Чому подорожчали яйця на Харківщині: пояснює експерт з птахівництва

Чому подорожчали яйця на Харківщині: пояснює експерт з птахівництва

Чому подорожчали яйця на Харківщині: пояснює експерт з птахівництва
Ціни на яйця у Житомирі, вересень 2022 року. Фото: Володимир Шолдрук/Суспільне Житомир

Яйця у Харківській області, за даними заступника начальника обласного Головного управління статистики Олександра Журавля, у вересні подорожчали на 13,1% порівняно з серпнем. Середня статистична вартість яйця з урахуванням цін на корми для курей — понад 5 грн за штуку.

Чому подорожчали яйця, Українському Радіо Харків розказав директор Державної дослідної станції птахівництва Національної академії аграрних наук України Олег Катеринич. Далі — пряма мова.

Як формується ціна на яйця

Насамперед поговоримо про спеціалізовані підприємства, які використовують сучасні світові кроси птиці, яка має максимальну продуктивність протягом року, тобто несучість на рівні 300 яєць і більше.

Відповідно до даних цих кросів, для виробництва десяти штук яєць необхідно 1,2-1,3 кг спеціалізованого комбікорму. Зараз вартість комбікорму від 10 до 15 грн, беремо в середньому 13 грн.

бірківська барвиста порода
Бірківська барвиста порода курей. Фото: Олег Катеринич

Таким чином, для виробництва десяти яєць на птахофабриці потрібно витратити кормів на 1,5 грн. Вартість кормів складає 60-70% від загальної собівартості виробництва харчових яєць. Якщо 60% — це 1,5 грн, то ми отримуємо близько 2,5 грн, майже до 3 грн за штуку.

Якщо до цього ми додамо ПДВ, яке враховується економістами птахофабрики, також 20% рентабельності, то ми отримуємо загальну, середньостатистичну, середньорічну вартість одного яйця на рівні 3,6 грн. Це відпускна вартість яйця при мінімальній рентабельності.

Середньостатистична вартість яйця при теперішній середній вартості корму — близько 5 грн за штуку

Якщо ми до цього додаємо витрати, які несе торгівельна мережа, то ми отримуємо вартість яйця на рівні 4,7 грн. Таким чином, середньостатистична вартість яйця при теперішній середній вартості корму — близько 5 грн за штуку.

Чому ціна на домашні яйця вища

Галузь виробництва харчових яєць складається з двох великих секторів економіки — це виробництво на спеціалізованих господарствах, великих птахофабриках і населенням, тобто селянськими господарствами, фермерськими господарствами.

Є свої важелі, які впливають на собівартість яєць у спеціалізованому господарстві, про які я розповів. У населення щось дорожче, щось дешевше. Населення, коли тримає курей на яйце, отримує меншу кількість яєць, тому вартість однозначно буде вища.

Чому ціна на яйця змінюється протягом року

Є загальні важелі середньорічні, які впливають на вартість яєць. По-перше, це так звана сезонність.

В нас традиційно влітку яйце найдешевше, бо енергоносії дешевші у порівнянні з зимою, інгредієнти кормів, комбікорм загальний трохи дешевший. Населення в нас влітку традиційно менше використовує яйця, тому виробництво дещо зменшується. Але загальні компоненти призводять до того, що виробники можуть дозволити собі знизити вартість яйця до рівня мінімальної собівартості.

Восени попит на яйця значно зростає. Це навіть не 5-10%, а десь 20-30%.

Це спостерігається щороку. Раніше це було легке зростання, протягом цього та минулого року — суттєве.

Як відрізняється ціна на яйця у 2022 і 2021 роках

Минулого року на цей час десяток яєць коштував десь 4,5-5 грн штука, тобто 45-47 грн за десяток.

Загальне виробництво яєць скоротилось, думаю, на 20-30%. Є дефіцит цієї продукції, тому виробники можуть додатково збільшувати вартість

Ми бачимо, що енергоресурси подорожчали майже у два рази, відповідно, логістика здорожчала, кормові інгредієнти, тобто зернові, залишаються десь на рівні минулого року, але суттєво зросли компоненти, які ми отримуємо з-за кордону, це вітаміни, амінокіслоти.

Прогноз щодо вартості яєць на Харківщині

Відповідно до тенденції минулого року, думаю, буде ще здорожчання. В нас традиційно йде здорожчання до грудня.

У населення взимку птиця може гірше нестися. На спеціалізованих птахофабриках все автоматизовано, головне, щоб були корми, була енергія для опалення.

По минулому року — пік здорожчання був у грудні, але вартість збереглася і в січні, і в лютому

В цьому році, думаю, буде також невелике здорожчання, поки немає таких факторів, які мають дуже великий вплив. Думаю, 6-7 грн відповідно до сучасної вартості комбікормів і енергоресурсу — це така ціна, яка задовольнить як виробників, так і торговельний мережі.

Як вибрати курей

Треба обрати для себе, яку птицю ти хочеш тримати, асортимент дуже великий. Є несучки, птиця, яка важить 1,5-2 кг, але несе більше яєць. Є м’ясо-яєчні кури, які традиційно утримувались на українському подвір’ї, це курка, з якої можна отримати якісні яйця, а потім ще й холодне зварити чи борщ. Є м’ясні кури, які дадуть вам ще більше м’яса, але менше яєць.

Полтавська гнилиста порода
Полтавська гнилиста порода. Фото: Олег Катеринич

По-друге, придбати птицю у продавця, якого ти знаєш. Це може бути інкубаторна станція, або племінний репродуктор, або фермерське господарство. Поцікавтесь у нього особисто, яке в нього батьківське стадо — кількість, чи провакцинована птиця, чи ні.

Читайте також

Яйця та фрукти: що найбільше подорожчало на Харківщині у вересні

Ціни в Україні зростатимуть на всі категорії товарів — економіст

На початок