До весни у Харківському екопарку сподіваються прибрати наслідки російських обстрілів та почати відновлення. Нині на території, яка обстрілювалася армією РФ від початку повномасштабного вторгнення агресора, перебувати небезпечно.
Прибирання в екопарку розпочнуть з повного обстеження та розмінування, розповів Суспільне Харків директор екопарку Віталій Ільченко.
За його словами, пересуватися територією небезпечно через міни й уламки снарядів. У лісовій зоні знайшли десятки російських снарядів, частина з яких досі залишається біля центральної будівлі. Внаслідок ударів будівля вигоріла та залишилася без даху. Загалом екопарк знищений на 80%.

"Зараз наша головна мета — зберегти те, що є. Законсервувати, навести лад, бо дуже багато руйнувань, це займе певний час, певні сили, кошти. Дуже багато руйнувань. Я думаю, що до весни ми будемо займатися тільки прибиранням того, що лишилося після обстрілів", — розповів Ільченко.

За його словами, усі будівлі потребують капітальних вкладень. Наприклад, тільки у вольєрах людиноподібних мавп заміна скла і відновлення даху коштуватиме до 10 млн грн.
"Тільки заміна скла на літніх вольєрах і зимових приміщеннях за приблизними підрахунками — до 6 млн грн буде коштувати. Тільки скло, без робіт. Але там був пошкоджений і дах. Я думаю, що до 10 млн грн — витрати на те, щоб вирівняти ситуацію", — розповів Ільченко.
На цей час він оцінює ситуацію як фінансово тяжку.
"Все буде залежати від фінансування і погодних умов. Якщо зараз снігу буде пів метра, то це ускладнить нашу роботу. Але робота з прибирання розпочнеться, а як далі піде, не знаю", — сказав Ільченко.

Від обстрілів загинули шестеро людей, які допомагали годувати і вивозити тварин у безпечні зоопарки. Російськими обстрілами після вторгнення вбило близько ста тварин. В екопарку сподіваються відновити і розширити колекцію. Буйволи, які під час війни жили у лісах, повернулися до екопарку з потомством.
"І не тільки у буйволів потомство. В різних тваринах, які роз'їхалися по Україні, є малеча. Пару десятків, якщо ми говоримо і про дрібних, і про приматів, лемури... Життя триває, тваринки народжуються", — каже Ільченко.
Що відомо
- З початку війни "Фельдман екопарк" опинився під обстрілами РФ. Внаслідок війни в екопарку загинула частина зооколекції олені, кенгуру, мавпи, бізони та інші тварини. 8 березня під обстрілами загинули працівники парку. Частина тварин втекла з розбитих вольєрів. На 29 березня з парку вдалося евакуювати понад 3,5 тис. тварин.
- Після випадків загибелі людей в екопарку навесні 2022 року засновник звіринця Олександр Фельдман заявив про знищенні екопарку та оголосив, що не вивезених через обстріли тварин присплять. Після цієї заяви численні організації запропонували екопарку свою допомогу. Під обстрілами тварин вдалося врятувати.