В окупованому Сватовому Луганської області російські військові відслідковують контакти місцевих жителів із мешканцями територій, підконтрольних Україні. Про це розповідають сватівчани, які виїхали з населеного пункту і продовжують підтримувати зв'язок із родичами.
Нині зв’язатися зі Сватовим можливо виключно телефоном — зрідка, коли з’являється зв'язок, розповіла Суспільному Ольга, яка зараз мешкає у одній із сусідніх із Луганщиною областей (ім’я жінки змінене з міркувань безпеки, оскільки вона має родичів, які залишаються в окупації).
За словами жінки, кілька разів на тиждень їй вдається зв’язатися із рідними, але це непросто: до Сватового відразу додзвонитись неможливо — часто витрачає на це 2-3 години. Також, каже, під час розмови у слухавці постійно чути сторонні шуми, а після таких слів, як "армія", "техніка", "обстріл" зв'язок зникає.
"Кілька разів таке було, і мої знайомі теж говорили, що коли телефонуєш додому у слухавці постійно клацає. Скажеш щось пов’язане із війною чи обстрілами — зв'язок зникає повністю і сьогодні передзвонити вже не вийде", – говорить Ольга.
"Оскільки там іншого оператора, ніж "Лугаком", немає (оператор зв’язку на окупованій території — ред.), то немає сумнівів, що всі розмови можна відслідкувати і записати. Тому, щоб не наражати на небезпеку рідних, навіть шифрами чи натяками вже не говоримо. Це реально небезпечно. ФСБшники можуть визнати підозрілою будь-яку розмову та будь-кого. Скільки вже людей безвинних відвезли на "підвал" до Луганська…", — скаржиться сватівчанка.
Про те, що в окупованому Сватовому посилили заходи контролю над тими, кого незаконна влада вважає "підозрілими особами", розповів Суспільному і Євген. Чоловік також зберігає анонімність, він перебуває у Польщі, але боїться репресій щодо близьких.
Знайомі в окупації розповіли чоловікові про затримання кількох жителів через розмови із тими, хто, як і він, виїхав зі Сватового: "Один із допитів таких затриманих, ймовірно, щоб інші боялися розтулити рота про ситуацію у місті, МГБшники записали на відео і виклали у мережу навіть не закриваючи обличчя інтерв’юєрки. Це сто відсотків робили специ із області бо у самому Сватовому інтернету немає з вересня. Вина цієї жінки лише у тому, що вона, мешкає на центральній вулиці і бачить багато техніки, що проїжджає повз її будинок. Про це по телефону вона розповіла своєму знайомому, причому без всілякої конкретики: хто, звідки, куди і що то саме за техніка. Що з нею зараз — невідомо..", — додав чоловік.
Люди з окупованого міста також розповідають, що "прильотів" за останні два тижні у місті побільшало, також на Новий рік в місті чули звуки стрільби: "На Новий рік, якраз перед та опівночі, всі сватівчани добре чули звуки стрілецької зброї, і багато хто прийняв це за звуки бою чи "зачистку" міста українськими силами. Однак, як виявилось, то самі "орки" понапивались і почали стріляти по місту десь із гори Розкопаної. Вони, попри заборону продажу алкоголю, знайшли його десь. А люди, перелякавшись, чи не всю ніч у підвалах просиділи. Так Новий рік і зустріли", – переповідає новини з міста сватівчанин.
Що відомо
- За словами голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, траса "Кремінна-Сватове" перебуває під вогневим контролем ЗСУ, а логістика окупантів ускладнена через "бавовну" і вогневий контроль дороги. Тому доставку боєприпасів, палива та військових РФ доводиться організували через Старобільськ.
- У Сватовому ЗСУ знищили склад боєприпасів окупантів, повідомила 2 січня Луганська ОВА.
Читайте також про окуповану Луганщини
"Можливість на руїнах побудувати щось з нуля". Луганщина у 2022 році: від окупації до планів про звільнення
"Ми на своїй землі. Все буде Україна!". Новорічні листи з окупації