Чому діти прогулюють школу і як це виправити. Пояснює психологиня з Рівного

Чому діти прогулюють школу і як це виправити. Пояснює психологиня з Рівного

Ексклюзивно
Чому діти прогулюють школу і як це виправити. Пояснює психологиня з Рівного
Психологиня Юлія Федоркова/Колаж: Суспільне Рівне

До прогулювання уроків іноді може призвести внутрішній дискомфорт, що виникає у шкільному колективі, іноді причиною може бути банальне небажання вчитись. Про це розповіла психологиня, когнітивно-поведінкова психотерапевтка Юлія Федоркова.

Вона також пояснила, як на такі прояви у поведінці дитини потрібно реагувати батькам. У кількох школах Суспільному директори та вчителі підтвердили, що проблема прогулів, попри зміни форматів навчання, нікуди не зникла.

— З якого віку або через які причини можуть починатись проблеми з відвідуванням школи, училища, коледжу?

Психіка дитини працює за схемою “стимул-поведінка-наслідок”. Отже, поведінка є реакцією на стимул (конфлікти в школі) або адаптацією до наслідків. Часом внутрішній дискомфорт, що виникає у шкільному колективі, провокує прогули.

А іноді причиною є банальне небажання вчитись, що виникає через неправильне сприйняття процесу навчання, власної відповідальності і причинно-наслідкових зв’язків. Прогули можуть початись у будь-якому віці.

Хто частіше прогулює: хлопці чи дівчата? І чому?

Відверто, не знаю статистики. Але в суспільстві фігурує думка, що хлопці більше прогулюють. З точки зору психології можу пояснити це як наслідок виховання.

Дівчатам часто закладають перфекціонізм, що породжує страх помилитись і бажання всім вгодити, відповідно, вони менше прогулюють, бо бояться осуду і покарання.

— Як реагувати батькам, якщо дитина прогулює? Із чого почати, які слова чи дії підібрати?

— Батькам треба реагувати. Спочатку треба зрозуміти причину, дізнатись, розпитати. Якщо це внутрішня проблема в школі - треба скласти план дій щодо її вирішення і обов’язково підказати, як правильно реагувати і поводитись.

Коли ж питання в тому, що дитина не хоче вчитись - це складніше. Ще до шкільного віку треба закласти поняття того, що в житті є не тільки слова “хочу - не хочу”, а й “треба”. Що результати - це завжди наслідки прикладених зусиль. І за кожен свій вчинок людина несе відповідальність. Такі знання є основою для нормального життя. Це база, яку можуть і повинні закласти тільки батьки.

Механічні навички читання, лічби і англійської можна здобути у будь-якому віці, і це не допоможе жити щасливо і розвиватись без вмінь, описаних вище. Ну і, звичайно, важливим є батьківський контроль. Та він буде дієвим до певного періоду. Важливо, щоб у сім’ї був авторитет батьків, інакше ні пояснення, ні контроль не спрацюють. А далі все, що буде робити дитина - наслідки того, що їй заклали словами і власним прикладом.

— Чи може допомогти психолог? Чи звертаються із такою проблемою до вас?

Якщо це ще початкова школа, то таке порушення можна відкоригувати правильною поведінкою мами й тата. Тому в таких випадках я працюю з батьками.

Підлітки приходять до мене за власним бажанням, тоді можливий результат. А якщо їх приводять під примусом, це не буде дієвим.

— Які негативні наслідки можуть бути, якщо не вирішити проблему вчасно?

Наслідки можуть залежати від майбутнього середовища і від вибору дитини. Вони будуть проявом всього, що заклали дитині і результатом висновків, які будуть зроблені на фоні особистого досвіду.

Читайте також

  • Нова бруківка під час війни: мер Рівного пояснив, чому вирішили це робити
  • Яким ЦРУ бачило Рівне 70 років тому. Історик опрацював дані розсекречених документів
  • Чи можна святкувати Різдво двічі. Пояснює ректор Рівненської духовної семінарії
  • "На папірцях": в ОВА пояснили, як працюватиме Укрпошта на Рівненщині в умовах блекауту

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

На початок