У Румунії визнали неконституційним указ президента про надзвичайний стан

У Румунії визнали неконституційним указ президента про надзвичайний стан

У Румунії визнали неконституційним указ президента про надзвичайний стан АР

Конституційний суд Румунії оголосив неконституційним указ президента про запровадження в надзвичайного стану в країні і накладання штрафів на громадян, а також постановив, що глава держави перевищив законодавчу базу.

”Конституційний суд встановив, що указ про запровадження надзвичайного стану no. 34/2020, що вносить зміни та доповнює указ no. 1/1999 є в цілому неконституційним", — цитує румунське видання Digi24 рішення суду.

Згідно з ним, суд вирішив, що у сфері встановлення надзвичайного стану органи державної влади здійснюють спільні повноваження: визначати надзвичайний стан і окреслювати його правові рамки має парламент, тоді як президент має його встановлювати та контролювати.

Водночас указ президента є лише нормативним адміністративним актом, тобто актом вторинного регулювання, який реалізує рішення парламенту.

Натомість запроваджені президентом заходи (пряма закупівля товарів органами державної влади, відсторонення держслужбовців, повне припинення цивільних і кримінальних справ тощо) є відхиленням від законодавства. Суд підкреслив, що рішення глави держави вплинуло на основні права і свободи громадян, такі як право на працю, економічну свободу і вільний доступ до правосуддя.

Суд зазначив, що такі дії президента є неконституційними, перевищують його законні повноваження і президентський указ мав пройти парламентський контроль.

Крім того, суд визнав неконституційним накладання штрафів за порушення карантину, яких поліція з початку обмежень виписала понад 300 тисяч на загальну суму понад 120 мільйонів євро.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди