The New York Times заявляє про справжність відео з "розстрілом російських військовополонених"

The New York Times заявляє про справжність відео з "розстрілом російських військовополонених"

ЗМІ
The New York Times заявляє про справжність відео з "розстрілом російських військовополонених"
. Скріншот з відео, поширеного у соцмережах

Видання The New York Times підтвердило справжність відеозаписів з Макіївки Луганської області. На відео зафіксовані події, пов'язані з загибеллю групи російських військових. На одному з записів військові РФ лягають на землю, здаючись у полон, але потім один з них відкриває вогонь у бік українських військових. На іншому відео, знятому з висоти — тіла російських військових.

Ці записи дійсні, але не показують, як і чому були вбиті російські солдати, пише видання.

"Відео показує сцени зіткнення, де щонайменше 11 росіян, більшість з яких лежать на землі, схоже, були застрелені з близької відстані після того, як один із їхніх військових раптово відкрив вогонь по українських бійцях, які стояли поруч", — пишуть журналісти.

Після цього росіяни звинуватили Україну в "безжальному розстрілі неозброєних російських військовополонених". Український уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що російські солдати відкрили вогонь під час здачі в полон, що є воєнним злочином.

Читайте також: Лубінець прокоментував "відео з розстрілом російських військовополонених"

За даними видання, інцидент стався, коли українська армія звільнила село Макіївка Луганської області в середині листопада, під час чого російські сили зазнали великих втрат. Порівнявши відео з супутниковими знімками, The New York Times підтвердила, що відео було знято на фермі, розташованій у селі. Деякі з відео є частиною серії з чотирьох записів із дронів, поширених 12 листопада Telegram-каналом, де повідомлялося про відвоювання Макіївки. The New York Times підтвердило, що інші відео з повітря також нещодавно були зняті в селі.

Зіткнення було знято двома джерелами: неназваним українським військовим, який знімав на мобільний телефон відео щоденник боїв за Макіївку, а також оператором дрона — ймовірно, його зняли українські сили, які стежили за наступом.

Проаналізувавши відеозаписи, видання продемонструвало ймовірну послідовність подій.

Перше відео покладено на музику — це функція, яка зазвичай використовується у відеощоденниках у соціальних мережах — і показує групу озброєних українських солдатів, які лежать у полі та ведуть вогонь по цілі на відстані. Солдати розмовляють і українською, і російською. На відео чути постріли, оператор показує обличчя.

На другому відео зафіксована ця ж група українських військових на подвір’ї фермерського будинку з висоти повітря. Будинок та навколишні будівлі сильно пошкоджені боями, як і багато інших будівель у цьому районі.

На ньому видно, як український військовий лежить на землі та тримає на прицілі один із сараїв комплексу. За ним стоїть другий український військовий. Третій український військовий крокує подвір’ям із гвинтівкою, а четвертий на землі оглядає тіло, ймовірно, мертвого російського військового. Друге тіло, скоріш за все, також росіянина, лежить поруч без ознак руху. Як зазначає видання, в одному із сараїв також перебувають російські солдати, однак на той момент вони перебувають за кадром.

У наступній сцені, знятій на мобільний телефон у дворі тим самим українським, із незрозумілих причин є прогалини. На ньому зображені четверо українських військових, щонайменше троє з них озброєні.

"Один військовий з рушницею невпевнено наближається до споруди, де ховаються російські солдати. Солдат з автоматом забезпечує прикриття. Чути кілька пострілів — хоча незрозуміло звідки — і солдат повільно відступає від прибудови, витягаючи російських солдатів під прицілом", — пишуть журналісти.

Відео обривається, а коли воно запускається знову, шестеро російських солдатів лежать обличчям до землі один біля одного. Принаймні двоє з них живі, і їх можна побачити на відео, інші нерухомі. На відео помітно, як четверо інших солдатів повільно виходять із прибудови, один за одним, деякі — з піднятими руками. Вони приєднуються до інших солдатів на землі.

Росіяни одягнені в бронежилети та шоломи, а на їхній уніформі є червоні лямки на гомілках. Двоє українців, які стоять поруч, виглядають розслабленими та скеровують гвинтівки в землю. Захоплення цих солдатів спочатку відбувається впорядковано й без інцидентів, але раптом усе змінюється, зазначає видання.

"Коли 11-й російський військовий виходить із прибудови, він відкриває вогонь, цілячи в одного з українських військових. Українці заскочені зненацька. Український військовий, який знімає цю сцену, здригається. Покадровий аналіз того, що відбувається далі, показує, як український солдат, який стоїть поруч, здіймає гвинтівку і цілиться в російського бойовика", — йдеться у публікації.

На цьому відео завершується. Однак наступний відеозапис, знятий з дрона, як вважає видання, демонструє наслідки — російські солдати лежать нерухомо, ймовірно, мертві, більшість із них перебувають у тій самій позі, як і при здачі в полон. Навколо них помітні сліди крові.

"Російського військовослужбовця, який стріляв в українців, мабуть, убито на місці, і він лежить на позиції, звідки відкрив вогонь. Біла цегляна стіна поряд з тим місцем, де він стояв, нещодавно пошкоджена, можливо, вогнем у відповідь українських сил", — пише NYT.

"Схоже, що більшість із них були вбиті пострілами в голову. Є калюжі крові. Це свідчить про те, що їх просто залишили там мертвими", — сказав в інтерв'ю доктор Рохіні Хаар, медичний радник організації "Лікарі за права людини".

На думку Хаара, коли російські солдати здавалися, ймовірно, вони лежали неозброєні, з витягнутими руками або за головою.

"Вони вважаються виведеними з ладу або некомбатантами — фактично військовополоненими", — сказав доктор Хаар.

Іва Вукусич, експерт із кримінального переслідування воєнних злочинів в Утрехтському університеті, сказала, що ґрунтуючись лише на відеодоказах, важко визначити, чи був скоєний воєнний злочин. За її словами, вирішальним фактором є час, коли росіяни були вбиті. Вукусич підкреслює, що якщо росіян розстріляли у запалі, це не є явним злочином.

"Якщо цих військовополонених ще не обшукували, то українці не знають, чи вони озброєні, навіть якщо вони знаходяться на землі", — наголосила вона.

За словами доктора Вукусич, дії російського бойовика також мають вирішальне значення і можуть вважатися віроломством — симуляцією капітуляції, що може переслідуватися як воєнний злочин відповідно до Женевських конвенцій.

"Цілком можливо, що якби цей хлопець не вистрілив, усі вони були б затримані як військовополонені та вижили б", – додала Вукусич.

В ООН заявили, що цей епізод слід розслідувати, повідомляє Reuters.

"Нам відомі відеозаписи, і ми їх вивчаємо", — сказала речниця Управління ООН з прав людини Марта Хуртадо.

Що відомо

  • 18 листопада Міноборони РФ опублікувало відео із розстрілом російських військових, які нібито здавалися в полон ЗСУ. У відомстві назвали інцидент "кривавою розправою, що відображає сутність київського режиму".
  • Згодом голова Ради з прав людини при президенті РФ Валерій Фадєєв заявив, що направив "інформацію про страту у Макіївці" до ООН, ОБСЄ, Amnesty International та інших організацій.
  • 20 листопада Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що справжність відео на цей час не підтверджена. Водночас він наголосив, що російські солдати відкрили вогонь під час здачі в полон, що є воєнним злочином.

Читайте також

Асамблея НАТО визнала РФ державою-терористом, обстріл Херсона, бої на Донбасі. 271 день війни. Онлайн

На початок