"Немає піар-проєктів": Харківський антикорупційний центр прокоментував бюджет громади на 2023 рік

"Немає піар-проєктів": Харківський антикорупційний центр прокоментував бюджет громади на 2023 рік

Ексклюзивно
"Немає піар-проєктів": Харківський антикорупційний центр прокоментував бюджет громади на 2023 рік
Суспільне Харків

На позачерговій сесії Харківської міської ради депутати ухвалили бюджет на 2023 рік: найбільше грошей планують витратити на фінансування житлово-комунальної сфери Харкова. За спостереженням Харківського антикорупційного центру, наступного року місто не матиме "пафосних будівництв", як у минулі роки.

Свою думку про бюджет, який затвердили депутати, Українському Радіо Харків розказав співзасновник Харківського антикорупційного центру Євген Лісічкін.

"Без пафосних будівництв"

Харківська міська рада 17 листопада схвалила проєкт бюджету міської територіальної громади на 2023 рік. Як прокоментуєте баланс доходів і видатків?

Цей бюджет, як і бюджет 2022 року, набагато більш збалансований, з урахуванням того, що в країні зараз війна, й немає якихось піар-проєктів або пафосних будівництв, реконструкцій, як звикли ми, вивчаючи бюджети минулих років: зоопарк або "Фентезі-парк" біля "Металісту" на Плеханівській, "Зоряне небо" або реконструкція фонтанів за 70 мільйонів. Такого немає, з урахуванням того, що зменшились надходження до бюджету, бо бізнес працює не в повному обсязі.

Та і відновлювати багато чого потрібно, підтримувати комунальні підприємства.

Так. І звісно, що зараз мораторій на підвищення тарифів житлово-комунального господарства у зв’язку з воєнним станом, проїзд у транспорті безплатний, тому звісно, що зарплати працівникам тепломереж, водоканалу, транспортних підприємств погашаються коштом бюджету.

Також ремонт тепломереж, інфраструктури теплопостачання, ремонт житлового фонду після російських обстрілів — і на все це кошти. Саме ці напрямки забрали звичні в останні роки для міськради піар-проєкти — реконструкції парків, фонтанів і так далі.

А пам’ятаєте оцей зелений коридор між парками, який просто перед повномасштабним вторгненням за участю Президента, наскільки я пам’ятаю, обговорювався обладміністрацією, щоб були такі зелені зв’язки по місту, також грандіозний проєкт з реконструкцією Гідропарку зокрема.

Так, оцей зелений коридор. Також була досить велика піар-кампанія з побудови дороги через ринок "Барабашово".

У бюджетах на 2022 та 2023 роки цих проєктів немає, і дороги немає, і реконструкції Гідропарку, і парків — це все порізали

У 2022 році у бюджеті майже 1,5 млрд виділено на забезпечення діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії. Це фактично зарплати комунальному підприємству "Теплові мережі", а також реконструкція і відновлення інфраструктури тепломереж, постраждалої від російських обстрілів. Це те, чого не було, коли бюджет лише приймався.

Транспорт та тепло

Проєкт бюджету на наступний рік, за інформацією мерії, побудований на припущеннях подолання наслідків російської агресії. Це як, за ситуації, яка є зараз?

З урахуванням сьогодні. 327 млн грн на цей рік — це зарплати "Харківводоканалу", на наступний рік закладено 900 млн грн на ремонт котелень, теплових пунктів, тепломагістралей.

Харківський антикорупційний центр звертає увагу на витрати на закупівлю тролейбусів з автономним ходом, автобусів, звичайних тролейбусів, будівництво місцевої автоматизованої системи, загальна вартість якої — майже 68 млн грн і будівництво якої може завершитися у 2024 році. Наскільки це раціонально, доцільно?

Так, ми давали цифри: 157 млн — тролейбуси, автобуси, тролейбуси з автономним ходом. Неприємно здивувало те, що, на жаль, не купуються трамваї.

Наскільки було відомо, міськрада ще, здається, навесні повідомляла, що дуже багато пошкоджено або повністю виведено з ладу трамваїв від потраплянь російських ракет. І, на жаль, на сьогодні ми бачимо закупівлі тролейбусів та автобусів, але не бачимо, щоб поновлювався трамвайний парк.

Але ж була передача трамваїв від закордонних партнерів?

Так, це більше було як гуманітарна місія, ми чули. Звісно, що якесь оновлення тролейбусів, автобусів відбувається щорічно, і в цьому році приблизно на 130 млн оновлення, в наступному — на 157. Це інвестиційний проєкт, кредити міжнародних банків.

А наскільки закредитоване наше місто, якщо є відкриті дані?

Найголовніший кредит на наступний рік — 1,5 млрд, це продовження будівництва Олексіївської лінії метро. Я вважаю, що у реаліях 2022 року, з російським повномасштабним вторгненням це нереально, але це закладається в бюджет, подивимось, як буде насправді відбуватися. Зараз, при обстрілах міста кожні 3-5 днів — не думаю, що це доречно. Але як буде ситуація складатися, важко сказати.

"Люди сплачують за проїзд не напряму, а через бюджет"

Ніби Харків не сходив з новин вітчизняних і закордонних, високопосадовців, які приїздять до України, нерідко возять у Харків на околиці, зокрема на Північну Салтівку. Я, як житель міста, очікував якихось потоків, траншів, техніки — ви такі тенденції бачите, якщо ні, то чому?

Я бачу, що передаються чеські, здається, автобуси, трамваї. Але поки важко сказати, наскільки це буде тенденцією. Звісно, якась допомога буде з транспортною інфраструктурою. Але все розуміють, що, поки триває російське вторгнення — передати все і одразу, а потім кожні 3-5 днів обстріли. Я думаю, після перемоги, завершення війни таке буде можливо.

Поки ви не помічаєте, щоб до бюджету надходило?

Прямо до бюджету ні. Це оформлюється на баланс профільних підприємств, якщо це допомога по трамваях, тролейбусах. У бюджеті на 2023 рік 480 млн закладено на погашення кредитів, які комунальні підприємства мають перед міжнародними інститутами і банками.

Наскільки доцільно і далі безплатно перевозити людей, чи не відіб’ється це на подальшій долі бюджету Харкова?

Фактично, це не безплатно тому, що ви ж самі сказали, що наповнення бюджету — це податки на доходи фізичних осіб, там єдиний податок. Фактично люди сплачують цей проїзд, просто не напряму, а через бюджет. Тому що ці підприємства зараз повністю дотуються з бюджету, тому що безплатний проїзд, кошти не надходять від людей напряму.

Ми чули, що були затримки, пов’язані з виплатами на цих транспортних підприємствах, на тролейбусному депо, скаржились водії, здається, що по 2-3 місяці вимушені були працювати повністю безплатно.

Але зараз я бачу допомогу через бюджет, виділену на зарплати працівникам цих підприємств, як і тепломережам, як і водоканалу, метрополітену. Таку практику, звісно, до війни ніхто б не розглядав.

Зараз, під час війни, коли в людей доходи впали або їх майже немає, можливо, це як вихід зі становища дійсно має бути.

Що відомо

  • На сесії Харківської міської ради 17 листопада внесли зміни до положень про присвоєння Премії Харківської міської ради. Премію доповнили номінацією "Захист державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України та зміцнення оборони міста Харкова", повідомили у мерії.
  • Також на сесії прийняли рішення про звільнення представників малого бізнесу від оплати оренди за період з 1 березня по 31 травня 2022 року.

Читайте також

На реновацію ТЕЦ-3 у Харкові спрямували 70 млн грн — Терехов

На початок