Колишній чоловік вивіз доньку харківської поліцейської Юлії Літвінової за межі територій, які контролює Україна. Донька з батьком опинилися в окупованій Боровій, а коли відновився зв’язок, ексчоловік повідомив — виїхав разом з дитиною.
Донці Юлії Літвінової — 9 років. Марійку жінка не бачила з січня, бо несла поліцейську службу за межами Харківщини. А тепер ексчоловік забороняє бачитися з дитиною, говорить Юлія.
"Я у Кривому Розі була, він у Харкові ніс службу. Наша дитина була з його батьками у селищі Борова Харківської області. Донька ходила до Борівської школи", — говорить жінка.

У день лютневого вторгнення батько дівчинки, військовий-контрактник Олександр, втік з місця служби, каже жінка.
"З 24 лютого він опинився там, його забрав батько своєю машиною з Харкова. Була не одна розмова з мого боку з його батьком, дідусем Марійки, щоб він вивіз доньку мені хоча б на пів дороги. На що я почула тільки бруд: "Ти що, ненормальна? Ти не бачиш, що тут обстріли?", — згадує Юлія.

Власні джерела у Харківському гарнізоні підтвердили Суспільному: чоловік Юлії дійсно покинув службу в умовах воєнного стану. ДБР розслідує справу як дезертирство.
У квітні до Борової зайшли окупанти і Юлія втратила зв’язок з Марійкою та чоловіком. Розлучилася в односторонньому порядку та просила суд залишити дитину з нею. У вересні Олександр подзвонив сам і сказав, що вони поїхали з Борової.

"Просили небайдужих людей повідомити про місце перебування моєї дитини. Писали, що вони у Старобільську Луганської області, на тимчасово окупованій території, а інші писали, що вони виїхали до Воронезької області РФ. Було звернення з мого боку на портал "Діти війни" Луганської області. Там вже відкрили кримінальне провадження про зникнення дитини", — говорить Юлія.
За словами Юлії, чоловік забороняє вільно спілкуватися з донькою.
"З мого боку неодноразово було прохання до нього дати мені її особистий номер телефону, на що я чула у відповідь тільки бруд: "Ні, ти будеш спілкуватися тільки через мене і тільки так, щоб я чув", — каже Юлія.
Суд не визначив, з ким має залишитися дитина. Юлія звернулася з позовом ще раз та подала заяву про розшук Марійки до поліції у Харкові.
"До райвідділу я зверталася по цьому питанню, на що почула відповідь: "А що ви хочете? Біля дитини є рідний батько". І на цьому все", — говорить жінка.
У такому випадку це не викрадення, а батьківський спір, пояснює юрист Роман Чумак.
"Безумовно, треба отримати рішення українського суду, а вже потім за умови, якщо на той час ще буде діяти між державами угода про взаємну допомогу у кримінальних та цивільних справах, звертатися за цією допомогою і легалізовувати таке рішення на території інших країн", — говорить юрист.

За інформацією речника прокуратури області Дмитра Чубенка, щонайменше 50 дітей примусово вивезли з Харківщини на територію Росії. Слідчі відкрили 22 кримінальних провадження щодо вивезення дітей. Станом на 9 листопада батькам вдалося повернути 15 дітей з території РФ, каже Чубенко.
"Притягнути до відповідальності осіб, російських військових, які безпосередньо здійснювали вивіз, — неможливо, оскільки частина з них вже загинули, відступаючи з території Харківської області, частина з них перебуває на території РФ. Тому наша основна задача — це документування та фіксація цих злочинів", — сказав Чубенко.
Що відомо
- Борівська громада була окупована російськими військовими майже від початку повномасштабного вторгнення РФ до жовтня.