Дракони, герої та магічні артефакти. 6 книжок, які допоможуть розповісти дітям про репресії

Дракони, герої та магічні артефакти. 6 книжок, які допоможуть розповісти дітям про репресії

Дракони, герої та магічні артефакти. 6 книжок, які допоможуть розповісти дітям про репресії

Кожної третьої неділі травня вшановують жертв політичних репресій. Голодомор, концтабори, приниження і покарання за політичні, національні та расові переконання. Чи треба дітям знати про репресії та як донести до них цю страшну правду про світ? В ефірі Українського Радіо ведуча Олена Гусейнова розпитала письменницю, редакторку та радіоведучу Лесю Воронину про шість видань, що розказують дітям про жахи, які часто не витримує навіть доросла психіка.

Читайте також: "Не виходячи з дому. Добірка онлайн-музеїв з різних частин світу"

Дитячий журнал "Соняшник"

Це перший дитячий журнал, який видавався для маленьких читачів з 1991 року і від початку задумувався як незаідеологізований. Бо ті речі, які багато років прищеплювалися радянським дітям, себе вичерпали. Хотілося говорити про минулі та сучасні події мовою, цікавою дітям. Розповідати їм захопливі історії, привчати до читання українською.

"Соняшник" не мав попередньої радянської історії. Його підтримувала діаспора, у якої він мав шалений попит. І це був зовсім інший журнал, оформлений художниками-графіками Костянтином Лавровим і Володею Харченко. Також залучались інші молоді художники, які змінили обличчя журналу.

Головне, щоб дитина могла міркувати самостійно, робила висновки та мала критичне мислення. Діаспорна література була багатою на такі речі як політика. От, наприклад у пані Лесі Храпливої-Щур є оповідання "Орлині крила". У ньому йдеться про хлопчика Михайлика, який дуже хотів літати. Він ходив, як то буває у казках, у різні місця – в одному заробляв гроші, щоб купити крила – не вийшло, вкрали гроші. Інші історії траплялися з ним. Врешті він дійшов до місця, де зустрів прекрасну князівну, яка сказала, що її державу захопив страшний Червоний Дракон, зробивши всіх людей своїми рабами.

Михайлик зрозумів, що це – його рідна земля, і це відбулося, поки він шукав свої крила. Князівна йому допомогла, він одразу полетів додому, й розбіглися всі: і Червоний Дракон, і його прислужники. А потім до Михайлика вийшла та князівна у блакитній сукні, а на голові у неї була золота корона. Тобто такі речі, такі образи закладалися дитині як притча, як можна здолати отих ворогів.

Журнал Соняшник

Іван Багряний, "Тигролови"

Ця історія починається на етапі – герой тікає з потяга, що їде в тайгу. Це історія переможця, героя, українця, який не був жертвою. Багряному вдалося вирватись і пройти крізь це, а вже на Заході відновити текст "Тигроловів". Книжка мала успіх на Заході – вона вийшла англійською мовою загальним тиражем мільйон примірників. Про неї писали багато американських газет і журналів, часописи. Говорили, що варто зняти за її мотивами фільм. Багряного шанували. Я послухала цю книжку і вам раджу – в Youtube її читає Борис Лобода. Також, здається, не в основній, а в рекомендованій літературі для 11 класу є роман "Сад Гетсиманський", який читає Роман Хоркін.

Ірена Доускова, "Гордий Будьщо"

Героїня роману Хелена Соучкова народилася 1964 року, і попереду 1968 рік – радянська окупація Чехословаччини, найстрашніша подія після війни. Дівчинка живе у цьому подвійному світі та своїм гострим дитячим поглядом спостерігає за поведінкою дорослих. Вона чує, як батьки розмовляють з тими людьми, які за комунізм, а потім іронізують із цього приводу.

Ірена Доускова писала: "Між двома монстрами того часу – Німеччиною і Радянським Союзом – ми, чехи, маємо володіти чорним гумором, щоби виживати". Книжка дуже класна, а от продовження вже такого успіху не мало. Дитина гостро відчуває фальш, вона помічає, коли обдурюють. Їй дуже кортить докопатися до правди, вона не хоче пристосовуватись і говорити те, що від неї прагнуть чути.

Читайте також: "Якими вони нас зображають. 10 іноземних книжок, героями яких є українці"
Гордий Будьщо

Сергій Іванюк, "Вбивство п’яної піонерки"

Головний герой Вовка повертається до маленького села Варварки. Його батьки щасливі, вони грають у волейбол, збираються з друзями, радіють, що можна купити щось у магазині. І поруч Вовка стикається із зовсім інакшим життям, прихованим. 50-ті роки, ніби постсталінські, коли всі ще пам’ятають, які жахливі речі роблять дорослі.

Коли сусід, який ловить рибу, розкладає сіті та ловить хлопчика із Західної України, що живе у родичів. Сусід намагається задушити дитину тільки за те, що батьки цього хлопчика – "бандерівці" і зараз перебувають у таборі. Коли найкрутіша дівчинка з цього селища збирається з іншими номенклатурними дядьками на оргії та помирає через алкогольне отруєння, і коли це приховують. Це – дуже страшно. Проте книжки Іванюка не мають на меті смакування жахливих подробиць. Автор дотримується рівноваги, при цьому весь час тримаючи читача в напрузі.

Сергій Іванюк, "Вбивство п’яної піонерки"

Олена Захарченко, повість "Хутір"

Оповідь ведеться очима семирічної дівчинки Христі. Вона живе у сімейному гуртожитку з батьками й одного разу отримує прочухана від тата за фразу зі школи: "Ленін – найкращий лідер, що може бути". Тато працював в університеті та часто казав, що йому не подобається, як живуть в Україні, хоче, щоб Україна була незалежна. Мама застерігала, щоб він мовчав, бо можуть вигнати з роботи. Й одного дня повертається додому заплакана, кажучи, що тато сьогодні не повернеться.

Так Христя потрапляє до бабусі на хутір, де й починаються дивовижні, чудові, іноді моторошні речі. Вона знаходить магічну печеру, починає розуміти голоси звірів, зустрічає духів воїнів, які оберігають хутір. Це книжка саме для дітей.

Олена Захарченко, повість "Хутір"

Зірка Мензатюк, "Дике літо в Криму"

Родина Наталки мандрує Україною на автомобілі та разом із сім'єю хлопчика зі Львова потрапляє до Криму, де оселяється неподалік від родини кримських татар. Діти з рідних родин починають спілкуватися. Поступово Наталочка дізнається про нові слова, поняття, про те, що тут було, чому ці села були знищені та що зробили з людьми, які раніше тут жили. У книжки захопливий сюжет, де фігурує нечиста сила, а головні герої шукають магічний срібний пояс. Це цікаво – і діти це люблять.

Зірка Мензатюк, "Дике літо в Криму"

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше