Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Колаж: Суспільне Кропивницький

10 січня 2023 року виповнюється 84 роки від дня створення Кіровоградської області. Директор регіонального центру наукових досліджень з історії України Борис Шевченко розповів Суспільному про формування адміністративно-територіальних меж регіону у ХХ столітті.

На початку ХХ століття землі області були частиною Єлисаветградського та Олександрійського повітів Херсонської губернії Російської імперії.

Лютнева революція 1917 року у Російській імперії дала можливість українцям створити власну незалежну державу: у Києві виник керівний орган українського національного руху – Центральна Рада, яка у червні 1917-го проголосила автономію України, а в листопаді того ж року – Українську Народну Республіку (далі УНР – ред.).

У січні 1918 року проголосили повну незалежність УНР, а на початку березня того ж року український уряд ухвалив закон "Про адміністративно-територіальний поділ України", який, зокрема, передбачав поділ на 32 землі. Переважна частина території нинішньої Кіровоградщини увійшла до складу землі "Низ", адміністративним центром якої було місто Єлисаветград.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Адміністративний поділ УНР. Фото надане Борисом Шевченком

У квітні 1918-го Центральна Рада ухвалила Конституцію УНР, якою землям, волостям і громадам надавалися права широкого місцевого самоврядування на принципах децентралізації. Однак наприкінці квітня до влади в Україні прийшов гетьман Павло Скоропадський, який змінив назву держави на "Українська Держава". Гетьман скасував попередній адміністративно-територіальний поділ і повернувся до старої схеми – губерній, повітів і волостей. Переважна частина території сучасної Кіровоградщини входила до складу Херсонської губернії.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Адміністративний поділ Української Держави. Фото надане Борисом Шевченком

У грудні 1918 року, внаслідок політичної кризи Гетьманату Скоропадського, влада в Україні перейшла до Директорії, яка відновила попередню назву держави (УНР) і республіканську форму державного ладу. Втім, схема адміністративно-територіальних одиниць Гетьманату в основному збереглася, проте губернські та повітові староства були перетворені на губернські та повітові комісаріати.

У травні 1919-го Херсонську губернію розділили на Одеську та Херсонську, а в середині 1920 року Херсонську губернію перейменували на Миколаївську, яка складалася із чотирьох повітів: Дніпровського, Єлисаветградського, Миколаївського та Херсонського. Одеська губернія складалася із шести повітів: Одеського, Тираспольського, Ананьївського, Балтського, Первомайського та Вознесенського. Крім того, у травні 1920 року створили Кременчуцьку губернію у складі шести повітів: Золотоніського, Кременчуцького, Олександрійського, Хорольського, Черкаського та Чигиринського.

Таким чином, у 1920 році основна частина майбутньої Кіровоградської області була частиною Єлисаветградського повіту Миколаївської губернії, Олександрійського і Чигиринському повітів Кременчуцької губернії та Первомайського і Балтського повітів Одеської губернії. Невеликі частини Кіровоградщини перебували у Гайсинському повіті Подільської губернії, Уманському повіті Київської губернії та Верхньодніпровському повіті Катеринославської губернії.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Землі сучасної Кіровоградщини у 1920 році. Фото надане Борисом Шевченком

Адміністративно-територіальні зміни 1920 року були нетривалими: у жовтні 1922-го Кременчуцька губернія була розформована, а Миколаївська приєдналася до Одеської.

Наступні адміністративно-територіальні перетворення регіону визначали постановою "Про впорядкування і прискорення робіт по адміністративно-територіальному устрою УРСР" від 1 лютого 1922 року. Ці роботи передбачали створення замість повітів округів із населенням від 400 до 600 тисяч людей, передачу частини повноважень губернських органів окружним, а потім ліквідацію губерній і перехід на систему "округ-район-сільрада".

Постановою "Про адміністративно-територіальний поділ України" від 7 березня 1923 року повіти та волості ліквідували. Єлисаветградський повіт реорганізували в Єлисаветградський округ Одеської губернії, до складу якого увійшли 13 районів: Бобринецький, Братський, Великовисківський, Єлисаветградський, Злинський, Компаніївський, Єлисаветградківський, Маловисківський, Новомиргородський, Новоукраїнський, Рівненський, Устинівський та Xмелівський. Олександрійський повіт реорганізували в Олександрійський округ Катеринославської губернії, що складався з 14 районів: Аджамського, Верблюжського, Глинського, Знам’янського, Користівського, Червонокам’янського, Лихівського, Новгородківського, Новогеоргіївського, Новопразького, Новостародубського, Онуфріївського, Троїцького та Цибулівського. У складі Криворізького округу Катеринославської губернії перебували Долинський, Лозоватський та Петрівський райони, у складі Первомайського округу Одеської губернії – Новоархангельський, Вікторштадтський, Добровеличківський, Вільшанський, Данилівський і Голованівський райони, у Черкаському окрузі Київської губернії – Кам’янський, Златопільський, Олександрівський, Триліський та Чигиринський райони, у складі Гайсинського округу Подільської губернії – Хащуватський район.

У червні 1925 року скасували поділ на губернії та здійснили укрупнення округів за рахунок восьми, серед яких був Олександрійський. До Зінов’євського округу (у 1924-му місто Єлисаветград перейменували на Зінов’євськ – ред.) приєднали Верблюжський, Знам’янський, Новгородківський, Новопразький та Цибулівський райони Олександрійського округу. Решта увійшли до Кременчуцького та Криворізького округів.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Мапа Зінов'євського округу. Фото надане Борисом Шевченком

На початку лютого 1932 року ухвалили постанову про створення в Україні перших областей – Вінницької, Дніпропетровської, Київської, Одеської та Харківської. Райони майбутньої Кіровоградської області розподілилися між останніми чотирма. А указом від 22 вересня 1937 року утворили Миколаївську область, до складу якої увійшли Бобринецький, Витязівський, Єлизаветградківський, Знам’янський, Кіровський, Компаніївський та Устинівський райони Одеської області і Долинський, Новопразький, Олександрійський та Петрівський райони Дніпропетровської області. Тим же указом утворили і Полтавська область, до складу якої увійшли Новогеоргіївський та Онуфріївський райони Харківської області.

У 1934 році Зінов'євськ перейменували на Кірово, а у 1939-му – на Кіровоград. І 10 січня 1939 року указом Президії Верховної Ради СРСР утворили Кіровоградську область, до складу якої увійшли 30 районів. Це були 13 районів Миколаївської області – Аджамський, Бобринецький, Витязівський, Долинський, Єлизаветградківський, Знам’янський, Кіровоградський, Компаніївський, Новгородківський, Новопразький, Олександрійський, Петрівський та Устинівський, десять районів Одеської області – Великовисківський, Добровеличківський, Маловисківський, Новоархангельський, Новомиргородський, Новоукраїнський, Піщанобрідський, Рівненський, Тишківський та Хмелівський, п’ять районів Київської області – Златопільський, Кам’янський, Олександрівський, Підвисоцький та Чигиринський, два райони Полтавської області – Новогеоргіївський та Онуфріївський.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Мапа Кіровоградської області на 1939 рік. Фото надане Борисом Шевченком

У січні 1954 року створили Черкаську область, до якої приєднали Златопільський, Кам’янський та Чигиринський райони. Натомість Вільшанський, Гайворонський, Голованівський та Ульяновський райони Одеської області стали частиною Кіровоградської області.

Подальші адміністративно-територіальні зміни відбувались в чинних межах регіону: ліквідовували і укрупнювали райони, сільські ради передавали з одного району в інший. Межі області остаточно визначились у 1960 році, а територіально-адміністративна структура – у 1968-му. Подальші земельні переділи відбувались виключно на рівні сільських рад.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Мапа Кіровоградської області на 2012 рік. Фото надане Борисом Шевченком

2016 року обласний центр отримав назву Кропивницький, а відповідно до розпорядження уряду від 12 червня 2020 року "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" визначили нові адміністративні центри та території 49 територіальних громад: 12 міських, 16 селищних і 21 сільської. Крім того, на підставі постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року "Про утворення та ліквідацію районів" у Кіровоградській області утворили Голованівський, Кропивницький, Новоукраїнський та Олександрійський райони.

Кіровоградщині – 84. Кропивницький історик розповів, як формувався регіон в його сучасних межах
Сучасний адміністративно-територіальний поділ Кіровоградської області. Фото надане Борисом Шевченком

На 10 січня 2023 року область має назву Кіровоградська, до складу чотирьох її районів входять 1030 населених пунктів: 12 міст, 27 селищ міського типу, 975 сіл і 16 селищ.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок