмінно привести до замороження цих проєктів, друга ― це питання обходу санкцій. І тут дещо складніше, особливо з Туреччиною.

"Зараз робиться низка кроків, для того щоб унеможливити обхід санкцій з боку РФ, це зараз ключовий виклик".

На думку Лисенка, у нас є непоганий показовий прецедент з "Північним потоком-2". "Якщо всі ці АЕС юридично зав’язані на "Росатомі" напряму, то не маю жодних сумнівів, що будівництво зупиниться. Якщо це зроблено через країни-"прокладки", то ми знову повернемось до питання обходу санкцій і Туреччини", — каже експерт.

Як відбувається обхід санкцій

На думку експерта, компанії-"прокладки" на територіях Туреччини та Естонії, через які Росії вдається постачати комп’ютерне та інше електронне обладнання, необхідне для виготовлення ракет є небезпечним фактом. "За даними російської митниці, за 7 місяців від початку вторгнення до РФ надійшло комп’ютерних та електронних чипів на 2,6 млрд, причому на 777 млн цієї продукції було виготовлено західними фірмами. Завдяки ускладненню логістики цей слід замивається і продукція потрапляє до Росії", — коментує Олександр Лисенко.

"Питання з естонськими компаніями, гадаю, швидко вирішиться. Євросоюз створив спеціальну посаду представника із санкцій, який буде домагатися суворішого їх дотримання. До того ж Рада ЄС ухвалила рішення, щоб додати порушення санкцій до списку злочинів, що будуть включені до договору про функціонування ЄС", — каже він.

"Отже, країнам ЄС буде досить складно обходити санкції. Набагато складніше з Туреччиною. ЄС тут не має відповідних важелів впливу, політичних інструментів. Тут будуть скоріше політичні домовленості".

Світові бренди на російському ринку

"На початку санкційного тиску відбувся відтік великих корпорацій з території РФ. Він триває, але хвиля ганьби для цих компаній дещо вщухла, і дуже багато світових брендів залишаються в РФ", — коментує експерт.

За його словами, це те, над чим зараз працюватиме Міжнародна санкційна група. "Нажаль, компанії, для яких гроші не пахнуть, знімають свої логотипи, перереєстровуються. Щоб вирішити це питання, ми активно пропагуємо введення обов’язку розкриття інформації про наявність будь-яких відносин з РФ та її сателітами, такими як Білорусь. В Україні це запрацює найближчим часом, і нам буде легко комунікувати західним партнерам, щоб світова економіка на це також швидко відреагувала", ― підсумував Олександр Лисенко.

Читайте також

У санкційний список РНБО потрапив співак із Запоріжжя Олександр Панайотов

Орбан заявив, що не хоче розривати економічні зв’язки з Росією. У МЗС прокоментували

США ввели санкції проти Кабаєвої, низки російських мільярдерів та колаборантів

На початок