Необхідне розслідування: в ООН прокоментували відео з "розстрілом російських військовополонених"

Необхідне розслідування: в ООН прокоментували відео з "розстрілом російських військовополонених"

Необхідне розслідування: в ООН прокоментували відео з "розстрілом російських військовополонених"
. Верховний комісар Організації Об’єднаних Націй з прав людини Фолькер Тюрк. Фото: AP

Верховний комісар Організації Об’єднаних Націй з прав людини Фолькер Тюрк прокоментував відеозаписи із Макіївки Луганської області. На одному з відео військові РФ лягають на землю, здаючись у полон, але потім один з них відкриває вогонь у бік українських військових. На іншому відео, знятому з висоти, помітні тіла російських військових.

Про це повідомляє Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

"З того часу, як Росія розпочала збройний напад на Україну в лютому, були численні заяви про страти обома сторонами військовополонених та інших осіб, які більше не беруть участь у бойових діях. Особи, що вибули зі строю, в тому числі солдати, що здалися, знаходяться під захистом міжнародного гуманітарного права, і їхня позасудова кара є воєнним злочином", — сказав Тюрк.

Він зазначив, що серед деяких відеороликів, переглянутих Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, є кілька тих, що з'явилися за останні два тижні в соціальних мережах. Серед них — записи зі села Макіївка Луганської області, на яких зафіксована здача російських військових у полон, подальша стрілянина по українських військових, а також, як припускає ООН, тіла близько 12 російських солдатів.

"Наша моніторингова місія в Україні провела попередній аналіз, який показав, що ці тривожні відео, найімовірніше, є справжніми в тому, що вони показують. Фактичні обставини всієї послідовності подій мають бути розслідувані максимально можливою мірою, а винні належним чином притягнуті до відповідальності", — зазначив посадовець.

За його словами, аналіз, здійснений Місією, наголошує на необхідності проведення незалежних та докладних судово-медичних розслідувань, які допоможуть встановити, що саме сталося у Макіївці.

"Я також закликаю сторони дати чіткі інструкції своїм силам про те, що не повинно бути відплати, репресій проти тих, кого вони беруть у полон, та забезпечити повне виконання цих інструкцій. Цього вимагають норми, що регулюють збройний конфлікт, викладені у Женевських конвенціях", — наголосив Тюрк.

24 листопада заступниця міністра оборони України Ганна Маляр під час брифінгу заявила, що українська сторона продовжує вивчати відеозаписи.

"Відео, які з'являються в мережі, дійсно вивчаються на предмет того, чи не є це фейком, чи не є це зрежисованим чимось. І наразі вже не раз подавалася інформація, бо це насправді застаріла новина, про яку ви питаєте. Там очевидно з відео, якщо в уповільненому режимі дивитися, що це не українські військові роблять. Тому, з цього приводу вже була інформація, але це не та історія, щоб були офіційні заяви Міноборони чи Генштабу з цього приводу. Тому що таких відео чимало з'являються — це війна, зрозуміло", — зауважила Маляр.

Що відомо

  • 18 листопада Міноборони РФ опублікувало відео із розстрілом російських військових, які нібито здавалися в полон ЗСУ. У відомстві назвали інцидент "кривавою розправою, що відображає сутність київського режиму".
  • Згодом голова Ради з прав людини при президенті РФ Валерій Фадєєв заявив, що направив "інформацію про страту у Макіївці" до ООН, ОБСЄ, Amnesty International та інших організацій.
  • 20 листопада Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що справжність відео на цей час не підтверджена. Водночас він наголосив, що російські солдати відкрили вогонь під час здачі в полон, що є воєнним злочином.

Читайте також

The New York Times заявляє про справжність відео з "розстрілом російських військовополонених"

Обстріли Херсона, відновлення електропостачання усіх критичних об'єктів, нова допомога від ЄС. 275 день війни. Онлайн

На початок