Роман Василик з Тернопільщини 15 років займається бджолярством. Вулики тримає вдома в Копичинцях Тернопільського району і у селі Кривче на Чортківщині.
За словами чоловіка, стати пасічником його надихнув друг.
"Якось на полюванні друг розповів, що має вулики і запитав мене, чи я б не хотів цим займатися. Тоді я задумався над цим і купив собі перших 9 вуликів. Однак, я не мав досвіду у роботі з пасікою і ті бджоли не вижили. Та згодом дружина подарувала книжку "Великий сучасний довідник бджоляра" і за 15 років я її вивчив напам’ять. Також я переглядав відео в Ютубі, Фейсбуці, багато читав на тему бджолярства. Я зрозумів, що бджоли – це комаха, яка до кінця не є досліджена і невідомо, чи знайдеться той, хто знає про бджіл усе".

Роман каже, що доглядаючи за бджолами вперше, відчував невпевненість. Але пройшов час і усі свої навички він вдосконалив.
"Укусів буває багато, але я їх ніколи не боявся, адже кажуть: якщо боятися укусів цих комах, то пасікою взагалі не варто займатися. Є вислів: "бджола не кусає, а цілує», і навіть мертва бджола – це ліки, саме з них роблять настойки для імунітету".

Скільки всього вуликів має – чоловік не розповідає, бо каже, у бджолярів є така традиція.
"Є повір’я у пасічників, що взимку не говорять скільки є бджолиних сімей, адже невідомо, скільки їх доживе до весни".

Пасічник розповідає, що догляд за бджолами потрібен протягом цілого року. Але взимку робити це найскладніше, бо відчиняти вулики у цю пору року не можна, щоб туди не потрапила волога. Тому про комах треба подбати ще з осені.
То ж взимку Роман не заглядає до бджіл, але його цікавило, які зимують ці комахи. Про це дізнався з інтернету.
"В одному з інтернет-видань прочитав, що взимку бджоли збираються в кулю розміром з баскетбольний м'яч. Згинаючи м’язи крил, вони можуть генерувати тепло й утримувати його. Бджоли з середини по черзі переміщаються до зовнішньої частини клуба, щоб усі могли зігрітися. Матка завжди у центрі".

За словами Романа Василика, бджоли можуть підхоплювати різні захворювання, то ж буває, що їх треба лікувати або робити профілактику хвороби.
"Одне із найнебезпечніших захворювань, які можуть бути у бджіл – кліщ Варроа, він поселяється на тій частині тіла комахи, яка забезпечує рух крил. То ж, якщо бджола має цю хворобу, то може прожити ще якийсь час, але не зможе літати і приносити користь. Для профілактики цього захворювання я двічі на рік "обробляю" бджіл для профілактики – даю їм спеціальні ліки, які купую у ветеринарних аптеках".
Мед, який збирає Роман Василик, в основному весняний: із цвіту садових дерев, різнотрав’я, ріпака та соняшника.

"Колись я мав дуже багато урожаю і було складно його продати. Але коли зробив власну марку – люди почали купувати мед частіше, щоб і посмакувати ним, і дарувати іншим, адже на вигляд продукт красиво оформлений. Тепер маємо свій магазин і там пропонуємо покупцям наш мед. Доказом того, що цей мед добрий, є те, що весняно-літнього урожаю уже немає в наявності, розкупили".

Роман Василик каже, за цими комахами потрібен ретельний догляд.
"Є люди які думають: бджоли наносили меду. Але насправді це велика праця і займатися пасікою може лише той, хто це любить".

Читайте також
- Пасічниця з Тернопільщини навчилася самостійно доглядати за бджолами