В Єврокомісії прокоментували закон про КСУ

В Єврокомісії прокоментували закон про КСУ

Ексклюзивно

В Єврокомісії прокоментували ухвалений Верховною радою проєкт щодо добору кандидатур на посаду судді Конституційного суду України на конкурсних засадах. За словами правозахисників, чинна редакція документа містить ризики узурпації судової влади. Єврокомісія оцінюватиме закон на тлі рекомендацій Венеційської комісії.

Про це Суспільному повідомила речниця Європейської комісії Ана Пізонеро.

"Ми беремо до уваги ухвалення 13 грудня закону № 7662 щодо добору кандидатів на посаду судді КСУ, включаючи склад та правила прийняття рішень у Консультативній групі експертів (КГЕ). Єврокомісія оцінюватиме закон на тлі рекомендацій Венеціанської комісії, а також його ефективну імплементацію, щоб забезпечити призначення доброчесних та професійно кваліфікованих суддів до КСУ", — сказала вона.

Реформа КСУ є одним із семи "кроків", викладених у Висновку комісії від 17 червня, які Україна має здійснити у контексті набуття статусу країни-кандидата на вступ до ЄС, наголосили в Єврокомісії.

"Успіх реформи КСУ залежить від низки факторів, зокрема, від складу Антикорупційного суду, якості його процедур та їх послідовного застосування, а також прозорості його роботи. Єврокомісія буде уважно стежити за процесом імплементації закону. Прогрес у судовій реформі залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України", — додала Ана Пізонеро.

13 грудня Верховна рада України ухвалила в цілому законопроєкт щодо конкурсного добору кандидатур на посади суддів Конституційного суду. Згідно з документом, депутатські фракції та групи не зможуть висувати кандидатури на посаду суддів КСУ.

Натомість передбачено створення допоміжного органу — Дорадчої групи експертів, яка буде допомагати оцінювати відповідність кандидатів на посаду суддів КСУ.

Ця група зможе аналізувати документи, запитувати додаткову інформацію, як у самих кандидатів, так і в інших органів, проводити співбесіди із кандидатами. За результатами роботи група має рекомендувати не менше трьох осіб на одну вакантну посаду.

У чому ризики закону про КСУ

Конкурс на посади суддів КСУ відбуватиметься в кілька етапів, а найбільша роль буде відведена Дорадчій групі експертів із шести осіб. Група першого скликання (на шість років) складатиметься з представника президента, Верховної ради, з’їзду суддів (Ради суддів України), Венеційської комісії та міжнародних і іноземних організацій, які надають допомогу Україні у сфері верховенства права чи протидії корупції.

Вирішальний голос у комісії, яка добирає суддів КСУ, має бути в незалежних експертів, а не в політиків.

Водночас ухвалений закон дозволить владі контролювати більше половини складу суддів КСУ, а відповідно і рішень суду, зазначив у коментарі Суспільному юрист Степан Берко. Правозахисники та міжнародні партнери вимагають іншого механізму призначення суддів КСУ.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та історії тижня в одному листі

1 грудня 2021 року президент Зеленський заявляв, що у реформуванні судової системи України "пишатися поки нема чим", проте вона буде завершена.

28 лютого, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. Реформа Конституційного суду є однією з семи вимог до України на шляху до вступу в ЄС.

Читайте також: Україна — ЄС: що ми маємо зробити у статусі кандидата і коли можливий вступ в Євросоюз
На початок