Перейти до основного змісту
Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі, обмін полоненими. 319 день війни. Онлайн

Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі, обмін полоненими. 319 день війни. Онлайн

Онлайн
Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі, обмін полоненими. 319 день війни. Онлайн
. Купол лежить на землі перед православною церквою, яку знищили російські війська в селі Богородичне на Донеччині, 7 січня 2022 р. Фото: АР

8 січня — 319 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Росіяни увечері 7 січня обстріляли Запоріжжя і Харківщину, а також атакували Херсон запалювальними боєприпасами.
  • Соледар Донецької області залишається під контролем Збройних сил України, повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий. Там ідуть бої, у росіян були просування, але ЗСУ тримають оборону, додав він.
  • Президент Зеленський ввів у дію санкції щодо 119 публічних осіб. Зокрема, під санкції потрапили громадяни РФ Ірина Аллегрова, Дмитро Білан, Дана Борисова, Філіп Кіркоров, Дмитро Кисельов та інші. Також під санкціями опинилися троє громадян України: Жанна Бадоєва, Лоліта Мілявська і Анатолій Тимощук.
  • 15 січня в Росії можуть оголосити додаткову мобілізацію, розповів представник Головного управління розвідки Черняк. За його словами, до збройних сил РФ можуть мобілізувати до пів мільйона росіян.
  • Україна провела черговий обмін полоненими із Росією. Під час нього додому вдалося повернути 50 українських захисників, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 319 дня війни. Нову текстову хроніку — читайте тут.

Україна отримає американські машини піхоти M2 Bradley M2A2 ODS

Про те, яку саме модифікацію Bradle M2A2 ODS (Operation Desert Storm) буде доставлено в Україну пише The WarZone з посиланням на заяву головного представника Пентагону Пета Райдера.

"Це частина скоординованих зусиль, спрямованих на те, щоб нарешті задовольнити давній запит Києва на сучасну західну важку бронетехніку. Bradle є частиною нового пакету військової допомоги, який також включає 500 протитанкових ракет TOW та 250 000 набоїв калібру 25 мм спеціально для цих машин", — пише видання.

Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі, обмін полоненими. 319 день війни. Онлайн
БМП Bradley M2. БМП "Bradley" M2. Фото: AP

Хоча наразі невідомо, як будуть оснащені Bradle, що прямують в Україну, бойова машина М2А3 Bradle, є 37,5-тонною гусеничною броньованою машиною. Для армії США Bradle забезпечує мобільність по пересіченій місцевості, стаціонарну вогневу міць, зв'язок, спостереження та захист механізованої піхоти, а також безпосередню підтримку десантних підрозділів.

Екіпаж складається з трьох осіб, а в салоні можуть розміститися шість-сім військовослужбовців. Основне озброєння — автоматична гармата Bushmaster M242 калібру 25 мм, також має на озброєнні коаксіальний кулемет калібру 7,62 мм та двотрубну пускову установку BMG-71 TOW.

Армія РФ обстріляла п'ять громад Сумщини

8 січня сили РФ обстріляли Есманьську, Миропільську, Новослобідську, Білопільську та Хотінську громади Сумщини. У Миропільській пошкоджені ферма та п'ять будинків, у Білопільській — один будинок, повідомив голова ОВА.

По Миропільській громаді стріляли із мінометів та артилерії. Зафіксовано 42 влучання. Новослобідську та Білопільську громади також обстрілювали із мінометів. У Новослобідській — 11 влучань, а у Білопільській — 29.

"Вибухи зруйнували один житловий будинок. Людей на той момент вдома не було — це і врятувало їхні життя", — йдеться в повідомленні Дмитра Живицького.

У Хотінській громаді розірвалися 18 мін, зазначив голова Сумської ОВА.

Тихоокеанська держава випустила пам’ятну монету "Воїн Азовсталі"

Тихоокеанська держава Ніуе випустила пам’ятну срібну монету "Воїн Азовсталі" номіналом 5 доларів, присвячену українським захисникам Маріуполя. Про це повідомляє Top World Coins.

На реверсі монети зображений воїн у шоломі із забралом. Рельєф шолома утворений стилізованим зображенням обладнання потужностей заводу. Основою для дизайну цієї сторони монети стала картина художника Максима Паленка "Маріуполь Азовсталь".

Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі, обмін полоненими. 319 день війни. Онлайн
Монета "Воїн Азовсталі". Фото: topworldcoins.com

"Українські солдати, які чинили опір на "Азовсталі", — доказ того, що протистояння потужному агресору завжди було і буде правильним. На цій срібній монеті вагою 2 унції їхня боротьба зображена за допомогою надрукованого цифровим способом солдатом полку в метафоричній броні. Його прикрашає металургійний завод, який служив їм прикриттям та символом стійкості. Нехай їхні героїчні подвиги ніколи не будуть забуті цією пам'яткою. Він обов'язково займе особливе місце у вашій колекції та у вашому серці", — зазначається в описі до монети.

На аверсі розміщується герб Ніуе та напис "Острів Ніуе". Також тут міститься інформація про номінал монети (5 доларів), її вагу (2 унції, близько 62,2 грама), рік випуску (2022) та пробу срібла, з якої вона виготовлена (999).

На Бахмут та Соледар перекинуть додаткові підрозділи ЗСУ — Зеленський

На Бахмутський напрямок перекинуть додаткові підрозділи ЗСУ та посилять вогонь по позиціях російських військових. Про це під час відеозвернення 8 січня заявив президент Володимир Зеленський.

Зеленський розказав, що 8 січня командувач напрямку, генерал Сирський, відвідав позиції українських військових поблизу Бахмута та Соледара.

"На місці організовував кроки, які необхідні для зміцнення нашої оборони. Зокрема, перекидання додаткових підрозділів. І посилення вогню по окупантах. Треба розуміти, що всі наші позиції, всі наші дії в обороні взаємопов’язані, і від стійкості та ефективності дій у кожній точці фронту залежить стійкість та ефективність дій на фронті загалом", — додав Зеленський.

Для відновлення газопостачання до Краматорська направили чотири бригади

Після завершення відновлення газопостачання у Покровській громаді Донецької області чотири бригади газовиків з Покровська та Селидового працюватимуть у Краматорськ. Вони будуть допомагати місцевим працівникам у відновленні газопостачання у місті.

Про це повідомила пресслужба АТ "Донецькоблгаз".

"Тепер наші працівники відправляються на допомогу у Краматорськ. Дві бригади з Красноармійського УГГ та дві з Селидівського будуть відновлювати газопостачання там", — повідомили у пресслужбі.

У Покровському, Родинському та Мирнограді 6 січня завершили роботи з відновлення газопостачання всім побутовим споживачам.

Росія бреше навіть тоді, коли сама привертає увагу до ситуації на фронті — Зеленський

Росія поширює брехливу інформацію про війну в Україні навіть тоді, коли сама привертає увагу до ситуації на фронті. Зокрема, попри оголошене на Різдво припинення вогню, російські війська обстріляли українські населені пункти. Про це під час відеозвернення 8 січня заявив президент Володимир Зеленський.

"Світ знову побачив цими днями, що Росія бреше навіть тоді, коли сама ж своїми заявами привертає увагу до ситуації на фронті. Російський обстріл Херсона запалювальними боєприпасами – одразу після Різдва. Удари по Краматорську та інших містах Донбасу – саме по цивільних об’єктах і саме тоді, коли в Москві звітували про нібито "мовчання" їхньої армії. Чергові погрози російських посадовців Європі і світу. Усе це тоді, коли у Москві щось там розповідали про нібито "перемир’я", — зазначив гарант.

Президент наголосив, що перемовини з Росією не мають жодного сенсу.

"Жодна спроба Росії маніпулювати дипломатією та політикою ніколи вже не спрацює. Тільки посилення України, тільки успіхи України, тільки відновлення територіальної цілісності України, тільки повернення всіх наших людей з російської неволі є гарантіями відновлення миру. Наближаємо це кожного дня", — підкреслив Зеленський.

Румунія надасть біженцям з України тимчасовий безкоштовний проїзд у транспорті

Уряд Румунії планує дозволити людям, які були змушені виїхати з України через російську агресію, протягом 5 днів безкоштовно користуватись автомобільним транспортом та залізницею.

Як повідомляє Digi 24, проєкт відповідного рішення підготувало румунське Міністерство транспорту та інфраструктури.

"Іноземні громадяни та особи без громадянства, які прибувають з України та в'їжджають до Румунії, у 2023 році матимуть безкоштовний проїзд залізничним та автомобільним транспортом протягом 5 календарних днів з моменту в'їзду на територію нашої країни", — йдеться у повідомленні.

За даними видання, у тексті документа зазначається, що біженці зможуть скористатися рейсами від кордонів з Україною або Молдовою до населених пунктів всередині Румунії або до пунктів пропуску з іншими країнами.

Погода, ймовірно, завадила Росії чимскоріше підготувати новий ракетний удар з моря — Гуменюк

Погодні умови могли завадити РФ якнайшвидше підготувати ракетну атаку з моря. Про таке розповіла 8 січня в ефірі телемарафону "Єдині новини" начальниця об’єднаного координаційного центру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк.

"Ми бачимо, що погода не сприяє, й цілком імовірно, що ця підготовка була трохи посунута і погодними умовами також. Підготувати ракетоносії, спорядити їх і вивести у море — потрібні певні погодні умови у тому числі", — зазначила Гуменюк.

Серед причин, чому російська армія утрималась від масованого ракетного обстрілу на Різдво, військова назвала також необхідність взяти паузу:

"Це потреба в часі для того, щоб провести аналіз своїх наявних сил та потужностей і спланувати подальші дії. Тому що вони справді потерпають, не мають успіху на суходолі. Складна ситуація як на сході, так і на півдні для них змушує керівництво вишукувати інші способи. Можливо, розроблялася якась нова тактика, зокрема, і з комбінованого застосування такої далекобійної зброї, як ракети, "Шахеди".

Російські війська обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини

Удень 8 січня російські війська обстріляли Нікополь і Червоногригорівську громаду Нікопольського району Дніпропетровщини. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив голова обласної ради Микола Лукашук.

Загиблих і поранених немає. Інформацію про руйнування уточнюють.

Яку гуманітарку возять у Бахмут і що потрібно жителям фронтового міста

Волонтери привезли жителям прифронтового Бахмута Донецької області гуманітарну допомогу. Серед неї — газові плити, одноразові газові балончики, понад дві тонни продуктів.

Засновник благодійного фонду "Незламна" В'ячеслав Ільченко розповів, що до Бахмута привезли близько двох сотень газових плит і тисячу газових балонів до них.

"Цього газового балончика вистачає на дві години приготування. Тобто легку їжу приготувати. Борщ звісно приготовити буде важко, але закип'ятити воду чи приготувати яєчню на цьому балончику можна", — пояснює волонтер Дмитро Артемов.

Обладнання роздають у гуманітарному штабі.

"Жити дуже тяжко, хворіємо. Неспокійно. Води немає, світла немає, тепла немає. Ось дали б нам ці газові плитки й балончики, ми були б раді", — каже місцева мешканка Зінаїда.

Також волонтери привезли мешканцям Бахмута продукти.

"Допомога від фонду "Нова Україна" разом з фондом "Паляниця" та "Долоньки" доїхала до Бахмута. Один пакет важить близько десяти кілограмів, ми привезли 250 пакетів — це дві з половиною тонни. Більше машина ця не потягнула, тому наступного разу привеземо стільки ж", — додає волонтер.

Гуманітарний штаб, де розподілятимуть допомогу, організувала у Бахмуті місцева жителька Інна Гайдай. За словами волонтерки гуманітарного штабу Нелі Астахової, щодня тут отримують допомогу близько сотні людей.

"Привезли багато харчів. Ще не дивилася, там і равіолі, і тушкованка, і квасоля, газові пальники та багато одягу, антибіотики, ліки. Вся громада бахмутська дуже вдячна, що допомагають вижити у цій скрутній ситуації", — роздивляється гуманітарний вантаж Астахова.

За словами начальника Бахмутської військової адміністрації Олексія Реви, наразі у громаді залишаються жити під обстрілами 8700 бахмутян.

Атаки РФ на інфраструктуру України готувались за участі енергетиків — Укренерго

Участь у підготовці атак Росії на українську енергосистему брали не лише російські військові фахівці, але й енергетики.

Про це заявив голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький.

"Атаки сплановані та здійснені не лише російськими військовими, а й російськими енергетиками", — заззачив він, пояснюючи, чому Росія націлена на ключові вузли системи передачі, а не на електростанції.

На східному фронті українські зенитники знищили російський гелікоптер та БПЛА

На східному фронті 8 січня українські зенітники знищили російський гелікоптер та БПЛА, які вели розвідку позицій українських військових. Про це повідомили у пресслужбі Повітряного командування "Центр".

"Сьогодні 8 січня 2023 року воїни зенітного ракетного підрозділу повітряного командування "Центр" з 11:00 до 14:00, на східному напрямку, додали до купи ворожого металобрухту два літальні апарати", — йдеться у повідомленні.

За попередніми даними, ймовірно були знищенні російський гелікоптер КА-52 та безпілотник "Орлан-10".

У Лондоні проведуть зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні

У березні 2023 року у Лондоні відбудеться міжнародна зустріч щодо розслідування воєнних злочинів в Україні за участі міністрів юстиції низки країн світу та представників Міжнародного кримінального суду. Про це повідомляє пресслужба уряду Великої Британії.

"Міністри юстиції з усього світу зберуться в Лондоні у березні, щоб підтримати Міжнародний кримінальний суд (МКС), який розслідує ймовірні воєнні злочини в Україні", — йдеться у повідомленні.

Зустріч, яка відбудеться у Ланкастер-Хаус, проведуть заступник прем'єр-міністра Британії Домінік Рааб та міністр юстиції та безпеки Нідерландів Ділан Ешілгоз-Зегеріус. Вона буде спрямована на збільшення глобальної фінансової і практичної підтримки, запропонованої МКС, та координацію зусиль, щоб забезпечити суд всім необхідним для проведення розслідувань та судового переслідування винних.

Також група заслухає прокурора МКС Каріма Хана про роботу суду та роль міжнародної спільноти у підтримці його розслідувань.

"Зустріч відбудеться у той час, коли Росія активізує свою кампанію терору проти України, завдаючи ударів по найважливішій енергетичній інфраструктурі та занурюючи людей у темряву та холод", — зазначається в дописі.

Як заявив заступник прем'єр-міністра Великої Британії, лорд-канцлер та державний секретар з питань юстиції Домінік Рааб, російські військові повинні знати, що вони не зможуть уникнути покарання.

Росія веде наступ на трьох напрямках — Генштаб

За даними Генштабу Збройних сил, РФ веде наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Лиманському напрямках, а також намагається покращити тактичне положення на Куп’янському напрямку. При цьому російське військове керівництво зосереджує зусилля на захопленні Донецької області в межах адміністративного кордону, однак успіху не має.

Протягом доби росіяни завдали одного ракетного та 19 авіаційних ударів. Також РФ здійснила понад 10 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема, і по цивільній інфраструктурі.

У Генштабі нагадали, що небезпека завдання Росією авіаційних та ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктури на всій території України зберігається.

"Обстановка залишається сталою". Генштаб ЗСУ розказав про ситуацію на Харківщині

Російська армія не полишає спроб покращити тактичне положення на Куп'янському напрямку фронту, повідомляє Генштаб Збройних сил. Зокрема, 8 січня окупанти обстріляли Першотравневе та Іванівку.

Українські військові розповіли, що обстановка у прикордонних напрямках фронту, у тому числі на Слобожанському напрямку, "залишається сталою".

"Визначені підрозділи збройних сил Білорусі та Росії продовжують виконувати завдання у прикордонних з Україною районах, ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено", — йдеться у повідомленні.

При цьому 8 січня окупанти обстріляли на Слобожанському напрямку Старицю, Колодязне та Новомлинськ.

РФ розстріляла своїх військових, які намагалися здатись у полон — Генштаб

Росгвардійці розстріляли шістьох російських військовослужбовців, які намагалися здатися в український полон. Про це у вечірньому зведенні 8 січня повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.

"Для підтримання військової дисципліни та недопущення поширення панічних настроїв серед особового складу окупаційних військ, що діють на Запорізькому напрямку, противник задіяв підрозділи Росгвардії. Так, стало відомо, що 5 січня, поблизу населеного пункту Чистопілля, було розстріляно 6 осіб, які висловили позицію про здачу в полон Силам оборони України", — йдеться у повідомленні.

При цьому Росія поширює неправдиві відомості про нібито обстріл Україною шпиталю на Луганщині, де лікувались поранені російські військові.

"З метою дискредитації українського військового керівництва, противник поширює дезінформацію про підготовку вогневого ураження Силами оборони медичних закладів Луганщини, де проходять лікування поранені російські загарбники", — розповіли в Генштабі.

На узбережжі Одеської області знищили морську міну, яку винесло штормом

На узбережжі Одещини підірвали протикорабельну міну, яку винесло з моря штормом. Про таке повідомили 8 січня на сторінці у Facebook ВМС ЗС України.

"Спеціальною групою розмінування Військово-Морських Сил Збройних Сил України міну було знешкоджено на місці і переміщено до місця знищення, де було виконано контрольований підрив", — йдеться у повідомленні.

У Білорусь прибули літаки РФ для проведення нових спільних навчань — білоруське Міноборони

До Білорусі прибули російські літаки, які візьмуть участь у спільних з Росією авіаційних військових навчаннях, що триватимуть до 1 лютого. Про це 8 січня повідомляє пресслужба Міноборони Білорусі.

"Сьогодні до Республіки Білорусь прибула авіаційна складова з числа Військово-космічних сил Збройних сил Російської Федерації", — йдеться у повідомленні.

У міністерстві зазначили, що 16 січня Білорусь розпочне спільні військові навчання з РФ.

"Із 16 січня до 1 лютого 2023 року пройде спільне льотно-тактичне навчання з авіаційними підрозділами Збройних сил Республіки Білорусь та Російської Федерації, що входять до складу авіаційного компонента РГВ (с)", — зазначається в дописі.

️Очікується, що під час проведення навчань будуть залучені всі аеродроми та полігони ВПС та військ ППО Збройних Сил Білорусі.

"Грядуть морози, а вони на абсолютному нулі". Волонтери допомагають бійцям Луганської тероборони

Волонтери Луганщини ініціювали збір на хімічні обігрівачі для захисників ЗСУ на передову. Чого ще потребують військові на першій лінії оборони, Суспільному розповіла організаторка акції "Зігрій долоні ЗСУ" луганчанка Ольга Жидкова.

Луганська 111-та окрема бригада територіальної оборони спільно з іншими підрозділами ЗСУ боронять Луганщину на "нулі", каже Ольга. Головна проблема там взимку — це неможливість зігрітися.

"Вони, що називається на "абсолютному нулі", де багаття не розпалиш під носом у ворога. І вже були випадки переохолодження. А зима тільки почалася і справжні морози ще попереду", — пояснила Ольга Жидкова.

Волонтери Луганщини ініціювали збір коштів на хімічні обігрівачі. Частину вже закупили.

"Ми збираємо кошти на перевірені на нулі хімічні грілки Haago Hand Warmers. Хлопці зазвичай кладуть їх у кишені або рукавиці, так є можливість зігріти руки. А також вони ховають ці пакети під устілки. Тепло підіймається вгору, і ця грілка тримає його до десяти годин. Це те, про що мені розповідають самі військові", — розказала волонтерка.

Крім грілок, є потреба у теплому одязі, термобілизні та окопних свічках, зазначає Ольга:

"Обіцяють морози до -20. Тому у нас є постійна потреба в консервованих банках. Найкраще підходять з-під кормів для тварин. Як працюють окопні свічки: військові їх підпалюють, над ними роблять купол з плащів і так гріються".

Російська агресія спричинила найбільшу міграційну кризу з часів Другої світової — ООН

Російське вторгнення в Україну спричинило найбільшу міграційну кризу в Європі із часів Другої світової війни. Про це заявила представниця УВКБ ООН у Німеччині Катаріна Лумп, повідомляє Deutsche Welle.

"Понад 7,9 мільйона людей виїхали з України, ще 5,9 мільйона людей є внутрішньо переміщеними особами", — зазначила посадовиця.

За її словами, кількість українців, яким довелося тікати з країни, робить її найбільшою кризою біженців у Європі з часів Другої світової війни.

Лумп додала, що США та Німеччина стали головними гуманітарними донорами у зв'язку з кризою в Україні, при цьому Німеччина надала Україні понад 1 мільярд євро гуманітарної допомоги.

"На ці гроші ми змогли допомогти біженцям із безпекою та захистом, а також у багатьох відношеннях підтримати їх", — сказала представниця УВКБ ООН.

В окупованому Донецьку горить металопрокатний завод

В окупованому Донецьку сталась пожежа на металопрокатному заводі. Там російські окупанти ремонтували військову техніку. Про це повідомило управління стратегічних комунікацій ЗСУ

"В окупованому Донецьку горить металопрокатний завод на території якого окупанти розгорнули пункти ремонту та обслуговування пошкодженої техніки", — йдеться у повідомленні.

Так званий мер окупованого Донецька, заявив про нібито обстріл з боку українських військових, у результаті якого у Київському районі міста були пошкоджені складське приміщення, газова труба та чотири домоволодіння.

Донецький металопрокатний завод знаходиться у Київському районі Донецька. До окупації міста у 2014 році на заводі виробляли метизи та металоконструкції для вугільної промисловості.

Генштаб ЗСУ не повідомляв про ураження цілей російських окупаційних військ в окупованій Макіївці

Житель Херсонщині підірвався на російській міні

8 січня на Херсонщині у Великоолександрівській громаді на російській міні підірвався чоловік. Про це повідомив голова Херсонської ОВА Янушевич у Telegram.

З мінно-вибуховою травмою ноги місцевого жителя госпіталізувала "швидка допомога". Лікарі надають пораненому необхідну медичну допомогу.

На Житомирщині до 100 військовослужбовців після поранень проходять реабілітаційні заходи

На Житомирщині до 100 військовослужбовців задіяні в реабілітаційних заходах на базі спортивних шкіл та секцій області. Спортивна робота з ветеранами війни надалі буде розширюватися, розповів в етері Українського радіо Житомир начальник Житомирського регіонального центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю "Інваспорт" Юрій Панасюк.

Панасюк повідомив, що в області створили відокремлений підрозділ громадської організації "Федерація спорту ветеранів війни". Його очолила спортсменка з Бердичева Ярослава Мазур, яка в 2022 році на Міжнародних змаганнях "Ігор воїнів" серед військовослужбовців всього світу посіла третє місце є пауерліфтингу. Ярослава Мазур свого часу також повернулася з фронту після поранення і знайшла себе у спорті, почала займатися пауерліфтингом та плаванням.

В жовтні 2021 року Суспільне Житомир спілкувалося з Ярославою Мазур, і тоді вона назвала спорт можливістю відновитись фізично та психологічно відпочити після пережитого у зоні бойових дій. Сьогодні Ярослава найбільше прагне розвивати ветеранський спорт, каже Юрій Панасюк.

"Спільно з нею та з іншими тренерами і спортсменами ми плануємо провести перші змагання, відбірні до Всеукраїнських, а потім і до Міжнародних змагань "Ігри нескорених". Залучимо туди спільно з особами з інвалідністю, які вже тренуються, поранених військовослужбовців, щоб ми були однією командою. Людина, яка отримала поранення і не може вже воювати, але у неї є сили і бажання, вона хоче себе проявити. І ми намагаємося допомогти їй у цьому", – каже очільник "Інваспорту".

З його слів, як тільки почне працювати Західний реабілітаційно-спортивний центр, в цьому році Житомирщина двічі відправлятиме туди людей на реабілітацію і ці поїздки ми будуть планувати тільки для військовослужбовців. Щоб вони зрозуміли, як адаптуватися, як навчитися ходити, як пересуватися на візку, як жити повноцінним життям.

Окрім цього, в планах також створення волейбольної команди сидячи серед чоловіків, які втратили нижні кінцівки.

"Інформаційна операція": в ЗСУ прокоментували заяву РФ про ураження військових та "помсту за Макіївку"

Міністерство оборони РФ назвало ракетний удар по Краматорську вночі 8 січня "операцією помсти" за удар по місцю дислокації російських військових у Макіївці у новорічну ніч. Про це повідомляють російські ЗМІ. Речник Східного угруповання військ ЗСУ спростував цю заяву в коментарі Суспільному.

"У відповідь на удар у перші хвилини січня по пункту тимчасової дислокації російських військовослужбовців у населеному пункті Макіївка реалізована операція відплати. Протягом доби було відкрито пункти тимчасової дислокації українських військовослужбовців у Краматорську", — йдеться у повідомленні російського державного ЗМІ "РИА Новости".

МО РФ заявило, що "знайшли" в будівлях гуртожитків училищ №28 понад 700 військових і в гуртожитку №47 — понад 600. У результаті удару нібито загинули понад 600 українських військових.

У відповідь на цю заяву речник Східного угрупування військ ЗСУ Сергій Череватий розказав Суспільному, що заява МО РФ не відповідає дійсності, бо у російських війсь немає можливості завдавати високоточних ударів.

"Ця інформація настільки ж відповідає дійсності, як так і дані, що вони знищили всі наші HIMARS. Це інформаційна операція Міністерства оборони РФ у відповідь на успішні дії ЗСУ по ураженню їх великих скупчень особового складу, їх складів, логістики нашими високоточними системами ураження. У них такої можливості немає", — сказав Череватий.

Італія та Франція обговорюють надання Україні ППО — італійське МЗС

Італія та Франція можуть поставити Україні засоби протиповітряної оборони, засновані на спільних технологіях. Італійський уряд також доопрацьовує шостий пакет оборонної допомоги Україні. Про це повідомляє агентство ANSA із посиланням на міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні.

"Ми також обговорюємо з французами вдосконалення з технічного погляду відправки систем ППО, заснованих на спільних технологіях Риму і Парижа", — сказав Таяні.

Водночас, за його словами, у межах італійсько-американських перемовин про зброю не йдеться, хоча переговори з Вашингтоном "ідуть постійно і нормально".

"Ми повинні продовжувати працювати на благо миру, але є ознаки, які не дають змоги бути оптимістами: наразі немає реальних проявів відкритості з російського боку", — додав голова італійського МЗС.

Через війну чисельність населення України сягнула близько 33,5 мільйона людей

Через російське вторгнення в Україну та виїзд громадян за кордон чисельність населення України могла скоротитись до рівня у 33,5 мільйона людей. Допомогти подолати масштабну демографічну кризу у майбутньому може міграція населення інших країн.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному розповів заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи Олександр Гладун.

"Скільки українців, зараз порахувати дуже важко. Але на 1 лютого 2022 року Державна служба статистики оцінювала чисельність населення приблизно в 41,1 мільйона людей. Це без Криму, але з ОРДЛО", — пояснив експерт.

За його словами, водночас ще до початку російської агресії близько двох мільйонів українців виїхали за кордон на заробітки. При цьому за період повномасштабної війни від’ємне сальдо міграції становило приблизно 8 мільйонів.

"Тому, якщо віднімемо (2+8 мільйонів — ред.), то ми отримаємо 33,5 мільйона. Демографічна криза в Україні була і до початку війни. Війна дуже сильно поглиблює всі ці процеси. По-перше, шалене сальдо міграції — мінус 8 мільйонів. І ми не знаємо, скільки людей повернеться. Це сальдо складається з двох частин: ті, хто виїхали в Європу і ті, кого вивезла Росія", — розповів Олександр Гладун.

Він додав, що в Росії нині, за оцінками Верховного комісара ООН у справах біженців, перебувають приблизно 2,9 мільйона українців.

На переконання експерта, найважливішою задачею після війни буде стабілізація демографічної ситуації. Покращити її допомогла б міграція населення з інших країн.

"До війни за рахунок природного чинника чисельність населення скорочувалась. В нас на 100 народжень у 2021 році було 262 смерті. Тото компенсувати тільки за рахунок природного чинника — покращення ситуації з народжуваністю та зменшення смертності — не вдасться. В нас відносно старе населення, тому природно помирає більше. І не думаю, що одразу після війни жінки почнуть народжувати багато дітей, тому що для цього потрібні певні умови. Тому залишається один чинник — міграційний, тобто залучати населення інших країн до проживання та роботи в Україні", — підсумував Олександр Гладун.

Україна повернула з полону 50 захисників — Єрмак

Під час чергового обміну полоненими з Росією Україна повернула 50 рядових, сержантів і офіцерів. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

"Черговий вдалий обмін полоненими. Ми повернули додому 50 наших воїнів. Це хлопці із ЗСУ, ТрО, НГУ, ДПСУ, ВМС, а також із ССО", — зазначив він.

За словами посадовця, загалом додому повернулись 33 українських офіцери та 17 рядових і сержантів.

"Повертаємо людей, які потрапили в полон на Чорнобильській АЕС, а також оборонців Маріуполя, хлопців з Донецького напрямку, з-під Бахмута, а також із Київщини, Чернігівщини, Херсонщини та інших регіонів, де тривали бої", — розповів Єрмак.

Він додав, що це — не останній запланований обмін.

"Наша задача — повернути всіх наших людей і ми її виконаємо. Дякую Координаційному штабу з питань поводження із військовополоненими за чудову роботу", — зазначив керівник ОПУ.

РФ боїться втратити Кремінну та перекидає туди нові підрозділи — Гайдай

Російські окупаційні війська перекидають свої підрозділи з Бахмутського напрямку до Кремінної. Наразі там йдуть важкі бої. Про це розказав очільник Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай.

"Це нові підрозділи, найбільш боєздатні. Перекинули кілька десантних батальйонів, перекинули туди і важку техніку. В першу чергу це означає, що вони там просідають. Наші сили оборони крок за кроком відвойовують територію Луганської області", — розказав він.

Він також додав, що зараз на Луганщині вдарили морози, температура вночі сягає 15-17 градусів морозу. Це вплине на інтенсивність бойових дій.

"Ми зараз побачимо активізацію бойових дій з обох боків. До цього важка техніка в'язла у розкислому ґрунті як з нашого боку, так і з боку російсько-окупаційних військ. Ще день-два і земля промерзне, і можна буде спокійно їхати, не переймаючись, що танк десь застрягне. Я дуже сильно сподіваюсь. що перевага буде на нашому боці, бо як раз для просування не вистачало підтримки важкої техніки", — зазначив Гайдай.

На думку, Гайдая, якщо росіяни не втримають Кремінну, то буде розбите навпіл угрупування, яке зараз штурмує Бахмут.

" Також Кремінна є знаковою в плані мотивації з нашого боку та демотивацією з боку ворога. У них останнім часом немає ніяких перемог. Вони радіють, якщо беруть там якийсь РОП чи ВОП, але втрати у них дуже шалені", — розказав він.

Папа Римський закликав вірян не забувати про полеглих на війні українців

Після читання богородичної молитви "Ангел Господній" Папа привітав численних паломників на площі Святого Петра і сказав:

"Не забуваймо про наших українських братів і сестер, які дуже страждають від війни. Це Різдво посеред війни, без світла, без тепла... вони безмірно страждають. Будь ласка, не будемо забувати про них! Сьогодні, бачачи, як Богоматір вкладає Немовля в ясла і годує Його, я думаю про матерів жертв війни, про солдатів, полеглих на цій війні в Україні. І українські матері втратили своїх дітей, така ціна війни. Помолимося за матерів, які втратили своїх дітей-солдатів".

Скібіцький: На Півдні та Сході очікуються наступальні операції РФ

На Півдні та Сході України очікуються наступальні операції РФ навесні та влітку, заявив в інтерв'ю The Guardian представник ГУР МО Вадим Скібіцький.

Він наголосив, що Росія планує призвати 500 тис. осіб до вже 300 тис. мобілізованих. Це — очевидна ознака намірів Путіна продовжити бойові дії.

Сценарії російських атак на Україну планували у тому числі енергетики — Харченко

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Він зокрема зазначив, що з точки зору енергозабезпечення один з найбільш складних регіонів — Київський.

"Він енергодефіцитний дуже сильно. Для того, щоб його забезпечувати, колись будувалася ЧАЕС. Але вона була закрита, і Київ має тільки зовнішні джерела живлення і дуже невелику внутрішню потужність. Тому Київ був і залишається одним з найбільш вразливих місць. І російські енергетики про це знають. І ті атаки, які ми бачимо, фактично сплановані енергетиками. Ми чітко бачимо сценарій кодної ракетної атаки. ми бачимо з енергетичної точки зору, що вони намагаються зробити, куди вони намагаються поцілити і чого вони хочуть добитися кожною конкретною ракетою та дроном. Ці сценарії писали енергетики, військові їх просто реалізують. Вони до 24 лютого 2022 року працювали в одній системі з українською енергосистемою. Це значить, що вони щодня спілкувалися з колегами, на пульти управління яких вони зараз вказують, куди треба бити ракетами. Себто вказують, куди треба бити ракеткою по людині, яку вони особисто знають і з якою вони особисто спілкувалися", — розповів Харченко.

За його словами ситуація також складна у Херсоні та Миколаєві.

"Все буквально там відновлюється і знову розбивається, і знову відновлюється. Одеса зараз краще. Але насправді усе теж дуже складно. Там накладається проблема, що цей один з найменш розвинутих, з точки зору мережі, регіонів України. І в ньому й до війни був план кілька років поспіль нарощувати потужності енергосистеми. А зараз зрозуміло, що треба буде дуже багато робити. Харків — дуже розбито все, складна ситуація, це об’єктивно. І дуже складна ситуація — це Львів. Туди цілили багато разів, багато об’єктів повністю знищено", — зазначив Харченко.

В Україні може знизитися урожайність у порівнянні з минулим роком

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький.

"Є урожайність, тобто величина, яка збирається з гектара. А є валовий збір, тобто скільки ми всього зберемо. Справді частково урожайність може наступного року на відсотків 5 знизитися у порівнянні з цим роком. Оскільки залишається проблематика з мінеральними добривами та іншими факторами. А якщо ми говоримо про посівні площі, там буде переорієнтація. Більш в пріоритеті стають олійні культури, Ми це бачили, коли площа озимого ріпаку не зменшилася цього року порівняно з попереднім. І також очікується збільшення площ соняшнику та сої", — розповів заступник міністра.

Він додав, що з відкриттям “зернової ініціативи” по зернових культурах можна зафіксувати мінімальну прибутковість: "Більше того, ми бачимо, що обсяги зростають, вартість логістики падає. Тому прогнозуємо і по зернових культурах, у тому числі, й по озимій пшениці, яку відсіялись наприкінці попереднього року аграрії, все-таки позитивні результати в 2023 році".

ЗСУ потрохи просуваються на Донбасі, ситуація у Соледарі — складна

Про це заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

"На деяких ділянках донецької області ми потрохи, крок за кроком, просуваємось вперед. А на деяких — наступає ворог. Наступає не лише регулярна армія, але й приватні. Сконцентрували вони там чималі зусилля для того, щоб вийти на кордони Донецької області або, принаймні, з пропагандистською метою захопити бодай якийсь населений пункт", — повідомила Маляр.

За її словами, зараз "дуже важко у Соледарі".

"Велика частина нашої армії на сьогодні — це мобілізовані, тобто непрофесійні військові. І ми, як морально доросле суспільство повинні розуміти, що донедавна цивільні люди проходять надзвичайно складне як моральне, так і фізичне випробовування військовими реаліями війни. Всі люди різні, тому і випробовування проходять по-різному", — додала Ганна Маляр.

У ДСНС нагадали про небезпеку прогулянок у парках та лісах на деокупованих територіях

"В закриті парки та ліси на деокупованих територіях ходити не варто. Розмінування триває, а прогулянки навіть біля дому можуть бути дуже ок", — йдеться у повідомленні надзвичайників.

Німецькі політики вимагають передати Україні танки Leopard

Як пише Deutsche Welle, низка німецьких політиків переконана, що "неправильно" поставити Києву німецькі БМП Marder, але не танки Leopard. Такі заяви було зроблено після анонсованої Берліном поставки Києву бойових машин піхоти (БМП) Marder.

"Зупинятися на досягнутому щодо БМП Marder було б неправильно, — заявила заступник голови бундестагу Катрін Герінг-Еккардт. — Ми повинні зробити і надати все можливе. Це стосується і танків Leopard".

Заступник голови Вільної демократичної партії Вольфганг Кубікі, який також є віце-головою Бундестагу, сказав, що "було б розумно поставити не тільки Marder, а й танки Leopard". За його словами, важливо підтримувати обороноздатність України. Однак кожен наступний крок із надання допомоги Києву має бути тісно узгоджений із партнерами по НАТО, зазначив Кубікі, додавши, що, на його думку, у цьому питанні Німеччина не повинна діяти наодинці.

Росіяни 7 січня вдарили по території нафтопереробного підприємства у Мерефі

Про це Суспільному Харків повідомив речник ДСНС Євген Василенко.

"Виявлено, що завдано серйозної шкоди підприємству: пошкоджене технологічне обладнання та будівля підприємства. Масштабної пожежі вдалось уникнути через те, що на території об'єкту були порожні ємності. За попередніми даними, одна людина загинула, ще одна людина постраждала", — сказав він.

Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі. 319 день війни. Онлайн
Мерефа, Харківщина, наслідки ракетних ударів, 8 січня 2023 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

За даними Харківської обласної прокуратури, внаслідок удару також є один поранений та один загиблий.

Росіяни атакували Херсон запалювальними боєприпасами

Про це повідомив голова Херсоньскої ОВА Ярослав Янушевич.

"Російські окупанти завдали удару по Таврійському мікрорайону міста. Для атаки використали запалювальні боєприпаси. На щастя, ця атака рашистів обійшлась без жертв серед мирних людей та руйнування цивільної інфраструктури", — йдеться у повідомленні.

Греція може відмовитись від БМП Marder на користь України

Як пише видання Bild, торік повідомлялося, що Німеччина відправить Греції свої БМП, а Афіни натомість передадуть Києву БМП-1 радянського зразка.

"Угода про обмін бойовими броньованими машинами з Німеччини в Грецію і бронетранспортерами з Греції в Україну виконується нормально", — сказав міністр оборони Греції Нікос Панагіотопулос.

На сьогоднішній день Греція поставила в Україну навіть більше БМП, ніж було гарантовано контрактом: Греція отримала перші 14 машин Marder з Німеччини і поставила Україні 20 БМП.

Як минула ніч у регіонах. Ранкове зведення від ОВА

Протягом доби 7 січня та в ніч на 8 січня російські збройні формування обстрілювали регіони України, зокрема Харківщину: у місті Мерефа загинув 50-річний чоловік. Ще одна людина загинула у Донецькій області, йдеться у зведенні обласних військових адміністрацій.

На Сумщині вночі по Зноб-Новгородській громаді було 26 прильотів із САУ. Горіло деревообробне підприємство. Деталі щодо наслідків уточнюються..

У Запорізькій області за минулу добу росіяни обстріляли цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів Запоріжжя, Білогір'я, Кам'янське, Гуляйполе, Дорожнянка, Темирівка, Новопавлівка, Мала Токмачка, Степове, Новояковлівка, Оріхів, Новоандріївка, Чарівне, Малинівка, Малі Щербаки.

У Дніпропетровській області росіяни двічі протягом ночі завдали ударів з важкої артилерії. Поцілили по двох громадах — Мирівській та Червоногригорівській. Без жертв. Наслідки атак з’ясовуються.

На Харківщині вночі росіяни завдали два ракетних удари по місту Мерефа Харківського району. Загинув 50-річний чоловік. Крім того, протягом доби армія РФ обстрілювала село Стариця Чугуївського району та смт Дворічна Куп'янського.

На Луганщині підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах Стельмахівки, Макіївки і Білогорівки. На Куп’янському та Лиманському напрямках росіянами з артилерії обстріляно райони Стельмахівки, М’ясожарівки, Площанки, Макіївки, Невського, Червонопопівки та Діброви.

На Донеччині вночі було завдано сім ракетних ударів по Краматорську і два по Костянтинівці. У Краматорську постраждали будівлі освітнього закладу і промислового об'єкта, а також гаражний кооператив. У Костянтинівці удар прийшовся на промислову зону. За попередньою інформацією, загиблих під час обстрілів немає.

Загалом по області за добу 8 людей поранено, одна людина загинула.

На Миколаївщині вчора вдень росіяни завдавали артилерійських ударів по одному з населених пунктів Куцурубської громади. Пошкоджено житлові будівлі. Без жертв.

На Херсонському напрямку від мінометних та артилерійських обстрілів армії РФ постраждала цивільна інфраструктура в районах 17 населених пунктів: Республіканець, Новоберислав, Бургунка, Антонівка, Іванівка, Понятівка, Інгулець, Інженерне, Микільске, Придніпровське та Херсон, через російські удари поранено 1 людину.

Ситуація на Кінбурнській косі досить складна — Гуменюк

Російські війська станом на 8 січня досі присутні на Кінбурнській косі, звідти вони атакують населені пункти на протилежному березі Дніпровсько-Бузького лиману. Завершити операцію з деокупації півострова заважає й погода, повідомила керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони "Південь" Наталія Гуменюк.

"Ситуація (на островах та Кінбурнській косі — ред.) досить складна. І погода не сприяє легкому завершенню і короткочасності цієї операції. На Кінбурнській косі продовжується присутність ворога, атаки на протилежний берег", — сказала Наталія Гуменюк.

Загалом на півдні критичних змін на фронті немає, зазначила Гуменюк.

"Ми більше працюємо над винищуванням ворожих потужностей в їхніх, так званих, тилових районах. Хоча, як характеризує командування, глибокого тилу для них вже немає. Для них вже практично всюди на лівому березі є бойова робота. І сюрпризи стаються навіть за спинами", — сказала Наталія Гуменюк.

Стабілізаційні графіки відключення електрики діятимуть в Україні ще кілька місяців

"Ситуація вкрай складна. На свята не вся Україна була заживлена, залишалися люди, які були без електрики. Але зараз більша частина українців чітко знає графік, коли вони отримують електрику. коли будуть підключені, коли відключені. Якщо казати про сьогоднішній момент, у нас все ще дефіцит в енергосистемі. Він збільшується з кожним градусом вниз (похолодання - ред.). Коли на градус падає температура, це означає, що в системі має працювати додатковий енергоблок. А його нема де взяти прямо сьогодні. Навіть, якщо залишити за дужками атаки, відключення стабілізаційні графіки нікуди не подінуться ще пару місяців щонайменше", — розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Він зазначив, що українська енергосистема має чіткий план щодо зміцнення: "Зараз найкращі інженери над цим працюють, причому не тільки українські, а й ми збираємо досвід зі всього світу. Ми знаємо, що робити. Але це потребує часу і величезних коштів. Дуже великі кошти, які необхідні, щоб нашу енергосистему переформатувати. Додати фізичної безпеки багатьом об’єктам. Поміняти структуру генерації. Додати генерацію розподілену, генерацію в регіонах, яка би допомагала системі бути більш гнучкою. Розвинути додаткову мережу. Побудувати додаткові високовольтні лінії, які дозволять більш гнучко реагувати на такі атаки. Вони будуть використовуватися, але одночасно будуть і діючим резервом. Зараз триває робота з донорами, де взяти гроші, і нам потрібен час".

иректор Центру досліджень енергетики

Ситуація на Таврійському напрямку залишається стабільно складною — Сили оборони

Про це повідомив в ефірі телемарафону "Єдині новини" начальник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Євген Єрін.

"Обстріли противника не припиняються. Поки що активних дій противника не спостерігається. Разом з тим окремі ДРГ або малі групи продовжують здійснювати свою діяльність. Ці факти фіксуються. І надається відповідно відсіч нашими ЗС і Силами оборони взагалі. За сьогоднішню ніч були обстріляні Херсон і Запоріжжя. У Запоріжжі знову був обстріляний медичний заклад. Без жертв серед цивільного населення", — розповів Єрін.

Він додав, що на тимчасово окупованих територіях росіяни забороняють трансляцію українських телеканалів та радіостанцій, йде активізація діяльності щодо видачі російських паспортів: "Ситуація в Енергодарі без змін. Важко сказати. що є позитивні зрушення. Була інформація, що працівників ЗАЕС змушували отримувати російські паспорти. Та інші моменти, які вказують на те, що окупанти не збираються передавати під контроль, як це було озвучено в деяких джерелах, МАГАТЕ або українській стороні тим більше. Там продовжують знаходитися і їхні військовослужбовці, і техніка".

Морозна погода сприяє зростанню дефіциту в енергосистемі

Про це повідомили у пресслужбі "Укренерго".

"8 грудня стійка морозна погода сприяє зростанню рівня споживання електроенергії, а відповідно і рівня її дефіциту в енергосистемі, у порівнянні з більш теплою минулою неділею. Для забезпечення балансу виробництво-споживання до областей доведені ліміти споживання, які діють з 09:00 до 24:00. Перевищення лімітів призводить до застосування аварійних обмежень. Вночі обмеження станом на сьогодні не застосовуються", — йдеться у повідомленні.

Передача зброї Україні відбувається по наростаючій — Жовтенко

Наразі міжнародні партнери України передають зброю "по наростаючій", заявив в ефірі телемарафону "Єдині новини" експерт з питань міжнародної безпеки, член Громадської ради при МЗС України Тарас Жовтенко.

"Така передача систем це те, що називається вибудовування сучасної армії знизу вгору. Тобто ми розуміємо, що сучасна армія і сучасна війна — це не війна окремих платформ, це не війна, умовно кажучи, танк на танк або БМП на БМП, або літак на літак. Концепція сучасної американської армії полягає в тому, що в них всі рівні, і всі типи озброєнь об’єднані в єдину інформаційну систему, яка дозволяє цим платформам взаємодіяти між собою і таким чином діяти набагато ефективніше. Це і питання технологічні, і питання інформаційні", — зазначив експерт.

Він додав, що після передачі Україні ЗРК Patriot міжнародні партнери перейдуть до бронетехніки: "Думаю, це будуть напочатку Леопарди, тому що це машина більш поширена в Європі. І вона трошки менш ніжна, ніж Aбрамс, умовно кажучи. Якщо говорити особливо про експлуатацію в бойових умовах. Далі це відчиняє двері до отримання Україною бойової авіації. І тоді ми отримаємо цілий комплекс, який від самого низу до самого верху об’Єднаний в єдину інформаційну мережу. І це підвищує, виводить ефективність наших ЗС на абсолютно новий рівень.

Війська РФ атакували околиці Запоріжжя касетними боєприпасами

Про це повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.

Обстріл Запоріжжя і Харківщини, санкції проти росіян, бої в Соледарі. 319 день війни. Онлайн
Обстріл Запоріжжя. Фото: Telegram / Олександр Старух

Внаслідок потрапляння ракет пошкоджені складські та інші допоміжні приміщення, зазначив посадовець. Він додав, що немає інформації щодо постраждалих.

ДСНС з початку війни знешкодила 313 тисяч вибухонебезпечних предметів

"З початку широкомасштабного військового вторгнення РФ, піротехнічними підрозділами ДСНС знешкоджено 313 тис. 113 вибухонебезпечних предметів та 2 тис. 891 кг вибухової речовини, у тому числі 2 тис. 157 авіаційних бомб. Обстежено територію площею близько 77 тис. 611 гектарів", — йдеться у повідомленні.

У Херсоні чутні вибухи

Станом на 10:00 у Херсоні лунають вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

453 дитини загинуло внаслідок російської агресії, за добу число жертв не змінилося

"Більше ніж 1330 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Станом на ранок 8 січня 2023 року офіційне число дітей-жертв за добу не змінилося — 453. Не зазнали змін і дані щодо поранених — 877", — повідомили в Офісі генерального прокурора України.

Росіяни готуються до українського наступу на Луганщині або Запоріжжі — британська розвідка

Останніми тижнями російська армія зводила захисні споруди у Запорізькій області на Сході України, особливо між містами Василівка та Оріхів. Це може свідчити про те, що російське командування "стурбоване" потенційним великим наступом ЗСУ на півночі Луганської області або Запоріжжі.

Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії із посиланням на дані британської розвідки.

Російська армія у війні проти Україні втратила понад 111 тисяч військових — Генштаб

Протягом доби 7 січня Росія втратила під час бойових дій проти Сил оборони 430 військовослужбовців, загальні втрати РФ у війні проти України становили 111 170 військових, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України.

Окрім того, Росія втратила:

  • танків ‒ 3069 (+3) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 6130 (+5) од,
  • артилерійських систем – 2065 (+3) од,
  • РСЗВ – 431 (+0) од,
  • засоби ППО ‒ 217 (+0) од,
  • літаків – 285 (+0) од,
  • гелікоптерів – 272 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1849 (+5),
  • крилаті ракети ‒ 723 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 16 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 4801 (+3) од,
  • спеціальна техніка ‒ 183 (+1).

ЗСУ відбили атаки РФ в районах 16 населених пунктів — Генштаб

За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки росіян в районах 16 населених пунктів. Серед них — Стельмахівка, Макіївка і Білогорівка Луганської області та Роздолівка, Соледар, Бахмут, Залізне, Первомайське, Водяне і Побєда на Донеччині, йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

Авіація Сил оборони України протягом минулої доби завдала ударів по 21 району зосередження російської армії, а також 3 удари по позиціях її зенітно-ракетних комплексів.

Було збито 3 розвідувальних БпЛА окупантів типу “Орлан-10”. Українські підрозділи ракетних військ і артилерії уразили також пункт управління, 5 районів зосередження живої сили та військової техніки і 2 склади боєприпасів росіян.

Росіяни на Різдво здійснили 40 обстрілів з реактивних систем — Генштаб

За добу 7 січня попри так званий “режим припинення вогню” росіяни завдали 9 ракетних, 3 авіаційних удари та здійснив 40 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Зокрема, по цивільній інфраструктурі, є поранені та загиблі серед мирного населення, йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ.

Яка ситуація на фронтах

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін, Росія зберігає військову присутність у прикордонних районах, ознак формування наступальних угруповань не виявлено.

На Сіверському та Слобожанському напрямках обстрілів зазнали райони населених пунктів Стариця і Дворічна Харківської області. Також росіяни застосували ударний БпЛа біля Олександрівки.

На Куп’янському та Лиманському напрямках з артилерії обстріляно райони Іванівки, Стельмахівки, М’ясожарівки, Площанки, Макіївки, Невського, Червонопопівки та Діброви Луганської області.

На Бахмутському напрямку під вогневе ураження потрапили Берестове, Білогорівка, Веселе, Красна Гора, Бахмут, Кліщіївка, Біла Гора, Диліївка, Залізне та Нью-Йорк Донецької області.

На Авдіївському напрямку обстріляні Невельське, Мар’їнка та Новомихайлівка на Донеччині.

На Новопавлівському напрямку вогневого впливу зазнали Велика Новосілка, Золота Нива і Вугледар Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках армія РФ здійснила обстріли з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії по районах Антонівки, Чарівного, Дорожнянки, Інженерного, Білогір’я, Олексіївки, Малих Щербаків, Степового та Кам’янського Запорізької області.

Росія ще не закінчила підготовку до масованих атак — Гуменюк

Росіяни в Чорне море вивели корабельне угруповання з двох одиниць, але без ракетоносіїв, що може свідчити про те, що підготовки до масованих атак ще не завершені.

Про це в ефірі Суспільного заявила керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони “Південь” Наталія Гуменюк.

"Це демонстрація присутності, сили, але поки що немає ракетоносіїв, оскільки і погода не сприяє — похолодало і трохи штормить", — пояснила вона.

У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

У Мерефі на Харківщині зафіксовано два влучання, є загиблий

У Мерефі на Харківщині зафіксовано два влучання внаслідок російського ракетного обстрілу. Унаслідок російської ракетної атаки у Мерефі на Харківщині загинув 50-річний чоловік, уточнив голова ОВА Синєгубов.

Армія РФ здійснила ракетний обстріл околиць Запоріжжя, повідомив секретар міськради Куртєв.

Різдво у війну

«На Різдво завжди йшли до церкви. Якщо не дозволяли нічну службу, тоді літургію правили десь о шостій-сьомій вечора. І люди ходили до церкви, незважаючи на режим», — згадує сербський журналіст та історик Михайло Рамач часи югославських воєн.

Під час Першої світової війни німецькі та англійські солдати самовільно домовились про різдвяне перемир'я. За часів Другої світової його вже не встановлювали, а жителі Лондона, ховаючись від авіаударів, наряджали ялинку у метро. В Ічкерії ж після того, як російська армія штурмувала Грозний у новорічну ніч, це свято взагалі перестали відзначати.

Як святкували Різдво та Новий рік під час воєн у світі — у відео Суспільного:

Російські військові наносять удари по Харкову, повідомив голова ОВА Синєгубов.

Топ дня
Вибір редакції
На початок