Домашнє насильство: яка ситуація на Рівненщині та куди звертатися постраждалим

Домашнє насильство: яка ситуація на Рівненщині та куди звертатися постраждалим

Важливо
Домашнє насильство: яка ситуація на Рівненщині та куди звертатися постраждалим
Суспільне Рівне

На Рівненщині, у порівнянні з минулими роками, побільшало звернень до поліції щодо домашнього насильства. Про це в етері Українського радіо Рівне розповів начальник сектору протидії домашньому насильству відділу превенції Павло Довжук. Він пояснив, якими бувають прояви цього злочину та як з ними боротися.

Статистика у Рівному та області

Станом на 21 вересня 2022 року на Рівненщині зафіксували 5 384 повідомлення, пов'язаних із домашнім насильством. 48% з них не підтвердились, втім, 2 251 повідомлення кваліфікували як домашнє насильство, — розповів Павло Довжук.

"У порівнянні з минулими роками звернень про домашнє насильство побільшало. Це свідчить, що люди перестали боятися розповідати про свої проблеми та частіше звертатися до поліції для вирішення життєвих ситуацій", — сказав правоохоронець.

Щодо Рівного, то станом на 21 вересня зафіксували 1 370 звернень про домашнє насильство, з них підтвердились 789.

"Статистика суттєва і це ми говоримо лише про домашнє насильство. А воно може супроводжуватися побоями й нанесеннями тілесних ушкоджень, які вже кваліфікуються як кримінальні провадження", — додав правоохоронець.

Втім, збільшення кількості звернень у Рівному не є критичним, зауважує правоохоронець:

"Статистика збільшилась у зв'язку із тим, що до нас масово приїхали ВПО зі східних, південних областей України. Вони виходять зі своєї зони комфорту і мають в сім'ях конфліктні ситуації".

Ознаки домашнього насильства

Є чотири види домашнього насильства, каже Павло Довжук:

 • психологічне (сварки, суперечки, нецензурні висловлювання в бік потерпілих, приниження тощо);
 • економічне (позбавлення певних особистих речей — одягу, телефону, засобів на існування, заборона відвідувати помешкання);
 • фізичне (стусани, штовхання, хапання за руки попри волю, те, що не призводить до нанесення явних тілесних ушкоджень);
 • сексуальне (майже всі статті, пов'язані з цим насильством є кримінальними).

У яких випадках домашнє насильство не підтверджується

Є випадки, коли під час реагування на повідомлення про домашнє насильство людина відмовляється надавати пояснення, писати заяву та отримувати допомогу.

"Допомога з протидії домашньому насильству є добровільною. Тобто, якщо людина не надає фактів про насильство, не надає пояснень чи заяв — кривдника в такому випадку притягнути є важко, оскільки доказів вчинення ним насилля фактично немає. Протоколи, які складаються за статтею 173.2, розглядає суд, він не візьме до розгляду те, що не містить фактичних доказів", — пояснює Павло Довжук.

Є також випадки, коли люди звертаються до правоохоронців повторно, — каже правоохоронець:

"Кожна ситуація є своєрідною. Дехто звертається у відчаї й не знає, що робити надалі. Дехто, коли прибуває поліція, каже: "Поговоріть з ним, налякайте його, щоб більше такого не робив". Але ми всі повинні розуміти, що якщо ми один раз пробачаємо, вдруге ця людина може вчинити набагато складніше насильство.

Як діяти

1. Подбати про свою особисту безпеку. Якщо є реальна загроза життю і здоров'ю — не залишатися з кривдником наодинці.

2. Мати запасний мобільний телефон або засіб зв'язку.

3. Мати кодове слово, на яке зреагують близькі та рідні у випадку домашнього насилля і завжди підтримувати контакт зі своїми близькими та рідними.

Якщо всі ці фактори присутні, варто звертатись за захистом до поліції або до відділів, які займаються протидією домашньому насильству.

Допомога громадських організацій

Крім правоохоронців, жертви домашнього насильства часто звертаються за допомогою до громадських організацій. Однією з них у Рівному є громадська організація "Центр підтримки громадських ініціатив "Чайка".

"Людина повинна розуміти, що домашнє насильство — це умисна дія і порушення громадянського права людини. Це також обов'язково наявність шкоди — фізичному здоров'ю, психологічному стану людини", — розповідає юристка ГО "Чайка" Тетяна Мельник.

Читайте також: На Рівненщині Епіфаній освятив шелтер для тих, хто у скруті. Для кого його відкрили

Випадків, коли до організації звертаються жертви домашнього насильства, багато, — каже Тетяна Мельник.

"Ми роз'яснюємо людям ознаки домашнього насильства, надаємо інформацію щодо його видів, а також роз'яснюємо, як подавати звернення до спецпідрозділу поліції "Поліна", як надати інформацію на 102, як коротко та зрозуміло повідомити про домашнє насильство. Ми даємо і правовий, інформаційний супроводи стосовно того, як захистити права дітей та самої матері", — додає Тетяна Мельник.

Куди звертатися, якщо ви — жертва домашнього насильства

Повідомити про подібні випадки можна за телефоном 102. На ці виклики реагують працівники сектору протидії домашньому насильству.

 • Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей: 15-47
 • Національна гаряча лінія для дітей та молоді. Цілодобово за номерами 0 800 500 225 (зі стаціонарних) або 116 111 (з мобільних)

Консультації можна також отримати онлайн:

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 123 (з мобільного)

Консультації можна також отримати онлайн:

Що відомо

 • Адміністративна відповідальність за домашнє насильство передбачена у вигляді штрафу від 170 до 340 гривень, від 30 до 40 годин громадських робіт чи арешт до семи діб. За повторне порушення — штраф від 340 до 680 гривень, від 40 до 60 годин громадських робіт, чи адмінарешт до п’ятнадцяти діб.
 • В області працює спеціальний Центр, що приймає жертв домашнього насильства на тимчасове проживання. Термін перебування у ньому – до пів року. Адресу цього закладу не розголошують, аби жертви насильства не мали негативних наслідків. Аби потрапити туди, варто повідомити про факти насильства до поліції та відповідні органи у громадах типу соцзахисту.
 • Крім Центру, в області працюють шість мобільних бригад, виїжджають на виклики, надають психологічну та соціальну допомогу. Якщо ж жертва боїться розголосу, то на Рівненщині працюють громадські організації, які допомагають постраждалим.
 • 21 березня 2021 року на Суспільному відбулася прем’єра документального розслідування власного виробництва "Зупини мене, якщо зможеш". Автори розкрили, до яких наслідків може призвести домашнє насилля і байдужість оточення та правоохоронної системи.

Читайте також

 • Насильство в сім'ї: яка ситуація на Рівненщині та хто звертається із заявами
 • Як можуть допомогти жертвам домашнього насильства на Рівненщині

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

Вибір редакції

На початок