Суд оголосив вирок 97-річній колишній секретарці концтабору Штутгоф

Суд оголосив вирок 97-річній колишній секретарці концтабору Штутгоф

Суд оголосив вирок 97-річній колишній секретарці концтабору Штутгоф Ірмгард Фюрхнер
. Суд над колишньою секретаркою концтабору Штутгоф, 97-річною Ірмгард Фюрхнер, 20 грудня 2022 року, Німеччина, фото: AP

Регіональний суд німецького міста Ітцего сьогодні 20 грудня засудив колишню секретарку концтабору Штутгоф 97-річну Ірмгард Фюрхнер до двох років позбавлення волі умовно.

Про це повідомляє німецьке витання NDR.

У чому суть справи проти Фюрхнер

Прокуратура Ітцего висунула обвинувачення Ірмгард Фюрхнер у тому, що вона "допомагала особам, відповідальним у таборі, у систематичному вбивстві єврейських в’язнів, польських партизанів і радянських російських військовополонених", "пособництві та підбурюванні до вбивства у понад 10 тисячах випадків", а також у співучасті у замаху на вбивство.

У звинуваченні йдеться, що жінка "виконувала функції стенографістки та секретаря коменданта табору" з червня 1943 по квітень 1945 року. Фюрхнер судять за ювенальним законом, оскільки на час роботи в таборі їй було 18 і 19 років відповідно.

Прокурори допитали жінку і почали розслідувати її роботу в СС у 2016 році. Сама Фюрхнер стверджує, що ніколи не знала, що в таборі людей труять газом.

У вересні 2021-го року Фюрхнер не з'явилася на засідання, натомість сіла в таксі і поїхала в невідомому напрямку. Після чого суддя Домінік Гросс заявив, що Ірмгард оголошено особою, яка переховується від правосуддя. За чотири години після початку засідання підозрювану затримано. Вона була у Гамбургу, де її побачили на вулиці.

Фюрхнер живе в будинку для літніх людей недалеко від Гамбурга.

Як пише BBC, процес над Фюрхнер багато хто вважає безпрецедентним, оскільки вона не мала військового звання, а вважалася найнятою цивільною особою. Також вона перша жінка за багато років, яку судять за нацистські злочини.

Що казали адвокати

Як писало видання The Winniped Press, адвокат Вольф Молкентін просив виправдати клієнтку, стверджуючи, що вона не знала про звірства, скоєні в таборі, і що доказів, необхідних для кримінальної відповідальності, немає.

За його словами, масове вбивство ніколи не згадувалося в документах, з якими працювала Ірмгард Фюрхнер, а газові камери та крематорій також не було б видно з офісу, де працювала жінка.

Сама Фюрхнер відмовилася нести відповідальність за свою діяльність як стенографістки в німецькому концтаборі Штутгоф. Вона вважала звинувачення безпідставними. У своїй заключній промові жінка сказала, що шкодує про те, що сталося, і шкодує, що була там у той час.

Водночас прокурори у своїй заключній промові вимагали визнати Фюрхнер винною за співучасть у вбивстві та засудити її до двох років умовно. Зазначалось, що у неї на столі були все листування начальника табору з вищим керівництвом СС, а її кабінет виходив на табірний крематорій.

Що сказали свідки

Колишній ув'язнений у Штуттгофі Абба Ноар відмовився виступати свідком у цій справі.

"Не хочу турбувати цю літню жінку. Я не маю поняття, що вона зробила чи не зробила. Нас, в’язнів, не водили до секретаріату у Штутгофі, щоб подивитися, як вона працює. Якщо вона зробила щось не так, або скоїла злочин, то чому вони чекали до сьогоднішнього дня", — сказав він в інтерв'ю Deutsche Welle.

Що відомо про табір Штутгоф

Штутгоф — нацистський концентраційний табір, заснований у 1939 році (нині с. Штутово, Польща). Під час Другої світової війни у ньому загинуло близько 65 000 в’язнів. Багато з них померли від хвороб і голоду, деяких отруїли газом, а іншим зробили смертельні ін'єкції. Багато жертв були євреями; були також поляки неєвреї та полонені радянські солдати.

У червні 1944 року охоронці почали використовувати там газові камери. Радянські війська звільнили його в травні 1945 року. Всього у Штутгофі утримувалися приблизно 100 000 в'язнів.

На початок