Кремль реагує на чутки про другу хвилю мобілізації в Росії, явно намагаючись впоратися зі зростанням суспільного занепокоєння та взяти під контроль інформаційний простір, однак цих зусиль недостатньо, щоб усунути всі проблеми та компенсувати людські втрати у війні проти України.
Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).
Як зазначається у публікації, зокрема, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков 6 грудня закликав росіян покладатися на повідомлення Міноборони Росії (МО) та президента та ігнорувати "провокаційні повідомлення", опубліковані в соціальних мережах, таких як Telegram, щодо другої хвилі мобілізації.
"Заява Пєскова, ймовірно, направлена на дискредитацію зростання впливу як російської опозиції, так і провоєнних Telegram-каналів, які постійно повідомляють про ознаки наміру Кремля відновити мобілізацію у 2023 році", — вважають аналітики.
При цьому президент Росії Володимир Путін також посилює заходи, щоб мобілізовані чоловіки та їхні сім'ї не скаржилися на проблеми з мобілізацією. Зокрема, Путін, підписав закон про заборону мітингів в урядових будівлях, університетах, школах, лікарнях, портах, вокзалах та церквах,
"Кремль, схоже, відходить від обмежених заяв про війну, які він використав, щоб зменшити стурбованість широкої російської громадськості щодо війни, ймовірно, у спробі підготувати громадськість до майбутніх хвиль мобілізації", — вважають в Інституті.
Аналітики також нагадують, що влада Білгородської та Курської областей Росії оголосили про формування загонів територіальної оборони, внаслідок чого багато мирних жителів опинилися на війні під абсурдним приводом загрози українського наземного нападу на прикордонні райони РФ. Також раніше ISW повідомляв, що кремлівські пропагандисти почали висувати аналогічні неправдоподібні теорії про українську наземну загрозу російській території.
"Московські чиновники навіть розклеїли по всьому місту рекламу спецоперації, яку раніше ISW спостерігав лише у віддалених містах та населених пунктах влітку 2022 року у розпал російських кампаній із набору добровольців. Проте, цих інформаційних умов, мабуть, недостатньо, щоб переконати населення Росії загалом у необхідності додаткової мобілізації, враховуючи незадовільну реакцію на рекламні кампанії з набору добровольців влітку", — зазначається в дописі.
Такими діями Кремль ризикує ще більше підірвати свій авторитет, оголошуючи про мобілізацію, яку передбачали неофіційні джерела, але не обговорювали російські офіційні особи. Російські посадовці стикаються із серйозними проблемами, врівноважуючи потреби Росії у формуванні сил, які вимагають активної підтримки спільноти блогерів, а також контролю над російським інформаційним простором, зауважують в ISW.
Аналітики Інституту наголошують, що рішення Путіна віддати наказ про другу хвилю мобілізації, загальну мобілізацію або навіть офіційно оголосити війну Україні не усуне невід'ємні обмеження російської військової потужності, доступної для війни в Україні в короткостроковій перспективі.
"Міноборони Росії може одночасно навчати лише близько 130 000 призовників протягом дворічного циклу призову у мирний час, і болісно боролося за підготовку більшої кількості мобілізованих чоловіків за короткий період", — зазначається в дописі.
З огляду на заяви українського військового командування аналітики зазначають, що Кремлю знадобилося майже три місяці, щоб підготувати деякі з цих частин, у той час як інші погано підготовлені та погано забезпечені підрозділи, сформовані з мобілізованих, були передчасно відправлені на передову.
"Зусилля Кремля щодо формування сил, як і раніше, залежать від його здатності інвестувати час та ресурси у свій персонал, вимоги, які сильно розходяться з відсутністю у Кремля довгострокового стратегічного планування", — наголошують в ISW.
Що відомо
- Президент РФ Володимир Путін 21 вересня підписав указ про проведення часткової мобілізації у Росії. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що в ході мобілізації будуть призвані 300 тисяч резервістів, які пройдуть підготовку перед відправленням в зону "СВО".
- На тлі оголошення мобілізації по усій Росії пройшли акції протесту. Також в Росії почалися підпали адміністрацій і військкоматів.
- 28 жовтня міністр оборони Росії Сергій Шойгу відзвітував президентові Володимиру Путіну про завершення мобілізаційних заходів. За його словами, до лав Збройних сил РФ призвали 300 тисяч осіб. Шойгу також заявив, що додатковий призов не планується.
- 31 жовтня Володимир Путін також заявив про завершення мобілізації. При цьому він сказав, що проконсультується з юристами щодо того, чи необхідно видавати для завершення мобілізаційних заходів окремий указ.
- 1 листопада президент Чечні Рамзан Кадиров заявив, що у республіці продовжуватимуться мобілізаційні заходи. Також Росія проводила мобілізацію в Криму попри заяву про припинення кампанії.
- 3 листопада український Генштаб заявив, що попри заяви військово-політичного керівництва Російської Федерації про завершення мобілізаційної кампанії, мешканців РФ продовжують мобілізовувати до армії, але у прихованому режимі.
Читайте також
Чи вплине "часткова мобілізація" в Росії на війну в Україні
У Росії створили нові методички для ЗМІ через мобілізацію — ГУР