Як студенту виїхати на навчання закордон: молодь записала відеозвернення до влади

Як студенту виїхати на навчання закордон: молодь записала відеозвернення до влади

Як студенту виїхати на навчання закордон: молодь записала відеозвернення до влади
Фото: YouTube

У Києві у парку імені Т. Шевченка студенти іноземних вишів записали звернення, адресоване Кабміну та прем'єр-міністру Денису Шмигалю. Вони прагнуть привернути увагу до проблеми з виїздом закордон студентів-чоловіків.

Зі слів активістів, до липня в умовах воєнного стану студентам призовного віку простіше було виїхати до іноземного університету. Нині ж прикордонники відмовляють їм у перетині кордону, попри наявність усіх необхідних дозвільних документів. Це дозволи і відстрочки з військкоматів, перекладені та завірені документи про навчання – візи, студентські квитки чи накази про зарахування.

Наприкінці вересня студенти вже збиралися у міжнародному пункті пропуску "Шегині". Хлопці намагалися перетнути держкордон, проте знову отримали відмову від Держприкордонслужби.

Як студенту виїхати на навчання закордон: молодь записала відеозвернення до влади
Фото: YouTube

Рішення прикордонників вже оскаржують у суді. Юридичний супровід надає громадська організація "Студенти без кордонів", яка була нещодавно створена.

Також юнаки отримали офіційну відповідь від Мін’юсту: не існує закону, який забороняє студентам призовного віку виїжджати закордон, якщо вони не підлягають мобілізації.

Допомогти розв’язати проблему з виїздом студентів закордон намагалися народні депутати та громадські організації. Вони надсилали запити до Міністерства освіти, Міністерства оборони, Генштабу Збройних Сил, Держприкордонслужби. Їхні відповіді зводяться до того, що питання дозволів на перетину кордону у воєнний час належить до компетенції Адміністрації Державної прикордонної служби.

Студенти ж кажуть, що знають про випадки, коли на навчання закордон виїжджали родичі депутатів і близькі знайомі високопосадовців.

Молодь також нарікає, що в той час, як студенти з країни-агресора Росії можуть навчатися в найкращих закладах вищої освіти світу, українців із цих закладів відраховують. Вони втрачають місця в європейських гуртожитках. В Україні ж — в умовах воєнного стану, частих повітряних тривог, проблем зі світлом, зв’язком та інтернетом — неможливо повноцінно навчатися дистанційно за програмами іноземних вишів. Крім того, у деяких закордонних закладах освіти немає опції дистанційного здобуття диплома. У деяких вишах не передбачено можливості оформлення академвідпустки.

Ухвалити відповідні рішення закликає українську владу Європейська спілка студентів. Там виступають за право студентів вільно пересуватися для здобуття освіти та захищати базові права людини навіть за особливих обставин, таких як війна.

У боротьбі за право здобувати міжнародну освіту студенти створили електронну петицію з вимогою офіційно дозволити чоловікам виїхати закордон на навчання. Петиція зібрала вже більше 25 000 підписів.

Також студенти створили публічний лист-звернення до української влади, який підписали більше 1100 громадян.

Крім того, створено онлайн-мапу peretyn.space, де всі можуть побачити кількість відмов прикордонників на виїзд студентів до інших держав.

Студенти влаштували акцію у столичному парку Шевченка, щоб привернути увагу до проблеми виїзду закордон з метою навчання юнаків, які не підлягають мобілізації. Вони наголошують, що прагнуть здобути європейську освіту, щоб потім повернутися і відбудовувати вільну незалежну Україну.

Що відомо

  • З кінця вересня у пункті пропуску "Шегині" на пішому переході вже декілька днів щодня збираються студенти. Це – повнолітні чоловіки, яким заборонили виїзд за кордон. Усі вони вступили до іноземних навчальних закладів цього літа. Однак через зміни у законодавстві прикордонники не мають права їх випустити. Таке рішення ухвалили 14 вересня через масові підробки документів про навчання в іноземних вишах.
  • Студенти-чоловіки, які навчаються в українських вищих навчальних закладах, не підлягають мобілізації, однак чинні правила не дозволяють їм виїздити за кордон. Про це в ефірі телемарафону на Суспільному 23 вересня повідомив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

Читайте також

Кияни просять заборонити ремонтні роботи під час тривоги

На початок