Як діагностують цукровий діабет та що робити, щоб запобігти хворобі. Поради ендокринологині з Рівного

Як діагностують цукровий діабет та що робити, щоб запобігти хворобі. Поради ендокринологині з Рівного

Важливо
Як діагностують цукровий діабет та що робити, щоб запобігти хворобі. Поради ендокринологині з Рівного
Фото: Суспільне Рівне

Більшість людей, у яких діагностують діабет, мають вік 50+. Але останнім часом хвороба молодшає і медики частіше виявляють недугу у пацієнтів із зайвою вагою, яким 30 років. Про це Суспільному розповіли фахівці обласного центру лабораторної діагностики

До Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом, який відзначають 14-го листопада, пояснюємо, як і чому змінюється вік хвороби і як її виявляють.

В обласному центрі лабораторної діагностики щодня перевіряють рівень глюкози крові для діагностування цукрового діабету. Три аналізатори працюють на дистанційному керуванні з комп'ютерів. Один з них працівники залишають увімкненим цілодобово, аби провести більше досліджень.

"Автоматичний біохімічний аналізатор робить широкий спектр біохімічних показників. Серед них два важливих — глюкоза крові і глікозильований гемоглобін. За цими двома показниками можна проводити діагностику цукрового діабету", — пояснює завідувач обласного центру лабораторної діагностики Олександр Кректун.

Як діагностують цукровий діабет та що робити, щоб запобігти хворобі: поради ендокринологині з Рівного
На фото Олександр Кректун демонструє автоматичний біохімічний аналізатор. Фото: Суспільне Рівне

Якщо не стане електрики, таке обладнання може працювати ще 20 хвилин, далі живлення забезпечують генератори. Окрім діагностування цукрового діабету, у лабораторії проводять ще й ряд інших досліджень.

"Є у нас лабораторія ПЛР, яка методом ДНК-діагностики визначає наявність інфекційних захворювань, зокрема, це діагностика коронавірусної інфекції, діагностика інфекцій, які передаються статевим шляхом, діагностика туберкульозу", — додає Олександр Кректун.

Показник глюкози показує рівень цукру у крові на цей момент, а показник глікозильованого гемоглобіну — середній рівень цукру за останні 120 днів. Таким чином лікарі можуть діагностувати у людини діабет.

Лікарка-ендокринологиня Ольга Саламадзе розповідає, що розрізняють два типи хвороби. Серед пацієнтів найбільш поширений діабет другого типу, причиною якого часто є надмірна вага.

"Цукровий діабет другого типу невпинно зростає, бо ожиріння є патогенетичне для цих пацієнтів. Ожиріння призводить до діабету другого типу, тому пацієнтів з саме цим типом дуже багато. Приблизно 80% всієї ендокринної патології — цукровий діабет другого типу", — каже Ольга Саламадзе.

Запобігти хворобі можна, дотримуючись здорового харчування та активного способу життя. Також людям, у яких в родині є випадки захворювання, варто проконсультуватись з лікарем та перевірити свою схильність до діабету.

"Профілактика цукрового діабету другого типу — це є активний спосіб життя та зменшення споживання швидковуглеводів — макарони, вироби з білого борошна. Ми рекомендуємо пацієнтам це менше вживати", — додає ендокринологиня.

Щороку 14 листопада у світі відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Ольга Саламадзе каже, що за останні роки пацієнтів побільшало, окрім того, змінився їх вік.

"Це більше люди старшого віку, 50+. Але зараз діабет молодшає і тому в нас з'являються пацієнти з ожирінням, віком від 30 років", — додає лікарка.

Читайте також

  • Міської ялинки у Рівному на свята не буде — мер
  • Які проблеми з'явились через війну: у Рівному запустили опитування серед містян і переселенців

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

На початок