23 грудня — 303-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Конгрес США ухвалив законопроект про бюджет з підтримкою України. Бюджетний пакет містить $772 млрд на внутрішні програми та $858 млрд на оборону. Він включає майже $45 млрд. на надзвичайну допомогу Україні та близько $38 млрд. для регіонів, що відновлюються після стихійних лих.
- У ЗСУ обрали військових, які вчитимуться використовувати Patriot. Командувач Повітряних Сил ЗСУ затвердив перелік людей, які вже можуть бути спрямовані на це навчання, яке продовжиться 2-3 місяці.
- Українські дипломати наступного року зосередяться на активізації взаємодії з країнами Африки та інших частин Глобального Півдня – Латинської Америки, азійських країн, Тихоокеанського регіону.
- У Києві припинять роботу наземного транспорту через дефіцит електроенергії.
- Президент США Байден підписав законопроєкт про оборонний бюджет на 2023 рік, який передбачає допомогу Україні на 800 мільйонів доларів.
- Команда Зеленського готує мирний план на лютий, пише WSJ. Для цього потрібні успіхи України на полі бою.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 303 дня війни. Нову текстову хроніку 24 грудня — читайте тут.
На Миколаївщині піротехніки обстежили понад тисячу гектарів території та виявили 6 842 боєприпаси
За час повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну на Миколаївщині обстежено 1 008,1 гектара території. Станом на 23 грудня виявлено 6 842 боєприпаси. Працювали піротехніки Миколаївщини, а також розрахунки із Київської, Черкаської, Кіровоградської областей, 3-го Спеціального центру швидкого реагування ДСНС України. Про це повідомляє пресслужба надзвичайників.
22 грудня один з піротехнічних розрахунків працював у селі Благодатне Миколаївського району.
За день сапери ДСНС виявили три вибухонебезпечні предмети, серед яких дві підствольні гранати та одна мінометна міна. Через неможливість транспортування, боєприпаси знищили шляхом контрольованого підриву.
Протягом доби загалом відпрацьовано 19 заявок, для виконання робіт по області залучались десять піротехнічних розрахунків — це 51 піротехнік, медичне супроводження здійснювали два сапери-фельдшери відділення піротехнічних робіт.
"Святий Миколай дітям Херсона": у центрі для біженців влаштували благодійну акцію
У Херсонському центрі для біженців влаштували благодійну акцію “Святий Миколай дітям Херсона”. До організації долучився Таврійський фонд та благодійний фонд Support Kherson. Акцію ініціювала благодійна платформа dity.help спільно з “Наше радіо”.
Жителька Сумщини Лілія Федорченко разом з онуками прийшла за подарунками від Святого Миколая. З червня родина живе у центрі для біженців, звідки евакуювалася зі Станіслава. На Херсонщину родина Лілії приїхала в гості і не встигла виїхати з початком повномасштабного вторгнення.
Жінка розповіла, що бомбить почали у березні, але вони ще були в Станіславі коло мами, а потім все сильніше. В червні вони вже рішили. Побоялися за дитину.
Херсонці Насті Фатєєвій — 12. Російських військових дівчинка побачила на трасі біля Станіслава. Дівчина мріє, щоб на Новий рік, щоб війна закінчилася і Україна виграла.
Тут же в Херсоні у центрі для біженців живе син Лілії з дружиною. Разом з іншими мешканцями центру їхню родину запросили на свято у театр. Роль Миколая виконує головний режисер Сергій Павлюк. Свято припало з його днем народження.
Бювети і підвезення води: як столиця готується до тривалих перебоїв із водопостачанням
Влада столиці розробила сценарій забезпечення киян питною водою у разі тривалих перебоїв з електрозабезпеченням міста. Працюють над під’єднанням мережі бюветних комплексів до альтернативних джерел живлення. Вивчається і можливість підвезення ємностей із питною водою. Водночас містянам варто приготувати запаси води.
Про це повідомив заступник голови Київської міської держадміністрації Петро Пантелеєв в інтерв’ю Укрінформу.
"Київ має надзвичайно важливий ресурс у вигляді мережі бюветів. Дивно було б ним не скористатися", — каже посадовець. За його словами, вже є "закріплені" генератори для 120 бюветів, визначені відповідальні керівники, сформовано бригади, які виїжджатимуть і запускатимуть їх у роботу. Для живлення решти — а всього планується використання близько 160 бюветів — залучатимуть аварійні машини з інтегрованими генераторами.
Водночас, як зазначив заступник голови КМДА, повноцінно забезпечити багатомільйонне місто водою за рахунок бюветів дуже складно. Тому окремо воду підвозитимуть до закладів охорони здоров’я у спеціальних ємностях.
"Наше завдання — забезпечити критичний мінімум водопостачання. Ми вже це проходили, кілька разів доводилося запускати бювети на аварійному живленні. І це спрацювало", — зазначив Пантелеєв.
Разом з тим він наголошує, що кияни не повинні розраховувати лише на бювети як на панацею. Заступник голови КМДА закликає містян тримати напоготові необхідний запас води на випадок надзвичайних ситуацій.
Зеленський змінив послів у Латвії та Болгарії і призначив посла у Бахрейні
Президент Володимир Зеленський змінив послів у Болгарії та Латвії та призначив посла у Бахрейні. Згідно з указом №879/2022, президент звільнив Віталія Москаленка з посади посла України в Болгарії і указ №880/2022 призначив Олесю Ілащук очільницею дипмісії у Софії.
Також Зеленський звільнив Олександра Міщенка з посади надзвичайного і повноважного посла України в Латвії і призначив послом Анатолія Куцевола.
Крім того, указом №878/2022 президент призначив надзвичайного і новноважного посла України в Об'єднаних Арабських Еміратах Дмитра Сеніка послом України в Королівстві Бахрейн за сумісництвом.
У Москві горіли будівля ОМОН та військова частина
У Москві в будівлі підрозділу поліції особливого призначення (ОМОН) Росгвардії сталася пожежа. Також зафіксовано займання на території однієї з військових частин.
Про це 23 грудня повідомляє ТАСС із посиланням на джерела в екстрених службах.
"У будівлі Головного управління Росгвардії по Москві на вулиці Твардовського сталася пожежа. За попередніми даними, осередок на 7-му поверсі в кімнаті для зберігання бронежилетів", — сказав співрозмовник агентства.
Також цієї ночі у Москві сталася пожежа на території військової частини в районі Соколиної гори, повідомляє видання "Сота". За даними ЗМІ, спалахнули гаражі на території військової частини. Площа займання становила 200 квадратних метрів біля зони технічного обслуговування та ремонту частини.
На ліквідацію пожежі знадобилось майже 3 години, потерпілих не було.
Через воєнний стан додаткових вихідних на Новий рік та Різдво не буде
Зазвичай січень — це період новорічних свят та додаткових вихідних. У 2023 році через введений воєнний стан додаткові вихідні скасовані.
Згідно з частиною шостою ст. 6 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" у період дії воєнного стану не застосовуються норми, якими встановлені святкові та неробочі дні.
До введення воєнного стану, якщо святковий день збігається з вихідним, він переноситься на наступний після святкового. Тобто вихідні 1 та 7 січня у 2023 році мали б бути перенесені на понеділки 2 та 9 січня, але будуть звичайними робочими днями.
Водночас графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець. Тому, чи дотримуватися торішніх правил і не працювати в понеділок 2 та 9 січня – кожен керівник підприємства чи роботодавець вирішують самостійно.
Щодо роботи банків, то за повідомленням НБУ, банки не працюватимуть 31 грудня, 1, 7 й 8 січня включно.
За добу армія РФ обстріляла 10 населених пунктів Донеччини
За минулу добу, 22 грудня, армія Росії обстріляла 10 населених пунктів Донецької області. Вони застосовували авіацію, ЗРК "С-300", РЗСВ "Град" та артилерію. Під час обстрілів зруйнували дев'ять житлових будинків, школу-інтернат, дитячий садок, заводи, господарче підприємство, об’єкти критичної інфраструктури, інформує поліція Донеччини.
"Російські окупанти вели вогонь по Бахмуту, Авдіївці, Кураховому, Мар’їнці Краматорську, Часів Яру, смт Велика Новосілка, села Берестки, Максимільянівка, Новоселидівка", — йдеться у повідомленні поліції.
За даними поліції, зафіксовано два ракетні удари із ЗРК "С-300" по Краматорську. Російські військові поцілили в інфраструктуру.
"Реактивною артилерією російська війська накрили Часів Яр. Руйнувань зазнали об’єкти критичної інфраструктури, дитячий садок та багатоквартирний будинок. Ракетами окупанти обстріляли село Новоселидівка, влучили в підприємство, де отримав травми цивільний житель", — зазначили поліцейські.
За даними голови Донецької ОВА Павла Кириленка, га Лисичанському напрямку не припиняються обстріли Торського і Зарічного Лиманської громади — у Зарічному пошкоджено два будинки.
Сейм ухвалив постанову про участь литовських інструкторів у підготовці українських військових
Постанова визначає правові підстави та граничну чисельність військовослужбовців та цивільного персоналу для участі у операції ЄС з військової підтримки України (EUMAM Ukraine) та у міжнародній операції "Інтерфлекс" з підготовки Збройних Сил України на території Великої Британії.
До 40 литовських військових і цивільних співробітників зможуть брати участь в EUMAM і до 25 — в Interflex.
"Розширюються зусилля союзників щодо посилення підтримки України через військову підготовку, започатковуються нові місії на підтримку України. Литва буде активно сприяти їм, оскільки наша безпека залежить від безпеки України. Ми будемо підтримувати Україну до перемоги, і продовжимо тренувати українських військових після війни", - заявив vіністр національної оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Резолюція Сейму також передбачає, що литовська військова навчальна операція з метою підготовки Збройних Сил України, яка була схвалена Сеймом у 2017 році, може бути проведена на території країн-членів ЄС та НАТО, якщо ці країни запросять литовських інструкторів долучитися до підготовки Збройних Сил України на своїй території. У цій операції можуть брати участь до 60 литовських військовослужбовців та цивільний персонал.
Загалом на території країн-членів ЄС планується підготовка близько 15 000 українських військовослужбовців.
Дефіцит потужності в енергосистемі дещо зменшився — Укренерго
Станом на ранок 23 грудня дефіцит потужності в енергосистемі України дещо зменшився, однак все ще залишається суттєвим.
Як повідомляє пресслужба "Укренерго", нині працюють усі наявні види генерації. Також вийшов на номінальну потужність енергоблок, який 22 грудня був підключений до енергосистеми.
"Водночас зберігаються певні обмеження у системі передачі електроенергії, спричинені пошкодженнями магістральних мереж російськими атаками. У зв’язку з чим до всіх областей доведені ліміти споживання, перевищення яких призводить до застосування аварійних обмежень", — йдеться у повідомленні.
При цьому на сході внаслідок російських обстрілів у прифронтових районах є нові пошкодження в електромережах. Аварійно-відновлювальні роботи будуть розпочаті відразу після дозволу військових, зазначили в компанії.
"Ремонти на об’єктах енергетичної інфраструктури тривають цілодобово, але отримані пошкодження складні та масштабні, тому їхнє відновлення вимагає значного часу", — наголосили в "Укренерго".
У компанії запевнили, що генерація та оператори систем розподілу роблять все можливе для покращення ситуації з електропостачанням в країні.
Президент нагородив миколаївських енергетиків
Президент Володимир Зеленський відзначив державними нагородами енергетиків обласного підприємства "Миколаївобленерго". Про це йдеться в указі №871/2022.
"За внесок у розвиток і забезпечення діяльності енергетичного комплексу в умовах воєнного стану, особисту мужність і самовідданість, виявлені у ліквідації наслідків аварій на об’єктах енергетичної інфраструктури, сумлінне виконання професійного обов'язку", — йдеться в тексті указу.
Жителів Франківщини попереджають про вибухи
23 грудня в Івано-Франківській області відбуватимуться військові навчальні стрільби. Про це у своєму Telegram-каналі повідомила голова обласної військової адміністрації Світлана Онищук.
"Увага, якщо ви сьогодні чутимете вибухи, коли немає повітряної тривоги, не лякайтеся. Наші військові проводять навчання", — написала голова Івано-Франківської ОВА.
Як в Україні перевірятимуть людей зі статусом ВПО. Пояснює Мінсоцполітики
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко.
"Реагуючи на масове переміщення наших громадян, було запроваджено декларативний принцип обліку і реєстрації внутрішнього переміщення. Тобто кожна людина має можливість при фактичному переміщенні або в оффлайн режимі, або в онлайн режимі звернутися до відповідних інституцій і стати на облік як ВПО. На сьогодні відбуваються вибіркові перевірки місця проживання ВПО, там, де йдуть сигнали від правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування по певних конкретних місцях. За перший місяць перевірено майже 50 тисяч таких ВПО", — розповів заступник міністра.
За його словами, фактично половина цих людей за місцем облікованого проживання не виявлена.
"Це не означає, що вони не проживають там, тому що ці перевірки відбуваються в робочий час, це здійснюють працівники Національної соціальної сервісної служби, але маємо такі результати. У людини є 10 робочих днів після виявлення таких фактів для того, щоб вона звернулася до органу соціального захисту, де вона перебуває на обліку, і вона може пройти ідентифікацію і продовжити отримання відповідних виплат. Ми обов’язково встановили вимоги: по-перше, це фіксується актом, який підписується, в тому числі, і людиною, яка здійснює перевірку. Залишається повідомлення, це передбачено постановою уряду. І на сьогодні ще доручено здійснювати телефонні дзвінки таким людям для того, щоб вони були поінформовані про необхідність дотримання відповідних норм законодавства", — зазначив Музиченко.
Він додав, що вибіркові перевірки зараз робляться не за загальним принципом, а за ризикоорієнтованим підходом: "Тобто там, де є сигнали від правоохоронних органів, від органів місцевого самоврядування. Санкція передбачає те, якщо людина протягом 10 днів після отримання повідомлення, що вона має з'явитися до органу соціального захисту населення, де перебуває на обліку, таки не звернулася, то це є підставою для того, щоб наступного місяця відповідна виплата була припинена".
За словами заступника міністра соцполітики, якщо людина взагалі не виїжджала зі свого місця проживання, а просто подавалися через онлайн форму і отримали виплати, за це передбачена кримінальна відповідальність.
Україна і США синхронізували ще раз своє ставлення до цієї війни — Офіс президента
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
"Візит (Зеленського у США - ред.) має величезне значення. По-перше, це символічний візит. Дуже важливо було показати, що є абсолютна єдність в рамках демократичного світу як такого. Всі наші партнери розуміють природу цієї війни, і як вона має закінчитися. Тільки на умовах України, тобто Україна формує порядок денний щодо війни та її фіналізації. Друга складова — США, запросивши президента Зеленського, підкреслили, що немає жодних розбіжностей в тому, що таке війна сьогодні в Україні, з боку США, немає ніякого охолодження відносин між нашими країнами і таким чином спростувати наративи російської пропаганди. Україна і США синхронізували ще раз своє ставлення до цієї війни", — зазначив Подоляк.
Він додав, що Україна, окрім систем Patriot, очікує на "інші види зброї, і ракети певної дальності, і бронетехніку".
Російські військові завдали 45 ударів по Краснопільській та Есманьській громадах на Сумщині
Військові РФ за день завдали 45 ударів по Краснопільській та Есманьській громадах Сумщини — повідомили у військовій адміністрації.
На прикордонні Краснопільської громади розірвалося 7 мін, а пізніше російські військові скинули вибухівку з квадрокоптера на територію цієї громади.
По прикордонним селам Есманьської громади військові РФ били з артилерії, а також з кулеметів та стрілецької зброї. Там від вибухів пошкоджено приміщення місцевого фельдшерсько-акушерського пункту: розбиті шибки та дах.
В Україні майже 10 млн людей вимушені покинути своє постійне місце проживання
Про це повідомив в ефірі телемарафону "Єдині новини" експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський.
"З початку повномасштабної війни, за даними ООН, в Україні майже 10 млн людей вимушені покинути своє постійне місце проживання. До того було 1,5-1,8 млн. З цих 10 млн десь 3,5 виїхало за кордон. Майже 7 млн, які формально можна вважати ВПО. З них - майже 5 млн офіційно зареєструвалися, отримали офіційно статус ВПО і отримують відповідну державну допомогу", — розповів Павловський.
Він додав, що держава перевірятиме наскільки правомірно виплачується допомога: "Будуть проводити перевірки ВПО, чи проживають вони на задекларованому місці. Тим, хто повернувся назад додому (якщо територію звільнять або посунуть окупантів) вже ця допомога надалі не виплачується. Інспектори складають протокол, що перевіряємої особи на місці немає. Повторно приходять, складають протокол. Якщо на третій раз не буде, тоді ухвалюють рішення позбавити допомоги".
На Київщині заборонили використання піротехники
Про це повідомляє Київська обласна військова адміністрація.
"На території Київщини заборонено реалізацію та використання піротехнічних засобів на час дії воєнного стану. Рішення прийнято під час засідання оперативного штабу Ради оборони Київської області. Під заборону потрапляють: феєрверки, бенгальські вогні, петарди тощо", — йдеться у повідомленні.
Рішення стосується як фізичних, так і юридичних осіб, зокрема суб’єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері ресторанного господарства, громадського харчування, розважальних закладів тощо.
Конгрес США ухвалив законопроект про бюджет з підтримкою України на 45 млрд доларів
Конгрес США ухвалив законопроект про бюджет на суму майже 1,7 трлн доларів, передає BBC. Палата представників прийняла законопроект 225 голосами проти 201. Тепер документ буде переданий президенту Джо Байдену, який повинен підписати його до півночі 23 грудня.
Бюджетний пакет містить $772 млрд на внутрішні програми та $858 млрд на оборону. Він включає майже $45 млрд. на надзвичайну допомогу Україні та близько $38 млрд. для регіонів, що відновлюються після стихійних лих.
Понад мільйон українців отримали зимову допомогу від ООН — Мінреінтеграції
Про це інформує пресслужба Мінреінтергації.
“Протягом останніх місяців одним із пріоритетних напрямів роботи Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) є підтримка українців у зимовий період. Насамперед допомога спрямована на внутрішньо переміщених осіб та інші вразливі категорії населення, які постраждали від війни”, — йдеться у повідомленні.
За інформацією, розміщеною на сайті гуманітарної організації, програма зимової допомоги вже охопила понад мільйон людей в Україні. Зокрема, предмети першої необхідності (пледи, термоси, обігрівачі, одяг) отримали понад 800 тисяч людей, грошові виплати — майже 300 тисяч гомадян, матеріали для ремонтів та утеплення будинків — більш ніж 12 тисяч українців. На додаток, 55 генераторів були доставлені на критичні обʼєкти у 12 областей, повідомили в організації.
Як працюють системи Patriot. Пояснює авіаційний експерт
"Patriot прикриває по фронту відрізок 160 км. Хоча я маю інформацію, що в нього більша дальність по аеродинамічних цілях, тобто по літаках, крилатих ракетах. На 40 км в кожну сторону він перекриває фронт, тобто загалом 80 км — 40 км вліво, 40 км вправо — від балістичних ракет з досить високою вірогідністю, якщо йому буде надано відповідне цілевказання. Тобто супутники йому накинуть інформацію про старт ракети", — розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" авіаексперт, провідний науковий співробітник державного музею авіації Валерій Романенко.
Він зазначив, що поки складно сказати скільки таких систем необхідно мати у розпорядженні України, але додав, що Японія має 200 систем Patriot, Німеччина — 30, Нідерланди — 32.
"На батарею з 6 пускових установок потрібно 90 людей персоналу. На 8 установок — додати десяток. Пускова установка — це дуже проста система. Вантажівка, в якій 4 контейнери. Або 4 контейнери, в яких 16 ракет. Антибалістичні ракети, маленькі, їх 4 в одному контейнері. Протилітакові ракети, їх всього 4. Тобто на пусковій або 4, або 16 ракет", — зауважив Романенко.
За його словами, бійцям ЗСУ вистачить 3 місяці на опанування комплексу.
"Не важливо, яку модифікацію Patriot ми отримаємо. Скоріше за все, ми отримаємо мікс - комплекс PAC-3. Вони на одну пускову установку ставлять, наприклад, 3 контейнери з ракетами проти аеродинамічних цілей — це MIM-104, і один контейнер тих самих розмірів, який містить 4 антибалістичні ракети. Незалежно від того, який це комплекс, якщо є радар від PAC-3, ми можемо працювати і по аеродинамічних цілях, і по балістичних оперативно-тактичних ракетах", — додав експерт.
Росія знову обстріляла один з енергетичних об'єктів ДТЕК
Про це повідомляє пресслужба енергетичного оператора.
"Окупанти інтенсивно обстріляли одне з енергетичних підприємств ДТЕК Енерго, внаслідок чого було пошкоджено його обладнання й станція припинила виробництво електроенергії. На жаль, через атаку загинув працівник підприємства, а ще одного було поранено", — йдеться у повідомленні.
У ЗСУ обрали військових, які вчитимуться використовувати Patriot
Командувач Повітряних сил ЗСУ затвердив список військових, які навчатимуться управляти системами ППО Patriot в одній з країн НАТО. Про це в етері телемарафону заявив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
"Командувач Повітряними силами затвердив перелік людей, які вже можуть бути спрямовані на це навчання, як це було з Iris-Т і NASAMS, коли через кілька тижнів наші фахівці навчилися вміло оперувати цими комплексами", — зазначив Ігнат.
За його словами, навчання може тривати трохи довше, тому що це інша техніка, потужніша і далекобійніша. В етері Суспільного Ігнат пояснив, що знадобиться 2-3 місяці для навчання персоналу для роботи на Patriot.
"Це інша система, потребує більше часу. Але мова про 9 місяців не йде. Направлятимуться на це навчання люди, які пройшли навчання в Харківському університеті Повітряних Сил. Це готові спеціалісти, люди, які мають бойовий досвід, перспективу проходження військової служби. Тягнути з навчанням точно ніхто не буде", — сказав речник Повітряних сил.
Кіт-блогер Степан відвідав харківських рятувальників
Кіт Степан відвідав особовий склад 11-ї Державної пожежно-рятувальної частини Харкова, подякував гарнізону за службу і за традицією посидів у кріслі керівника частини.
"Дякую за врятовані життя, відвагу та професіоналізм", — написав Степан на своїй сторінці в Instagram.
Молдова спростила перетин кордону для українців
Громадянам України дозволили до 1 лютого 2023 року в'їжджати в Молдову на підставі посвідчення особи і через молдавсько-румунський кордон, і через Кишинівський аеропорт. Таке рішення ухвалила Нацкомісія з надзвичайних ситуацій. Раніше таке положення діяло лише в разі в'їзду в Молдову з України.
Тепер громадяни України зможуть в'їжджати до Молдови з Румунії на підставі: посвідчення особи (ID-картка, внутрішній паспорт), звичайного паспорта, а також інших документів, що засвідчують особу (посвідчення особи громадянина України, видане посольством України в Молдові, тимчасове посвідчення особи, видане Бюро міграції, водійські права, посвідка на проживання, військовий квиток тощо) Також вони можуть пред'явити копії цих документів або документи в електронному форматі та документи з вичерпаним терміном дії.
На основі тих самих документів вони зможуть виїхати з Молдови в Україну.
Зеленський: Увесь дипломатичний корпус отримав завдання на наступний рік
Про це розповів президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
"Провів сьогодні важливу щорічну нараду з послами України – увесь дипломатичний корпус нашої держави отримав завдання на наступний рік. Ми готуємо активізацію української дипломатії за кількома напрямами. Перше – це країни, у яких наш вплив поки менший, ніж нам необхідно з погляду національної безпеки України та інтересів нашого народу. Передусім це країни Африки та інших частин Глобального Півдня – Латинської Америки, азійських країн, Тихоокеанського регіону", — розповів президент.
Зеленський також розповів про другий аспект для української дипломатії: "Це нарощування співпраці з традиційними партнерами, щоб справді наступний рік був вирішальним у цій війні і щоб Україна досягла всіх своїх цілей. Готуємо модернізацію дипломатичної служби, будемо посилювати українські посольства".
"Була й непублічна частина сьогоднішньої нашої зустрічі з дипломатами – зробив там кілька важливих, чутливих акцентів у спілкуванні з послами", — додав президент.
Під обстрілами у Степногірську на Запоріжжі залишається жити тисяча людей
Тисяча людей залишається у селищі Степногірськ під щоденними обстрілами. Серед них — сімдесят п’ять дітей. Є й багатодітні родини. Протягом десяти місяців пристосувалися жити “на лінії вогню” й не планують залишати рідні домівки. Про це вони розповіли кореспондентам Суспільного Запоріжжя.
Родина проживає у п’ятиповерхівці третього мікрорайону, що постійно обстрілюється, але батьки не хочуть залишати селище й вивозити дітей: "По-перше, немає куди їхати. А взагалі, як кажуть, від долі не втечеш. Якщо судилося, то прилетить. Кругом небезпечно, і по Запоріжжю стріляють, там більше руйнувань, ніж у нас. Під час масованих атак, коли такі бувають, ми ховаємося між двох стін, ось тут в коридорчику. По підвалах ми не ходили, потреби такої не було".
"Час від часу перебивають електромережу, а якщо немає світла, то немає й інтернету. Води немає тут ще з першого березня. Воду привозять, ми ходимо, набираємо, скільки треба. Тому, якось так живемо", — розповідає жінка.
Жінка каже, залишатися у Степногірську страшно, але виїхати родині нікуди:
"Можливо й пропонували, але потім відмовляли. Сказали, у вас багато дітей, немає такого приміщення, щоб стільки народу поселить. Ну, якось так. І я потім навіть не намагалася шукати, ми залишилися тут".
Наразі багатодітні родини Степногірська забезпечені предметами першої необхідності. Крім земляків, їм допомагають міжнародні благодійні фонди та гуманітарні організації.
У російській армії віддали наказ розстрілювати за пияцтво — ГУР
Про це повідомляє Головне управління розвідки з посиланням на перехоплення розмови російського військовослужбовця.
"За алкоголь — внутрішній наказ розстрілювати на місці: трьом солдатам відстрелили ноги; вночі один стріляв в солдата, перевіряв автомат: "тут быстрее не от укропов ляжешь, а от своих", — каже військовий.
У ГУР нагадали, що за кожен воєнний злочин, здійснений проти України, буде справедлива відплата.
Зеленський провів засідання Ставки. Про що говорили
"Готуємо найближчі місяці і загалом наступний рік. Завдання наші – незмінні. Це звільнення нашої землі. Безпека для наших людей. Відновлення нашої країни після російських ударів. Це компоненти української перемоги, яку ми наближаємо крок за кроком. Заслухали сьогодні на Ставці командувачів. Бачимо перспективи на фронті. Готуємось до різних варіантів дій держави-терориста – бачимо її наміри. І будемо відповідати. Окремо обговорили ситуацію в енергетиці", — розповів президент Володимир Зеленський.
Він додав, що у святковий час російські терористи можуть знов активізуватися і закликав не нехтувати сигналами повітряної тривоги.
Військові та експерти за допомогою безпілотників збирають кадри руйнувань на Харківщині
Руйнування більш ніж 3000 об’єктів на Харківщині зафіксували за допомогою безпілотників. Слідчі використовують дрони для знімання на великих площах та у важкодоступних місцях.
"Це безпечно, це швидко і це здатність усувати перешкоди. Наприклад, приліт ворожого снаряду в дах будинку з наземної точки спостереження не видно. Піднятися на дах не завжди є змога. З дроном ми за декілька секунд опиняємося в тій локації. По-друге, ми не наражаємо нікого на небезпеку, бо можуть бути в тому місці боєприпаси, які не розірвалися", — розповідає військовий ЗСУ Василь Білоус.
Він додав, що квадрокоптер має потужну камеру у 20 мегапікселів, що дозволяє робити фотознімок: "Сам коптер як літна платформа дозволяє триматися в повітрі до 40 хвилин і працювати на висотах до 500 метрів".
Якими боєприпасами й звідки обстрілюють промислові об’єкти на Харківщині, з початку війни визначають фахівці місцевого Інституту судової експертизи. Для цього за допомогою квадрокоптерів оглянули понад 100 знищених споруд. Прокурори задокументували за допомогою дронів руйнування більш як 3000 об’єктів в області, усього їх понад 14 000.
Щонайменше 492 мобілізованих росіян загинули з вересня — росЗМІ
Щонайменше 492 мобілізованих росіян загинули в навчальних центрах, на полігонах або в зоні бойових дій в Україні з вересня, повідомляє російське видання "Медиазона". Станом на 23 грудня журналістам вдалося встановити загибель 492 мобілізованих — це на 62 людини більше, ніж два тижні тому. З них 456 осіб загинули в зоні бойових дій, ще 36 осіб померли на території Росії.
Загалом із 24 лютого журналісти підтвердили загибель уже 10 505 російських військових. Як зазначають видання, їхній список може містити щонайменше на 40-60% менше імен загиблих, ніж реально поховано в Росії.
У Києві припинять роботу наземного транспорту
Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко.
"Через дефіцит електроенергії ми ухвалили рішення щодо припинення роботи наземного електротранспорту столиці - трамваїв та тролейбусів. На всіх маршрутах наземного електротранспорту відтепер курсують автобуси. Аби забезпечити перевезення киян на маршрутах, де їздили трамваї і тролейбуси, ми випустили 222 автобуси. Це додаткових 38 автобусних маршрутів на заміну тролейбусам. Та 17 – на заміну трамваїв", — зазначив Кличко.
Він додав, що загалом на 126 автобусних маршрутах міста працюють 440 комунальних автобусів. Також перевезення забезпечують і приватні перевізники: на 98 маршрутах працюють загалом 846 автобусів.
Метро в Києві також працює. Наразі відкриті 50 станцій із 52. Дві станції "Гідропарк" і "Дніпро" тимчасово закриті.
Чим системи Patriot кращі за С-300. Відповідає ексміністр оборони
Колишній міністр оборони України (2019-2020) Андрій Загороднюк розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" чим системи Patriot кращі за С-300.
"Це завжди була мрія України отримати Patriot, тому що ми розуміли, що системи С-300, по-перше, застарілі, по-друге, ми не можемо їх виготовляти самостійно. У нас були серйозні проблеми з комплектуючими. Постійно йшла мова про Patriot. Але це настільки складна система, настільки американці вважали її своїм технологічним надбанням, що довгий час просто відмовлялися порушувати це питання", — розповів Загороднюк.
Він пояснив, що системи Patriot мають можливість перехоплювати балістичні ракети.
"Це система, яка має середній та дальній радіус дії, тобто діє на сотні кілометрів в залежності від цілої низки умов. Це найкраще, що є в світі з точки зору ППО-ПРО. Замінила цілий ряд комплексів, які були до того на озброєнні США, у т.ч. і HAWK, який ми також отримуємо. Це основа ППО НАТО. Тож, для нас це фактично приєднання до системи ППО НАТО. Рано чи пізно вони зайдуть в загальну систему оповіщення. Це великий крок для нас — не просто для охорони нашого повітря, але те, що ми встановлюємо єдину систему з НАТО", — зазначив ексміністр.
У Києві ситуація з електроенергією залишається складною — Кличко
У Києві ситуація з електроенергією залишається складною. Про це повідомив київський міський голова Віталій Кличко.
"Ситуація з електроенергією в країні і в Києві, зокрема, залишається складною. Діють екстрені графіки відключень електрики. В першу чергу, електроенергією забезпечують об’єкти критичної інфраструктури, медичні заклади, пологові будинки, воєнні шпиталі", — заявив Кличко.
За його словами, водопостачання у столиці наразі відбувається у штатному режимі, також стабілізували і теплопостачання.
"За винятком випадків, де робота котелень залежить від електроенергії. І ми працюємо над тим, щоб залучити генератори, аби заживити максимальну кількість котелень", — зазначив Кличко.
Він також заявив, що комунальники працюють в посиленому режимі, щоб відрегулювати роботу обладнання після відновлення подачі електроенергії, а також щоб стабілізувати ситуацію в енергосистемі.
Російська пропаганда: як вона вбиває і чи можливо судити пропагандистів Кремля
Російська пропаганда діє і супроводжує війну, російські пропагандисти готували основу для повномасштабного вторгнення, пропаганда була у Херсоні та у Криму.
Цей матеріал є продовженням відео Суспільне Новини про покарання для військово-політичної верхівки Росії.
У ньому ми пояснюємо, як російська пропаганда стає злочином. Разом з дослідниками російських наративів та злочинів, пов’язаних з мовою ворожнечі, разом з юристами та журналістами ми проаналізували вислови російських пропагандистів та зміну риторики до та після повномасштабного вторгнення. У матеріалі Суспільне Новини про пропаганду ми пояснюємо, коли слова стають злочином. Відео містить символіку тоталітарних режимів. Ми їх показуємо як приклади пропаганди. Також тут є цитування російських наративів та брехні. Ми не можемо цього уникнути, оскільки розповідаємо, як пропаганда стає злочином. Ми у жодному випадку не хочемо, аби наша аудиторія повторювала ці наративи, та жодним чином не легалізуємо їх.
Українська авіація завдала 7 ударів по місцях скупчення військ та техніки РФ — Генштаб ЗСУ
Упродовж доби українська авіація завдала 7 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки РФ, повідомляє пресслужба Генштабу ЗСУ.
"Українська авіація протягом доби завдала 7 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника. А наші підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 2 пункти управління, 2 склади боєприпасів та 11 районів зосередження живої сили окупантів. Інформація щодо втрат ворога уточнюється", — йдеться в повідомленні.
Станом на 23 грудня бойові втрати Росії збільшилися до 100 950 осіб.
Фонд підтримки енергетики України зібрав 155 млн євро на закупівлю енергообладнання
Фонд підтримки енергетики України, який створений при Секретаріаті Енергетичного співтовариства, закумулював 155 млн євро, повідомляє Міненерго.
"Вже здійснюються закупівлі обладнання та устаткування для енергокомпаній України, відповідно до їх потреб і списків, які затверджені Міністерством енергетики України. Наразі єдиною закупівельною організацією в межах Фонду є Проєкт з енергетичної безпеки Агенції США з міжнародного розвитку (USAID)", — зауважив заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков.
За його словами, через складну ситуацію в енергетичному секторі, українські компанії матимуть пріоритет у тендерах за умови конкурентного поєднання ціни, якості та, "що найважливіше – термінів постачання обладнання".
"При цьому участь іноземних компаній дуже важлива для постачання обладнання, яке не виробляється в Україні", — додали в міністерстві.
Байден підписав законопроєкт про оборонний бюджет на 2023 рік
Президент США Байден підписав законопроєкт про оборонний бюджет на 2023 рік, який передбачає допомогу Україні на 800 мільйонів доларів.
Читайте також: Байден і Зеленський провели перемовини у Білому домі. Основні заяви
Під Бахмутом загинув режисер Олег Бобало
На фронті під Бахмутом загинув режисер Олег Бобало.
"По справедливості, він мав би знімати кіно. Він мав би бути затребуваний в цій галузі. Натомість у нас дома стояв автомат і купа військових "ніштячків", що передавала мама з Америки, для хлопців", – написала у власному пості дружина режисера, акторка Анна Яремчук.
Двоє постраждалих від обстрілів дітей на Запоріжжі знаходяться у лікарні — ОП
Унаслідок російських обстрілів минулої доби на Запоріжжі постраждали трирічний хлопчик і 15-річний підліток. Діти перебувають у лікарні в стані середньої важкості, повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко. Він зазначив, що протягом доби Запорізьку область війська РФ обстрілювали 108 разів, більшість обстрілів припала на об’єкти цивільної інфраструктури у 18 населених пунктах.
"Двох дітей, які постраждали внаслідок цих обстрілів, доставили із Магдалинівки до дитячої лікарні Запорізької області. Одному хлопчику три роки, іншому - 15. Брати знаходилися вдома, коли росіяни почали обстріл населеного пункту. Вибуховою хвилею було пошкоджено стіну будинку, яка притиснула дітей. Зараз діти проходять лікування у хірургічному відділенні. У них стан середньої важкості", — розповів Тимошенко.
Він також нагадав, що всього за минулу добу від рук російських терористів загинуло 5 цивільних громадян, ще 18 травмовано.
Уряд очікує на незначне зростання економіки у наступному році
Уряд очікує, що у 2023 році валовий внутрішній продукт України (ВВП) може зрости на 1%, при цьому інфляція має уповільнитись до 22,5%. Про це ідеться в Меморандумі про економічну та фінансову політику в рамках нової Моніторингової програми МВФ для України, який оприлюднило Міністерство фінансів.
У Херсоні вшосте за день чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Зеленський розповів, чи будуть ще закордонні візити під час війни
Президент Володимир Зеленський не виключає наступних закордонних візитів, якщо вони матимуть стратегічне значення. Про це він сказав під час виступу на Конференції послів України, коментуючи свій перший під час війни закордонний візит до США 21 грудня.
Зеленський закликав розглядати цей візит “як дуже важливий орієнтир”. І додав, що не має можливості здійснювати закордонні візити так, як це робилося раніше в інших умовах. Натомість він має можливості здійснювати таку роботу в інших форматах.
“І ви це бачили, мені здається достатньо ефективно це було цьогоріч. Але якщо якийсь візит потенційно матиме таке ж значуще важливе стратегічне наповнення, як мій візит зараз до США, якщо від результатів візиту будуть абсолютно прямо залежати наші Збройні сили, усі наші Сили оборони, якщо той чи інший наш партнер готовий брати на себе лідерство в реалізації пунктів української формули миру, якщо можуть бути визначальні кроки для прискорення нашої перемоги, то, як виняток із загальної практики воєнного часу, можуть бути мої переговори і контакти на особистому рівні", — сказав Зеленський.
За його словами, кожен посол має знати, який результат потенційно зможе дати на своєму напрямку перебування.
Коментуючи свій перший із 24 лютого закордонний візит, Зеленський розповів, що це був результативний візит. За словами президента, є рішення щодо посилення української ППО, американський Конгрес працює над потужним фінансовим пакетом, є "суттєві стратегічні домовленості зі США на найближчі місяці, які однозначно посилять можливості Сил оборони на ключових напрямках".
На деокупованих територіях виявили 54 катівні і зафіксували понад 5 тисяч випадків катувань — ОГП
На деокупованих територіях України, органи прокуратури виявили 54 катівні і зафіксували 5079 випадків катувань, повідомляє Центр прав людини ZMINA з посиланням на відповідь Офісу генпрокурора на інформаційний запит.
В ОГП повідомили, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) внесено 5079 кримінальних правопорушень за фактами катувань, заподіяння тілесних ушкоджень або іншого нелюдського поводження внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
У відповіді ОГП зазначається, що наразі здійснюється досудове розслідування у 855 кримінальних провадженнях щодо воєнних злочинів проти дітей, пов’язаних зі збройною агресією РФ проти України, у тому числі 10 – за фактами сексуального насильства. Усього органи прокуратури розслідують 2415 проваджень щодо злочинів, вчинених стосовно дітей та у сфері охорони дитинства.
На деокупованих територіях України після відступу росіян виявлено 54 катівні.
Як зазначили в ОГП, станом на 19 грудня в ЄРДР зареєстровано 54 607 злочинів, пов’язаних з агресією РФ, серед них 52 879 за фактом порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України).
Лукашенко збирається до Путіна. Що передбачає візит
Невизнаний низкою держав президент Білорусі Олександр Лукашенко здійснить робочий візит у Російську Федерацію, повідомляє пресслужба президента Білорусі.
Під час поїздки Лукашенко відвідає Науково-дослідний випробувальний центр підготовки космонавтів імені Гагаріна у підмосковному селищі Зоряне містечко. Зараз там відбувається добір кандидатів на політ у космос від Білорусі.
Лукашенко також візьме участь у неформальній зустрічі глав держав-учасниць СНД, яка відбудеться 26-27 грудня у Санкт-Петербурзі.
"Лідери країн підіб'ють підсумки 2022 року, обговорять плани щодо подальшої взаємодії в найбільш актуальних для Співдружності сферах", — йдеться у повідомленні.
Команда Зеленського представить мирний план у лютому — WSJ ЗМІ
Команда президента України Володимира Зеленського планує представити мирний план у лютому, пише видання The Wall Street Journal (WSJ) з посиланням на європейських та українських дипломатів.
“За словами європейських та українських дипломатів, команда Зеленського наразі конкретизує план і має на меті представити свої ідеї в першу річницю вторгнення Росії 24 лютого або близько неї”, — пише WSJ.
Видання нагадує, що раніше президент України представив свою формулу миру, відповідно до обговорення Києвом мирного плану з 10 пунктів.
Офіційні особи США, України та НАТО заявили, що переговорна позиція України на будь-яких переговорах, де вона, ймовірно, вимагатиме від Москви значних поступок, залежатиме від її позиції на полі бою, відзначає WSJ. І тому Київ хоче підготуватися до потенційних мирних переговорів шляхом досягнення військових перемог.
Представники США, України та НАТО заявили, що переговорна позиція України на будь-яких переговорах, де вона, ймовірно, вимагатиме від Москви значних поступок, залежатиме від її позиції на полі бою, і тому Київ хоче підготуватися до потенційних мирних переговорів шляхом досягнення військових перемог.
Водночас європейські дипломати кажуть, що вони твердо вірять: президет РФ Володимир Путін планує здійснити новий наступ між лютим і квітнем, пише видання. І тому не буде зацікавлений у переговорах, доки він не спробує новий напад і не побачить, як це вийде. Українські військові також прогнозували зимовий наступ Росії, додає WSJ.
Російська ДРГ 22 грудня пересікла кордон Сумської області: бійці тероборони вступили в бій
Зранку 22 грудня до 10 російських військових пересікли лінію державного кордону України на Сумщині. Поблизу села Високе Краснопільської громади бійці територіальної оборони вступили в бій з російською ДРГ, повідомив голова Сумської ОВА Дмитро Живицький.
За інформацією Дмитра Живицького, втрати серед російських військових — дві людини. Решта повернулися за лінію кордону. Зі сторони українських бійців втрат немає.
РФ вивела в Чорне море ракетоносій із чотирма "Калібрами" — ВМС
У ВМС повідомили, що в Чорному морі на бойовому чергуванні знаходяться 9 кораблів РФ, з них 1 носій крилатих ракет "Калібр" загальний залп становить – 4 ракети. В Азовському морі заходяться 2 російські кораблі, в Середземному – 9 кораблів, з них 5 носіїв крилатих ракет "Калібр" загальний залп яких становить – 72 ракети;
СБУ оголосила в міжнародний розшук росіянку, яка закликала свого чоловіка ґвалтувати жінок на Херсонщині
Служба безпеки України зібрала докази та оголосила у міжнародний розшук росіянку, яка закликала свого чоловіка — російського військового, який воював на тимчасово окупованій Херсонщині, ґвалтувати українських жінок.
Правоохоронці перехопили телефонну розмову військового РФ з дружиною після повномасштабного вторгнення та окупації регіону. В ній росіянка і спонукала чоловіка до ґвалтування.
За інформацією СБУ, нею виявилась Ольга Биковська, яка зараз проживає на території тимчасово окупованого Криму. Жінці повідомили про підозру у порушенні законів і звичаїв війни. Їй загрожує до 12 років ув’язнення.
У Чернівцях демонтували останній пам'ятник Пушкіну
У Чернівцях демонтували останній пам'ятник російському поету Олександру Пушкіну. Скульптура була розташована на території Чернівецького коледжу дизайну та економіки, що на вулиці Гребінки. Про це Суспільному повідомила речниця міської ради Анастасія Кокоячук.
За її словами, цей пам’ятник — гіпсова тиражована скульптура, яка не має історичної чи культурної цінності. Пам'ятник демонтували чернівчани. Бюджетних грошей на демонтаж не витрачали. У Чернівцях залишився ще бюст Пушкіну — на фасаді театру.
Суд відкрив справу про банкрутство меткомбінату "Азовсталь"
Господарський суд Запорізької області 21 грудня відкрив справу № 908/2252/22 про банкрутство металургійного комбінату "Азовсталь", який знаходиться у Маріуполі. Це підприємство входить до складу групи "Метінвест".
"Строк подання заяв кредиторів з вимогами до боржника: протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство", — йдеться у повідомленні YouControl.
У Нагуєвичах, що на Львівщині, встановили різдвяну шопку з фігурами Джо Байдена та Бандери
У Державному історико-культурному заповіднику "Нагуєвичі", що на Львівщині, біля літературного музею встановили різдвяну шопку. Її особливістю є те, що окрім традиційних біблійних персонажів, там можна побачити фігури президента США Джо Байдена та Степана Бандери.
Як повідомляють у заповіднику, традиційно у вертепній драмі для того, щоб висміяти людські гріхи, соціальні проблеми або явища, залучали образи реальних персонажів того часу, коли відбувався вертеп.
"Чому тут розміщені ці дві фігури, які ніби й не мають відношення до Різдва? Для цього повернемося до історії виникнення шопок в Україні. Шопка – це різдвяний вертеп, що зображає біблійну сцену народження Ісуса Христа. Унікальність українських шопок у тому, що кожна місцевість вносить у них національний, регіональний елемент, який власне їх і відрізняє", — йдеться у повідомленні.
На фронті загинув актор Олександр Снігуровський
На фронті загинув актор театру "Чорний квадрат" Олександр Снігуровський. Про це 22 грудня повідомили на Facebook-сторінці Центру ветеранів АТО та їх сімей "Поруч".
"Під Бахмутом загинув актор київського театру Олександр Снігуровський. Вічна пам'ять полеглому Захисникові України. Герої не вмирають", – йдеться у дописі.
Про загибель повідомив і Олексій Арестович на власній сторінці у соцмережі. Він зазначив, що Олександр також раніше працював шеф-кухарем. Довгий час він жив у Каліфорнії, куди згодом перевіз свою сім’ю.
Проте після початку повномасштабного вторгнення Снігуровський повернувся в Україну, став волонтером, а згодом солдатом. Арестович назвав загиблого воїна одним із найкращих розвідників української армії.
У Києві збільшили кількість пунктів обігріву
Міський голова Віталій Кличко повідомив, що в столиці збільшили кількість пунктів обігріву, що оснащені генераторами та іншим необхідним обладнанням. 52 нових пункти, де люди можуть зігрітись, підзарядити гаджети, отримати актуальну інформацію у випадку тривалої відсутності електроенергії та тепла в їх домівках відкрили у Голосіївському, Дніпровському, Оболонському та Святошинському районах.
"Загалом тепер функціонують 532 пункти обігріву, які підготувало місто (з них 50 - облаштовані намети ДСНС). Також долучається бізнес — додатково працюють ще понад 100 пунктів, які забезпечують підприємці", — йдеться в повідомленні.
Окупанти обстріляли район Херсона, є загиблі
Заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що окупанти обстріляли Корабельний район Херсона. За останніми даними відомо про 1 загиблого. Чоловік отримав мінно-вибухові травми несумісні з життям. На місці працюють екстрені служби.
Київ — відбій тривоги. Небезпека тривала 31 хвилину.
На місті знищеного мурала присвяченого дитині, яка вижила після обстрілу у 2015 році, окупанти повісили триколор
В тимчасово окупованому Росією Маріуполі на місці повністю знищеного мурала "Мілана", який був намальований на багатоповерхівці в пам'ять про жертв російського обстрілу, повісили триколор, про це свідчить фото опубліковане радником міського голови Маріуполя Петром Андрющенком.
"Ще один "подарунок" від росіян — знищений стінопис "Мілана". Той, що обіцяли відновити", — зазначив Андрющенко.
На опублікованій фотографії видно напис: "Санкт-Петербург Маріуполю".
На початку листопада, будівельники повністю закрили утеплювачем всю стіну, де був намальований мурал. За словами радника мера Петра Андрющенка, відновлення після проведених робіт — неможливо навіть в майбутньому.
У центрі окупованого Мелітополя вибухнула автівка
Сьогодні, 23 грудня, близько 11:00 у тимчасово окупованому Мелітополі вибухнув автомобіль, повідомив у своєму телеграм-каналі міський голова Мелітополя Іван Федоров.
"За даними очевидців підірвано автівку, якою користувались рашисти",– написав Федоров.
Автівка вибухнула на центральному проспекті міста.
На українсько-польському кордоні утворилися черги в обох напрямках
У пунктах пропуску на українсько-польському кордоні перед святами зростають черги з легкових автомобілів, пасажирських автобусів та вантажівок в обох напрямках. За останні дві доби інтенсивність руху зросла ще на 10%. Про це повідомили у пресслужбі Західного регіонального управління ДПСУ.
З наближенням різдвяно-новорічних свят на українсько-польському кордоні фіксують збільшення пасажиропотоку.
Станом на ранок, 23 грудня, в усіх пунктах пропуску на виїзд до Польщі очікують від 100 до 230 легкових автомобілів. У ПП "Краківець", "Шегині" та "Устилуг" у черзі на в’їзд в Україну — від 60 до 80 легковиків.
Також є черги з пасажирських автобусів у напрямку Польщі. Найбільші затримки у русі є в пунктах пропуску "Шегині", "Краківець" та "Ягодин". Прикордонники кажуть, частково це пов'язано з виїздом шкільних груп за кордон під час канікул.
Крім того, по кількасот вантажівок очікують своєї черги в обох напрямках у пунктах пропуску "Рава-Руська", "Краківець", "Шегині" та "Ягодин". Через складні погодні умови на вузьких відрізках дороги, де стоять ваговози, можливий ускладнений проїзд та рух транспорту зустрічними смугами.
Станом на 11:00 пункти пропуску на кордоні з Польщею працюють у звичному режимі.
"Прикордонники докладають зусиль задля якомога швидшого оформлення пасажирів та транспортних засобів, особливо з урахуванням низьких температур. Інспектори прикордонного контролю, з перевірки документів та огляду транспортних засобів, працюють на усіх наявних робочих місцях", — йдеться у повідомленні.
Працівники ДПСУ попереджають, через відключення світла електронні системи контрольних служб у пунктах пропуску можуть працювати нестабільно. Цю інформацію просять врахувати, плануючи подорожі.
Ткаченко: Окупанти знищили Маріупольський драмтеатр, щоб приховати злочини
Маріупольський драматичний театр окупаційна влада знищила, аби приховати злочини, заявив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
"Маріупольського драмтеатру більше не існує. Драмтеатр в Маріуполі, як і саме місто, став символом цієї війни. Війни проти української культури, яку росіяни ведуть багато століть".
Він переконаний, російські окупанти, знищуючи будівлю театру в Маріуполі, намагаються приховати злочини:
" Окупанти знищують сліди своїх злочинів, і їм абсолютно все одно, чи це культурна пам’ятка чи просто надбання іншої культури".
Прем’єрка Італії Мелоні хоче відвідати Україну
Очільниця уряду Італії Джорджа Мелоні планує приїхати в Україну з офіційним візитом на початку 2023 року. Про це повідомляє Voice of America.
"Я зателефоную (президенту України — ред.) Зеленському, щоб висловити йому мої побажання та організувати цю поїздку, яку я маю намір здійснити в перші місяці наступного року", — зазначила Мелоні.
Як нагадує видання, попередник Мелоні, Маріо Драгі, відвідував Київ у червні разом із президентом Франції Емманюелем Макроном та канцлером Німеччини Олафом Шольцом.
На початку 2021 року в Італії виникла урядова криза, коли очолюваний Джузеппе Конте "Рух п'яти зірок", який входив до керівної коаліції, відмовився підтримати урядовий пакет економічної допомоги сім'ям та підприємствам у розмірі 23 мільярди євро. Попри те, що Драгі і без "Руху п'ять зірок" мав підтримку більшості в обох палатах парламенту Італії, прем'єр неодноразово попереджав, що без підтримки цієї партії уряд не зможе продовжувати свою діяльність.
Київ — повітряна тривога.
Нідерланди виділять Україні новий пакет допомоги на 2,5 мільярди євро
Уряд Нідерландів виділить 2,5 мільярди євро допомоги для України наступного року. Про це повідомив прем'єр-міністр країни Марк Рютте після телефонної розмови з президентом Зеленським.
Допомога включатиме військове та гуманітарне спорядження,а також обладнання для відновлення критичної інфраструктури. Окрім того, Нідерланди надаватимуть Україні дипломатичну підтримку та допомогу в розслідуванні воєнних злочинів Росії.
Естонія ухвалила новий пакет військової допомоги для України
Уряд Естонії ухвалив рішення надати Україні черговий пакет військової допомоги, що включатиме безпілотники, засоби індивідуального захисту та зимову форму. Про це повідомив міністр оборони Естонії Ханно Певкур, інформує Baltic Times.
"Україна, як і раніше, потребує нашої допомоги та підтримки у протистоянні російській агресії. Наш пакет допомоги цього разу відповідає запитам щодо допомоги, отриманим від України, а також двостороннім угодам між силами оборони та Кайтселійт з їхніми партнерами в Україні", — заявив міністр на пресконференції в Таллінні.
Уряд Естонії ухвалив рішення про передачу допомоги у четвер, 22 грудня, уточнив Певкур.
Зокрема, Естонія надасть Україні індивідуальне екіпірування, таке як бронежилети, балістичні пластини для бронежилетів, польове обмундирування, у тому числі зимове, та інший одяг та аксесуари. Крім того, в Україну відправлять дрони, набори для чищення зброї, дихальний апарат швидкої допомоги та багато іншого.
У Генічеському районі російські окупанти викрали студентку херсонського вишу
Російські військові викрали 21-річну студентку Херсонського державного університету Галину Єльцову. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив ректор вишу Олександр Співаковський.
ЇЇ забрали з власного дому у тимчасово окупованому Генічеському районі місяць тому і досі місцеперебування дівчини невідоме.
Дефіцит потужності в енергосистемі дещо зменшився, проте залишається суттєвим — Укренерго
На ранок 23 грудня дефіцит потужності в енергосистемі дещо зменшився, але залишається суттєвим, повідомили в Укренерго.
"Працюють усі види генерації. Вийшов на номінальну потужність енергоблок, який вчора був підключений до енергосистеми. Водночас зберігаються певні обмеження у системі передачі електроенергії, спричинені пошкодженнями магістральних мереж російськими атаками. У зв’язку з чим до всіх областей доведені ліміти споживання, перевищення яких призводить до застосування аварійних обмежень", — йдеться в повідомленні.
На сході внаслідок російських обстрілів у прифронтових районах є пошкодження в електромережах. Аварійно-відновлювальні роботи будуть розпочаті відразу після дозволу військових.
Ремонти на об’єктах енергетичної інфраструктури тривають цілодобово, але отримані пошкодження складні та масштабні, тому їх відновлення вимагає значного часу.
Іран планує передати РФ передові військові розробки — ізраїльська розвідка
Тегеран планує розширити передачу Росії своїх найновітніших озброєнь, водночас розширюючи свій проєкт зі створення ядерної зброї.
Про це заявив глава Моссаду (зовнішньої розвідки Ізраїлю) Давид Барнеа під час виступу на церемонії нагородження відмінників служби, яка відбулась 22 грудня у президентській резиденції, повідомляє Vesty.
"Тегеран має далекосяжні плани щодо розширення поставок передових систем озброєння Росії. При цьому він намагається ховати цю діяльність під завісою таємності", — пояснив посадовець.
За його словами, водночас Іран намагається наростити свій ядерний потенціал.
"Ми різними каналами застерігаємо про наміри Ірану розширити свій ядерний проєкт та збагачення урану, а також про намір іранського режиму активізувати напади на дружні Ізраїлю мусульманські країни регіону", — зауважив Барнеа.
Він наголосив, що Ізраїль не допустить, щоб у розпорядженні іранського режиму з'явилася ядерна зброя.
"Не тільки найближчими роками, ніколи. Це моє зобов'язання, це зобов'язання Моссаду", — підсумував розвідник.
У Києві проблем з водо- і теплопостачанням немає — КМВА
Вода і тепло є в усіх районах Києва. Однак на верхніх поверхах багатоповерхівок, які наразі знеструмлені, можливий понижений тиск води. Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко.
"Тепло- і водопостачання подається в усі райони столиці в штатному режимі. Позитивної динаміки вдалося досягти за рахунок відновлювальних робіт в енергосистемі", — сказав він.
За словами Попка, енергетики продовжують працювати над ліквідацією пошкоджень в мережі енергосистеми Києва, спричинені атаками Росії.
"Ще раз звертаюся до киян — не вмикайте відразу усі електроприлади у вашій оселі, коли вам подають світло. Миттєве пікове навантаження негативно впливає на мережу. Лише заощадливе споживання наблизить нас до планових відключень", — наголосив начальник КМВА.
За інформацією ДТЕК, 23 грудня у Києві триватимуть екстрені відключення світла. Графіки наразі не діють.
РФ зіткнеться зі складнощами при розширенні своєї армії — Британська розвідка
Російське військове керівництво матиме значні проблеми при розширенні кількості особового складу своїх Збройних сил відповідно до озвучених планів.
Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії у своєму Twitter.
Як нагадали в установі, 21 грудня на розширеній колегії Міноборони РФ президенту Володимиру Путіну представили плани збільшення російської армії приблизно на 30% — до 1,5 мільйона людей. Коли цей рівень буде досягнутий, невідомо, зазначають у міністерстві.
"Російський міністр оборони Сергій Шойгу пояснив, що розширення залучатиме щонайменше дві бригади на північному заході Росії, щоб збільшити чисельність дивізії. Він назвав нібито загрозу від вступу Фінляндії та Швеції до НАТО", — йдеться у повідомленні.
Це — одне з перших представлень того, як Росія прагне адаптувати свої сили до довгострокових стратегічних викликів, які виникли в результаті її вторгнення в Україну. Водночас виникає питання, як саме РФ виконуватиме ці плани на тлі своїх військових невдач.
"Залишається незрозумілим, як Росія знайде новобранців для завершення такого розширення в той час, коли її сили перебувають під безпрецедентним тиском в Україні", — наголошують в Міноборони королівства.
У Марківці на Луганщині російські окупанти набирають контрактників в обмін на стаж та обшукують оселі місцевих — ОВА
У Марківці на Луганщині російські окупанти набирають контрактників в обмін на пільговий стаж. Також вони продовжують робити поквартирні обшуки – після них люди зникають, інформує Луганська обласна військова адміністрація.
За даними ОВА, окупанти обіцяють соцпакет, а також пільговий стаж служби – один рік за три.
"Організацією терору проти місцевого населення займається ФСБ РФ. Її співробітники обирають населений пункт для проведення так званої контрдиверсійної операції, за допомоги бойовиків псевдореспубліки блокують виїзні шляхи. А потім організують поквартирний або побудинковий обхід", — йдеться у повідомленні ОВА.
За даними адміністрації, окупанти шукають щось підозріле, аби підвищити показники. Перевіряють документи, телефони, обшукують помешкання. Людей затримують без можливості навіть контактування з адвокатом. У кращому випадку люди повертаються додому після двох місяців "виховних робіт".
У Маріуполі російські окупанти зносять будівлю драмтеатру — радник мера
В окупованому Росією Маріуполі зносять руїни драмтеатру, на який російська армія 16 березня 2022 року скинула бомбу. У цей час у ньому могли знаходитися близько тисячі цивільних — точної цифри немає, адже коменданти театру вели списки лише тих, хто заселяється, але не контролювали кількість людей, що виїжджає. Поруч у сквері готували їжу. Біля входу в театр був напис великими літерами: "Діти".
Як повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, повному демонтажу підлягає задня та центральна частина театру.
"Фронтальну залишать цілою, як "основа реконструкції". Тобто демонтується лише ті частини будівлі, які доводять бомбардування, а не вигаданий пропагандою підрив з середини", — розповів радник міського голови.
Петро Андрющенко каже, що другий раз за останні 100 років росіяни будуть драмтеатр, за радянських часів його було побудовано в місці поховання солдатів вермахту, яких було ексгумовано лише у 2017-2018 роках.
РФ втратила 550 військових за добу — Генштаб
За добу 22 грудня російські збройні формування втратили близько 550 людей, при цьому орієнтовні загальні втрати Росії сягнули 100 950 військовослужбовців. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил
"Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 23.12 орієнтовно склали: особового складу — близько 100 950 осіб ліквідовано", — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що за добу росіяни втратили орієнтовно 550 військовослужбовців. Окрім того, РФ втратила:
танків — 3005 (+2) од; бойових броньованих машин — 5986 (+5) од, артилерійських систем — 1984 (+6) од, РСЗВ — 414 (+1) од, засобів ППО — 212 (+0) од, літаків — 283 (+0) од, гелікоптерів — 267 (+0) од, БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1698 (+5) од, крилаті ракети — 653 (+0) од, кораблів та катерів — 16 (+0) од, автомобільної техніки та автоцистерн — 4622 (+7) од, спеціальної техніки — 178 (+0).
Дані щодо втрат російської сторони уточнюються, додали в Генштабі.
ЄС заморозив російські активи на 20 мільярдів євро — Єврокомісія
Від початку російського вторгнення в Україну Європейський Союз запровадив санкції вже проти 1236 фізичних та 115 юридичних осіб Росії, при цьому загальна вартість активів РФ, заморожених Євросоюзом, сягає 20 мільярдів євро. Про це повідомляється на сайті Європейської комісії.
"У відповідь на безпрецедентний та неспровокований військовий напад президента Росії Путіна на Україну ЄС ввів всеосяжний та надійний пакет обмежувальних санкцій, спрямованих на те, щоб підірвати здатність Кремля фінансувати війну, накласти явні економічні та політичні витрати на російську політичну еліту, відповідальну за вторгнення, та зменшити його економічну базу", — йдеться у повідомленні.
У Єврокомісії зазначили, що ці заходи "розумні та цілеспрямовані", а спрямовані проти "хворих місць" Росії із максимальним впливом на російську політичну еліту, а також добре скоординовані із союзниками ЄС.
Серед санкцій, запроваджених Європейським Союзом — заборона на в’їзд для російських політиків, олігархів, військових і пропагандистів, які підтримують війну, заморожування їхніх активів, а також заборона на надання коштів. Аналогічні обмеження запроваджені й проти російських юридичних осіб.
На Дніпропетровщині тривають стабілізаційні вимкнення світла
На Дніпропетровщині 23 грудня тривають стабілізаційні вимкнення електроенергії. Про це йдеться на сайті "ДТЕК Дніпровські електромережі".
"Вони враховують поточну складну ситуацію в енергосистемі після останніх масованих обстрілів", — зазначають в компанії.
Ознайомитись з графіком вимкнень можна за посиланням.
Перші пенсії після звільнення: до Невського на Луганщині приїхала Укрпошта
У звільнене селище Невське приїхали представники Укрпошти та привезли пенсії жителям. Про це повідомив очільник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гадай.
"Укрпошта роздала у деокупованому Невському пенсії понад 20 мешканцям. Окрім того, людям видали грошову допомогу від Червоного Хреста", — розповів Гайдай.
Пенсії, за словами Сергій Гайдая, видаватимуться тепер регулярно: працівники "Укрпошти" будуть періодично приїжджати.
Очільник ОВА додав, що витратити гроші у Невському пенсіонерам поки ніде. Але наразі тут не працюють крамниці.
Тривалий час в село завозили лиш найнеобхідніше — російські військові постійно обстрілюють звільнений населений пункт. Доставку пенсій від Укрпошти також кілька разів відкладали через небезпеку.
На Донеччині від обстрілів російської армії загинули четверо людей
Протягом 22 грудня через обстріли російської армії на Донеччині четверо людей загинули. Двоє — у Бахмуті та двоє людей — у Часів Ярі. Ще семеро людей в області отримали поранення.
Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1279 людина, ще 2780 людей отримали поранення", — повідомив він.
Встановити точну кількість загиблих та поранених у Маріуполі та Волновасі зараз неможливо.
Зеленський планує презентувати мирний план у лютому — WSJ
Президент Володимир Зеленський та його команда планують презентувати план із мирного врегулювання війни в Україні у лютому 2023 року. Про це повідомляє The Wall Street Journal.
Як зазначає видання, під час свого нещодавнього візиту до Вашингтона серед розмов про перебіг бойових дій та надання Україні зброї Зеленський не полишав надію на переговори.
"Розмова українського президента у четвер (22 грудня — ред.) про формулу миру відбулася за нещодавнім обговоренням Києвом мирного плану з 10 пунктів. За словами європейських та українських дипломатів, команда пана Зеленського наразі опрацьовує план і має намір представити свої ідеї у перші роковини російського вторгнення 24 лютого або близько того", — йдеться у повідомленні.
При цьому офіційні представники США, України та НАТО заявили, що позиція України на будь-яких можливих переговорах, де вона, ймовірно, вимагатиме значних поступок від Москви, залежатиме від її позиції на полі бою, і тому Київ хоче підготувати
Війська РФ вдарили по Нікополю та Марганцю: понівечені будинки й газогін
У ніч на 23 грудня війська РФ з важкої артилерії обстріляли Нікопольщину. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
"Завдали ударів по двох містах — Нікополю та Марганцю. У Нікополі російські снаряди понівечили приватні будинки, господарські споруди та газогін. У Марганці наслідки обстрілу з’ясовують", — написав він.
Загиблих і поранених через обстріл, за словами посадовця, немає. В інших районах області ніч минула без атак.
Росіяни завдали ракетні та авіаційні удари на Харківщині й Дінпропетровщині – Генштаб
Підрозділи Сил оборони України відбили атаку російських окупантів в районі села Хатнє Харківської області, при цьому РФ завдала серію ракетних й авіаційних ударів по Харківщині та Дніпропетровщині, вранці 23 грудня повідомив Генеральний штаб ЗСУ.
Зазначається, що протягом останньої доби окупанти продовжили обстрілювати Харківщину з танків, мінометів та артилерії.
"Противник завдав 6 ракетних та 6 авіаційних ударів, зокрема, по цивільних об’єктах в Харківській та Дніпропетровській областях", — йдеться у повідомленні.
На Слобожанському напрямку під обстрілом опинилися: Шевченка, Стрілеча, Нескучне, Тернова, Стариця, Вовчанськ, Волохівка та Строївка.
На Куп’янському напрямку росіяни вдарили поблизу Новомлинська, Куп’янська, Крохмального і Берестового Харківської області.
За добу Сили оборони відбили атаки РФ поблизу 19 населених пунктів — Генштаб
Протягом доби 22 грудня українські військові змогли відбити російські атаки поблизу 19 пунктів у Сумській, Харківській, Луганській та Донецькій областях. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у ранковому зведенні.
"Підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Високе Сумської області, Хатне на Харківщині, Стельмахівка, Андріївка, Надія, Макіївка, Площанка, Червонопопівка і Діброва Луганської області та Новоселівка, Ямполівка, Яковлівка, Бахмутське, Бахмут, Майорськ, Нью-Йорк, Водяне, Красногорівка і Мар’їнка на Донеччині.
При цьому протягом минулої доби росіяни завдали 6 ракетних та 6 авіаційних ударів, зокрема, по цивільних об’єктах в Харківській та Дніпропетровській областях. Також РФ здійснила понад 70 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
Путін намагається зняти із себе відповідальність за війну в Україні — ISW
Президент Росії Володимир Путін посилює спроби зняти із себе відповідальність за ведення тривалої війни в Україні, вважає Інститут вивчення війни (ISW).
"Путін зробив кілька заяв про те, що Росія прагне якомога швидше припинити війну, водночас зазначивши, що Росія не буде збільшувати темпи "спеціальної військової операції", оскільки це призведе до "невиправданих втрат". Обидві заяви є частиною консолідованих зусиль Кремля, щоб виправдати дорогі воєнні зусилля Путіна перед російською внутрішньою аудиторією, яка все більше йде на більші жертви заради досягнення нереалістичних цілей Кремля", — йдеться у публікації.
Аналітики констатують, що при цьому російські військові не здобули жодних значних перемог в Україні після падіння Лисичанська 3 липня.
"Путін і чиновники російського Міністерства оборони неодноразово виступали в останні дні та пропонували розпливчасті виправдання військовим невдачам, також, ймовірно, з метою применшення наслідки тривалої війни", — наголошують аналітики.
Миколаївська, Херсонська області — повітряна тривога.
Кремль назвав передачу Україні від США систем Patriot "затягуванням війни"
Президент Росії Володимир Путін заявив, що передача Україні Сполученими Штатами протиповітряних комплексів Patriot є кроком до затягування війни, водночас намагаючись применшити їхнє оборонне значення. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).
"Путін неправдиво звинуватив Сполучені Штати у затягуванні війни в Україні через передачу систем протиповітряної оборони Patriot, і туманно натякнув, що ці системи не виконуватимуть оборонних цілей", — йдеться у повідомленні.
При цьому Путін вже говорив про готовність до затягування війни задовго до рішення США перекинути Patriot в Україну, навіть заявивши 7 грудня, що "спеціальна військова операція" буде тривалим процесом. Водночас Кремль також довгий час неправдиво виставляв будь-яку безпекову допомогу Заходу Україні як ескалацію.
"Натомість система Patriot посилить здатність України захищати критично важливу цивільну інфраструктуру від повітряної та ракетної кампанії Росії, яка спрямована на заподіяння страждань цивільному населенню України. Системи Patriot заважатимуть Путіну змусити Україну здатися на його умовах, що, можливо, й має на увазі Путін, коли каже, що це затягує війну", — вважають аналітики.
Окрім того, речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що виступ Зеленського в Конгресі США 21 грудня та передача США Україні ЗРК Patriot лише "доводить", що Сполучені Штати ведуть проксі-війну в Україні, і що немає жодних ознак готовності до мирних переговорів.
Путін продовжує заперечувати право України на існування — ISW
Президент Росії Володимир Путін продовжує відмовлятися ставитися до президента України Володимира Зеленського як до рівноправного та суверенного партнера, а також заперечує право України на існування як окремої держави.
Як повідомляє Інститут вивчення війни (ISW), це ще більше свідчить про те, що Путін не зацікавлений у серйозних переговорах з Україною. Зокрема, заяви на користь цього пролунали на пресконференції Путіна 22 грудня.
"Путін повторив свої шаблонні та неправдиві заяви про те, що США та західні країни втручалися в Україну з часів Радянського Союзу, вбиваючи клин у передбачувану російсько-українську історичну та культурну єдність. Такі заяви мають на меті навести на думку, що становлення України як суверенної держави у 1991 році було фальсифікацією", — йдеться у повідомленні.
Окрім того, російський президент заяви вив, що Україна нібито уникає мирного врегулювання конфлікту.
"Путін також підтвердив максималістську мету Росії "захистити" український народ від їхнього уряду, маючи на увазі, що Росія має намір змусити київський уряд капітулювати. Путін згадав Україну як державу лише для того, щоб неправдиво зауважити, що Україна не йшла на переговори з Росією", — зазначається в дописі.
Як зауважують аналітики, риторика Путіна є частиною поточної російської інформаційної операції, яка заперечує легітимність України як суверенної держави.
Ексголову "Роскомосу" Рогозіна із пораненням переводять з Донецька до Москви
Колишнього віцепрем’єра РФ, ексголову корпорації "Роскосмос" Дмитра Рогозіна, який був поранений 21 грудня у Донецьку, не оперуватимуть лікарі "ДНР" через складність операції — його перевезуть до Москви.
Про це повідомляє російське агентство "РИА Новости" із посиланням на помічника Рогозіна.
У ніч проти 22 грудня у Донецьку ресторан, в якому перебував Рогозін святкував день народження, було обстріляно: колишній віцепрем'єр російського уряду отримав поранення хребта і був госпіталізований. Загалом в результаті обстрілу ресторану, за повідомленням видання "База" та спецкомітету з контролю "ДНР", загинули двоє людей, ще кілька отримали поранення.
Шмигаль: За кордоном зараз залишаються від 5 до 7 млн українців, але вони будуть повертатися навесні
Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
"За різними оцінками за кордоном зараз вимушено залишаються від 5 до 7 млн українців. Але до 90% тих, хто виїхав, хочуть повернутися додому. Такими є дані соцопитувань. Ми чітко розуміємо, що українці більш активно будуть повертатись навесні", — наголосив Шмигаль.
Він додав, що для підтримки українців реалізовано програму єРобота: "Це гранти на власну справу, висадку саду та теплиць і для переробних підприємств. Через фіскальні, регуляторні та кредитні стимули ми допомагаємо зараз бізнесу в першу чергу для того, аби бізнес створював робочі місця".
У КНДР спростували заяви, про передачу Росії боєприпасів
Міністерство закордонних справ Північної Кореї спростувало повідомлення ЗМІ про те, що КНДР пропонувала Росії боєприпаси, заявивши, що між двома країнами "ніколи не відбувалося" збройових операцій. Про це повідомляє Reuters з посиланням на офіційне північнокорейське телеграфне агентство ЦТАК.
"Неправдиве повідомлення японських ЗМІ про те, що КНДР пропонувала зброю Росії, є найабсурднішим "червоним оселедцем", яке не варте жодних коментарів або інтерпретацій", — йдеться в заяві представника МЗС Північної Кореї.
Раніше США і Велика Британія заявили, що Північна Корея передала ракети для піхотних підрозділів російській ПВК "Вагнер" для ведення війни в Україні.