Гаага не визнала Росію винною у війні в Грузії у 2008 році

Гаага не визнала Росію винною у війні в Грузії у 2008 році

Гаага не визнала Росію винною у війні в Грузії у 2008 році
. Російські військові блокують дорогу поблизу міста Горі під час вторгнення в Грузії у 2008 році. Фото: AP

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі завершив розслідування правопорушень під час війни у Грузії 2008 році, визнавши винними у низці воєнних злочинів посадовців самопроголошеної Південної Осетії та російського військового.

Про це повідомив прокурор МКС Карім Хан.

"З моменту початку розслідування моє Управління вивчало докази передбачуваних злочинів, скоєних усіма сторонами у збройному конфлікті. Він проводив свою роботу незалежним, неупередженим та об'єктивним чином у партнерстві з постраждалими, громадянським суспільством та за плідної співпраці з відповідними національними органами", — зазначив посадовець.

За його словами, в результаті цих розслідувань 30 червня 2022 року Палата попереднього провадження I видала ордери на арешт трьох підозрюваних: Михайла Майрамовича Міндзаєва, Гамлета Гучмазова та Давида Георгійовича Санакоїва.

"Звинувачення, які я висунув і за якими були видані ордери на арешт, безпосередньо стосуються незаконного тримання під вартою, тортур та жорстокого поводження, захоплення заручників та подальшого незаконного переміщення цивільних осіб з-поміж етнічних грузинів у контексті окупації Російською Федерацією. Як я заявив під час подання заяви про ці ордери на арешт, ці злочини є ширшою картиною злочинності, яка включала широкомасштабні грабежі та руйнування грузинських сіл і будинків, а також відмову в праві на повернення майже всім грузинам з населення Цхінвальського регіону", — підкреслив Карім Хан.

Прокурор додав, що підозрювані є одними з тих, хто несе найбільшу відповідальність за передбачувані злочини, скоєні під час війни 2008 року. Окрім того, розслідування виявило ймовірну роль померлого В'ячеслава Борисова, на момент конфлікту — генерал-майора Збройних сил Російської Федерації та заступника командувача Повітряно-десантних військ. Суд вважає, що військовий навмисно сприяв скоєнню деяких із цих правопорушень.

Відтак, на думку МКС, відповідальність за незаконне позбавлення волі, катування, захоплення заручників і незаконне переміщення цивільних осіб під час російсько-грузинської війни несуть чотири людини:

  • Міхаїл Міндзаєв — міністр внутрішніх справ самопроголошеної Республіки Південна Осетія у 2005-2008 роках;
  • Гамлет Гучмазов — начальник СІЗО МВС Південної Осетії у 2008 році;
  • Давід Санакоєв — уповноважений президента Південної Осетії з питань прав людини;
  • В'ячеслав Борисов — генерал-майор ЗС РФ, з 2002 року був заступником командувача ПДВ із повітряно-десантної підготовки. Помер торік.

Прокурор додав, що його офіс не проводитиме нових розслідувань щодо злочинів під час війни у Грузії.

"Відповідно, за відсутності суттєвої зміни обставин фазу розслідування ситуації в Грузії завершено. Я поінформував владу Грузії про це рішення", — зауважив Карім Хан.

У Міністерстві юстиції Грузії заявили, що в цілому задоволені рішенням, зазначивши, що воно повністю доводить правоту країни та відкидає звинувачення на адресу грузинських військових, повідомляє Jam News.

Що відомо

  • Російські війська увійшли на територію Грузії 8 серпня 2008 року. За результатами війни Грузія втратила контроль над Абхазією та Південною Осетією. 26 серпня 2008 року Росія визнала "незалежність" регіонів.
  • 24 травня 2022 року у самопроголошеній Південній Осетії змінилася влада — на посаду "президента" вступив Алан Гаглоєв, якому у виборчих перегонах програв Анатолій Бібілов. Утім, він залишив невизнаній республіці призначений на 17 липня референдум про приєднання до Росії.
  • Однак 30 травня так званий глава невизнаної Південної Осетії Алан Гаглоєв призупинив дію указу свого попередника на "посаді" Анатолія Бібілова про організацію референдуму про об’єднання з Росією.
  • Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що країна не скористається війною в Україні для повернення своїх територій військовим шляхом.
  • У 2022 році Міністерство закордонних справ Грузії у річницю російського вторгнення 2008 року заявило, що РФ розширює зону окупації грузинських територій.

На початок