Військовий облік жінок: що каже закон та як стати за власним бажанням

Військовий облік жінок: що каже закон та як стати за власним бажанням

Військовий облік жінок: що каже закон та як стати за власним бажанням
Жінки-військовослужбовці на військовому аеродромі у Василькові, 2018 рік. Фото: УНІАН

21 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №6482, за яким жінки з медичною або фармацевтичною спеціальностями, підлягають взяттю на військовий облік. Інші можуть це зробити за власним бажанням.

Перелік спеціальностей та професій, маючи які, жінки підлягають мобілізації, змінювався кілька разів. Як він виглядає сьогодні та що треба знати жінкам, аби встати на облік — у матеріалі Суспільного.

Що каже закон

В Законі України "Про військовий обов’язок і військову службу", а саме в статті 1 частині 11, закріплено, що підлягають взяттю на військовий облік жінки, що придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

Ті жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком беруться на військовий облік за їх бажанням.

Перелік цих спеціальностей затверджується наказами Міністерства оборони України. На сьогодні наказом МОУ №313 від 11.10.2021, редакція якого була змінена наказом МОУ № 35 від 07.02.2022, затверджено два переліки:

  1. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік.
  2. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями.

На перший погляд, різниці між переліками немає. Проте в наказі МОУ № 35 йдеться про те, що з 1 жовтня 2023 року головнокомандувач ЗСУ має забезпечити взяття на облік жінок саме за переліком №1.

"Виходить нестиковка, — пояснює юристка та адвокатка "Ario Law Firm" Надія Грищенко, — за змістом наказу № 35, взяття на облік жінок відтермінували ще на рік. Але закон, який має вищу юридичну силу, закріплює, що жінки з першого переліку можуть ставати на облік за власним бажанням. В цьому випадку керуватися варто законом".

Читайте також: Військовий облік жінок. Що зміниться з 1 жовтня і чи обмежать виїзд

Як стати на військовий облік за власним бажанням

По-перше, військовий облік не дорівнює мобілізації. Його завдання — проаналізувати, скільки людей у державі можуть нести військову службу, каже юристка Надія Грищенко.

Як стати на облік:

  • пройти медкомісію (треба дізнатися, коли це можна зробити у вашому військкоматі);
  • якщо ви ВПО, потрібно зареєструватися, взяти довідку ВПО, і вже з нею йти до військкомату;
  • З паспортом, ідентифікаційним кодом, дипломом про вищу освіту, та ксерокопіями цих документів й фотокарткою паспортного формату прийти у військкомат;
  • написати заяву;
  • отримати довідку про те, що вас взяли на військовий облік.

"Менше місяця тому я добровільно встала на військовий облік, — розповідає журналістка та радіоведуча Алла Кошляк. — Я прийшла у військкомат з паспортом, дипломом про вищу освіту, ідентифікаційним кодом та фотокарткою. Але перед тим як писати заяву та віддати документи, пройшла військово-лікарську комісію".

Військовий облік жінок: що каже закон та як стати за власним бажанням
Журналістка та радіоведуча Алла Кошляк встала на облік за власним бажанням. Фото: Особистий архів Алли

Алла вставала на облік за місцем реєстрації. За її словами аби обійти всіх лікарів витратила менше години: "Після медогляду з усіма документами я пішла писати заяву. Мені видали папірець, який засвідчує, що я добровільно встала на військовий облік. В цьому папірці вклеєна фотографія, і вписана спеціальність — діловод, за дипломом економіста. Якщо папірець загубиться, доведеться сплатити 850 грн штрафу. Потім мені сказали — якщо буде потреба у вашій спеціалізації, ми з вами зв'яжемось".

Алла каже, у військкоматі дещо здивувалися коли побачили її в черзі. "Коли я проходила медкомісію, у мене весь час питали: "А ви медик?". Кажу: "Ні, журналістка". У мене склалося враження, що потребують медиків. Після того як встала на облік, я записалася в школу операторів дронів".

Читайте також: "Якщо буде війна, поїдемо в Харків". Історія про волонтерство, втому і любов до міста на війні

Тележурналістка Анастасія Блищик ще влітку вирішила доєднатися до ЗСУ. Зараз вона служить на Ізюмському напрямку: "Оскільки я родом з Херсонщини, то перед постановкою на облік мала обрати у Києві район, отримати довідку ВПО. Вже після цього пішла у військкомат".

Журналістка Анастасія Блищик встала на військовий облік за власним бажанням та служить в ЗСУ
Анастасія Блищик служить на Ізюмському напрямку. Фото: Facebook/Анастасії Блищик

За словами Анастасії, її декілька разів відправляли додому подумати та відмовляли у постановці на облік. "Перший раз як я прийшла до військкомату були насмішки: "Що ти забула на війні? Чому ти туди йдеш?". Один медик заповнюючи документи сказав: "Ти що на війну зібралася?". Кажу: "Так". Відповідає: "Так там стріляють!". А я кажу: "Так викличу поліцію".

В Анастасії був рекомендаційний лист від одного з батальйонів. Завдяки цьому, за словами дівчини, врешті решт в неї прийняли документи. "Для мене це ще й особиста історія. Продовження того, що не встиг мій Саша", — каже Анастасія (наречений Анастасії, Олександр Махов, загинув 4 травня на Ізюмському напрямку — ред).

Обидві дівчини думали про те, щоб стати на військовий облік ще до повномасштабного вторгнення. "Я шкодую, що до 24 лютого не встигла записатися в загони тероборони, — розповідає Алла Кошляк. — Спочатку було багато роботи, а потім я вирішила, що таки треба стати на облік. Раніше, я проходила курси надання медичної допомоги, працювала з іноземними журналістами — ми їздили в зону АТО, тож  досвід якийсь у мене є".

Анастасія Блищик хотіла стати на облік ще в січні 2022 року: "Почалося повномасштабне вторгнення і я зрозуміла що залишатися осторонь не можу. Я не поїхала з країни, відбувала своє на інформаційному фронті. В липні зрозуміла, що хочу в ЗСУ".

Станом на 19 жовтня в лавах ЗСУ служать понад 40 тисяч жінок. Це ті, хто перебуває на військових посадах. 8 тисяч жінок займають офіцерські посади, а 5 тисяч служать на передовій.

Читайте також

Щодня змушували вчити вірші про "родіну Росію". Прикордонниця Людмила Кравчук про полон та повернення додому

"Радіо врятувало нам життя". Як приймачі допомагали людям під час окупації

"Перемогти РФ та перетворитися на неї не має сенсу". Матвійчук — про Нобелівську премію і трибунал для Путіна

"Доводилось іти з автоматом на танк" — морпіх Руссу про оборону Маріуполя

На початок